Zawisza. Czarne Krzyże

- Kategoria:
- powieść historyczna
- Wydawnictwo:
- Fabryka Słów
- Data wydania:
- 2021-04-14
- Data 1. wyd. pol.:
- 2021-04-14
- Liczba stron:
- 450
- Czas czytania
- 7 godz. 30 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788379644599
- Tagi:
- zawisza czarny
Największe legendy spisane są krwią.
Najsłynniejszy polski rycerz, którego imię żyje do dziś: Zawisza Czarny.
Człowiek, którego słowo znaczyło więcej niż prawo. Ten, który za najwierniejszego giermka wziął syna pokonanego wroga. Stawał do walki tam, gdzie nikt już nie miał odwagi walczyć. A ludzie szli za nim, w ogień, pod deszcz strzał i bezlitosne ostrza. Po śmierć albo po zwycięstwo, ale zawsze za nim.
Dla sługi, któremu dał słowo, sam zdobył oblężony zamek. Dla brata, wziętego do krzyżackiej niewoli, spali świat.
Historia wyjątkowego człowieka spisana ze swadą właściwą prozie Jacka Komudy, dbałość o szczegóły i realia historyczne, która zapewni rozrywkę na najwyższym poziomie i wielbicielom średniowiecznej historii i czytelnikom ceniącym przede wszystkim żywą, trafiającą w serce opowieść.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Oficjalne recenzje
Legenda za życia. Opowieść o Zawiszy Czarnym
„- Herb to nie wszystko – rzekł Zawisza. – Trzeba mieć dobrze tu. – Wskazał na głowę. – I tu. – Położył dłoń na sercu.
- To co my jeszcze mamy zrobić? – zapytał Olgierd.
- Ruszając ze mną, możecie mieć więcej niż jedną okazję, żeby zasłużyć na ostrogi.
Uśmiechy starczyły za odpowiedź”.
Powieści historyczne cieszą się niesłabnącą popularnością wśród czytelników. Pozwalają one ożywiać informacje z lekcji historii, nadając im swoisty koloryt i są dobrą metodą na popularyzowanie historii. Nie inaczej jest w przypadku książek Jacka Komudy. Myślę, że tego pisarza nie trzeba szerzej przedstawiać. Jest bardzo znany i popularny wśród czytelników, a w swoim dorobku ma wiele książek, podejmując w nich tematy z wielu historycznych epok.
Dlatego też bez wahania sięgnąłem po jego najnowszą powieść pod tytułem „Zawisza. Czarne krzyże”. Ukazała się ona nakładem wydawnictwa Fabryka Słów. Jej okładka nawiązuje do całej serii „Chwała polskiego oręża”, w których Komuda dotykał tematyki II wojny światowej. Dlaczego teraz zdecydował cofnąć się aż do średniowiecza? Myślę, że zadecydowała o tym postać Zawiszy Czarnego. Jest to bez wątpienia najsłynniejszy polski rycerz. Jego imię zna każdy, przeszło nawet do ludowych powiedzeń. Często spotykamy zdanie „polegać na kimś jak na Zawiszy”. Nie dziwi więc, że taki bohater stał się atrakcyjny dla Komudy.
„Zawisza. Czarne krzyże” to tytuł, który przypadnie do gustu wszystkim fanom pisarza. Po raz kolejny wierność historycznym realiom miesza się z fikcją literacką, przez co powstała wciągająca powieść spod znaku płaszcza i szpady. Losy Zawiszy Czarnego zostały przedstawione głównie na tle jego walki z Krzyżakami. To zakonni rycerze uwięzili brata Zawiszy, którego ten postanowił odbić. W tym celu wrócił do Polski i ruszył na Żmudź, szukając brata. Spotkał się z dzikimi Żmudzinami, hołdującymi pogańskim wierzeniom. Zobaczył rzeczy, o których wcześniej nie miał pojęcia. Jednak przede wszystkim ze wszystkich sił walczył z Krzyżakami. Najpierw, aby uwolnić brata. Później, aby się zemścić.
Wielkim finałem powieści jest bitwa pod Grunwaldem. Jacek Komuda opisał to jedno z największych starć średniowiecznej Europy z dużą dbałością o historyczne szczegóły.
Na kartach powieści oprócz samego Zawiszy pojawiają się inne postacie znane z podręczników do historii, wśród nich Zbigniew Oleśnicki.
