Antonia

Okładka książki Antonia Agnieszka Panasiuk
Okładka książki Antonia
Agnieszka Panasiuk Wydawnictwo: Szara Godzina Cykl: Na Podlasiu (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Na Podlasiu (tom 1)
Szara Godzina
2020-09-07
2020-09-07
literatura polska

Antonia Gillard traci pracę jako nauczycielka wskutek ujawnienia jej patriotycznej działalności i opuszcza mury Instytutu Wychowania Panien z wilczym biletem. Wszystkie drzwi w Warszawie są dla niej zamknięte, ale niespodziewanie dzięki protekcji pewnego carskiego wojskowego otrzymuje propozycję pracy w roli guwernantki dwóch małych dziewczynek. Trafia do rodziny Fiodora Tochoczewskiego, a jego dwie córki okazują się być nad wyraz chętnymi i pojętnymi uczennicami. Niestety dobrą passę przerywa pewne wydarzenie, po którym Antonia w atmosferze skandalu opuszcza rosyjską rodzinę, a schronienie odnajduje pod dachem hrabiny Bolinowskiej. Kolejne dni zostają wypełnione przez pracę i podróże oraz tajemniczego Oswobodziciela. Kim jest jeździec walczący o dobro rodaków i przeciwstawiający się carskiej opresji? Jaka relacja połączy go z Antonią? Kim był jej protektor i w jaki sposób jest on związany z hrabiną Bolinowską? Czy Antonia odnajdzie w końcu spokój i szczęście w życiu? A może stąpa po grząskim gruncie?

Pierwszy tom sagi Na Podlasiu wprowadza nas w zwyczaje i obrzędy ludności zamieszkującej wsie i małe miasteczka na przełomie XIX i XX wieku. Życie zgodne z rytmem dyktowanym przez przyrodę, tradycje praktykowane od pokoleń, wspólnotowość i umiejętność zjednoczenia się w obliczu ucisku przez rosyjskich wojskowych sprawiają, że od książki nie można się oderwać. Mimo, że nie spotkamy tu spektakularnych zwrotów akcji, nie poczujemy dreszczyku niepewności, to opisana historia przeniesie nas w czasie do świata, gdzie ludzie stawiali dobro i życzliwość ponad wszystko inne. Bardzo, bardzo Wam polecam, a ja wracam do lektury drugiego tomu sagi.

2085

Szkoda, że uroczo zakreślony romans zginął pod przytłaczającą ilością opisów różnorakich zwyczajów i przesądów.

Zapowiadała się ciekawa historia - oto biedna guwernantka, sierota, lecz żarliwa patriotka, zostaje zmuszona przez sytuację do podjęcia pracy u Rosjan, a rzecz istotna, akcja dzieje się zaraz po powstaniu styczniowym na ziemiach zaboru rosyjskiego. I choć autorka pisze ładnym językiem i faktycznie chwilami można wręcz przenieść się w czasie, to pierwszoplanowi bohaterowie są całkowicie bez wyrazu, a akcja wolna i przewidywalna. Za plus uznaję przedstawienie bogactwa podlaskich zwyczajów, ale czasem dominowały one nad akcją, przez co czytało się ciężej. Na pewno jednak pokuszę się jeszcze o inne książki tej autorki.

Bardzo przewidywalna.

Bardzo przewidywalna.

1970

Pierwsze spotkanie z Autorką i Jej twórczością. Jakże przyjemne. Interesujący pomysł na fabułę. Styl zgodny z opisywanym okresem i taka dawka wiedzy nt. Podlasia, obyczajowości i codzienności jego mieszkańców w okresie zaborów.

Z trudem przebrnęłam sto stron tej książki, nie mam zamiaru czytać reszty. Słabo napisana, nie angażująca, z główną bohaterką tak do bólu głupią i bezosobową, że głowa boli od czytania o jej niezbyt fascynujących przeżyciach. Może gdyby autorka nie prześlizgiwała się wierzchem po interesujących tematach, gdyby włożyła w to więcej emocji, lepiej związała bohaterów z otaczającymi ich wydarzeniami (pokazała, że są ważne w sferze osobistej, a nie wspominała o nich jak podręcznik historii). Wspomina się tutaj o powstaniu, o zaborcy i uciskaniu polskości, nawet o wieszczu narodowych. Ale co z tego, skoro bohaterka patrzy na to niczym na odległy sen, nie pokazując żadnych głębszych uczuć poza prostym "no tak, jest strasznie, taka bieda, źle się w świecie dzieje" Jakby była gapiem wypadku samochodowego, a nie uczestnikiem życia w Polsce pod zaborem. Porywające.

Okropnie naiwne i moralizatorskie na siłę... nie pomogła też lektorka audiobooka z bardzo mierną interpretacją tekstu. Niestety jestem na nie

Książka jest w moim klimacie, Polska z początku XXw. Piękne opisy Warszawy i Podlasia i tego jak wyglądało życie w tamtym czasie. Charyzmatyczna główna bohaterka, delikatny wątek romantyczny. Daję okejkę.

Pierwsza cześć trylogii o Podlasiu. Główna bohaterka Antonina traci posadę na pensji dla dziewcząt i zostaje guwernantką…
Ciekawie ukazane losy młodej kobiety dla której walka o niepodległość nie jest obca.

Co ciekawe, ta pozycja okazała się całkiem miłym zaskoczeniem. "Antonia" była moim pierwszym spotkaniem z twórczością Agnieszki Panasiuk, ale wszystko wygląda na to, że nie ostatnim. Cykl "Na Podlasiu" w moich oczach zapowiada się naprawdę dobrze, więc na pewno sięgnę po dwie kolejne części, czyli "Cecylię" i "Aleksandrę".

Czytając tę książkę miałam wrażenie, że główną jej część stanowią lokalne, podlaskie wierzenia i obchodzone święta. Jeśli zatem nie lubicie tego typu opisów, to lepiej po ten tytuł nie sięgajcie. Jest ich tu bowiem naprawdę duuuużo!

Przyznaję, że polubiłam kobiece postaci w "Antoni". Zarówno główna bohaterka, jak i drugoplanowe bohaterki zasługują na uwagę czytelnika. Mają swoje marzenia, bolączki i plany na przyszłość. Świetnie, że autorka tak wnikliwie opisała życie kobiet w tamtym okresie i w tamtym miejscu.

Główny element zaskoczenia w ogóle nie okazał się dla mnie zaskakujący, ale i tak dobrze bawiłam się podczas czytania tej lektury. Książka mnie wciągnęła, czego zupełnie się nie spodziewałam i mówiąc szczerze, było to chyba jedno z przyjemniejszych spotkań z polskimi autorkami, z jakim miałam do czynienia. Widać, że Podlasie to taki konik Agnieszki Panasiuk i że włożyła ona kawał swojego czasu i serducha w to, aby pokazać czytelnikom jak to kiedyś wyglądało.

Czytając tę książkę miałam wrażenie, że główną jej...

• Przeczytane w 2021

Dodaj cytat z książki Antonia