Najnowsza powieść Komudy przypadła mi do gustu, chociaż jej początek jest nieco zagmatwany i wymaga skupienia, aby nie zgubić wątku. Kiedy na scenę wydarzeń na dobre wkracza już Zawisza, akcja wyraźnie nabiera płynności.
Osobiście podczas lektury miałem co najmniej kilka razy silne skojarzenia z „Krzyżakami” Henryka Sienkiewicza. Zawisza zaś momentami jawił się jako drugi Jurand. Przede wszystkim Jacek Komuda przedstawił świat, który jest jednowymiarowy. Krzyżacy w jego powieści to krwiożercze bestie, uosabiające wszystko, co najgorsze. Dyszą żądzą władzy, krwi i bogactwa. Są dumni i pyszni, za nic mają Polaków, nie mówiąc już o Żmudzinach. Bracia zakonni to po prostu wcielone diabły. Na ich tle Zawisza Czarny jawi się niczym anioł. Prawdomówny, honorowy, zawsze dotrzymujący słowa. Walczy do końca, już za życia stając się legendą.
Autor nie niuansował zachowań swoich bohaterów. Wiemy, kto jest dobry a kto zły. Komuda naprawdę zrobił wiele dla zobrazowania wiarołomstwa Krzyżaków. Być może niektórzy zarzucą mu zbytnie upraszczanie historii, jednak czy tak jest naprawdę? „Zawisza. Czarne krzyże” to książka godna polecenia dla wszystkich miłośników Jacka Komudy i zainteresowanych historią średniowiecza. Wydaje się, że taki duet – Komuda i Zawisza – po prostu musiał się udać. Polecam lekturę.
Wojciech Sobański
OPINIE i DYSKUSJE
Historia ożywa po raz kolejny, czytałam na jednym oddechu tracąc poczucie czasu i rzeczywistości. To właśnie magia książki. Polecam
Historia ożywa po raz kolejny, czytałam na jednym oddechu tracąc poczucie czasu i rzeczywistości. To właśnie magia książki. Polecam
Pokaż mimo toNie jest to historia podobna do opowieści Sienkiewicz (którą zresztą uwielbiam), nie jest to również książka podobna do bardzo dobrej serii Zawisza Czarny Szymona Jędrusiaka, ale warto poświęcić kilka chwil. To zupełnie inna opowieść.
Nie jest to historia podobna do opowieści Sienkiewicz (którą zresztą uwielbiam), nie jest to również książka podobna do bardzo dobrej serii Zawisza Czarny Szymona Jędrusiaka, ale warto poświęcić kilka chwil. To zupełnie inna opowieść.
Pokaż mimo toKolejna dobra powieść Jacka Komudy. Tym razem autor opisuje losy rycerza Zawiszy Czarnego - jednego z bohaterów bitwy pod Grunwaldem. Na podstawie dostępnych źródeł odtwarza nam obraz rycerza odważnego, lojalnego, gotowego do poświęceń i walczącego w obronie słabszych. Przybliża nam realia epoki średniowiecza, zwyczaje Żmudzinów oraz opisuje ostatnie dni poprzedzające starcie wojsk polsko- krzyżackich pod Grunwaldem. Podoba mi się również fakt, że przed każdym z rozdziałów Komuda zamieścił w formie wprowadzenia fragmenty z kroniki Jana Długosza. Zabieg ten pobudził moje zainteresowanie lekturą oraz pozwolił mi mocniej wczuć się w jej klimat. Dodatkowym walorem tej powieści są dla mnie opisy scen batalistycznych.
Choć książka ta ma kilka zalet, to niestety ma również i swoje wady. Pierwszą z nich jest moim zdaniem niepotrzebny wątek miłosny. Nie wzbudził we mnie jakiegokolwiek zainteresowania i miałem wrażenie, że nie pasuje on do reszty powieści. Niektóre fragmenty też były dla mnie nużące, zaś sama akcja nabrała tempa dopiero w połowie książki. Mimo tych mankamentów uważam, że jest to przyzwoita powieść i nie mogę doczekać się spotkania z drugim tomem.
Kolejna dobra powieść Jacka Komudy. Tym razem autor opisuje losy rycerza Zawiszy Czarnego - jednego z bohaterów bitwy pod Grunwaldem. Na podstawie dostępnych źródeł odtwarza nam obraz rycerza odważnego, lojalnego, gotowego do poświęceń i walczącego w obronie słabszych. Przybliża nam realia epoki średniowiecza, zwyczaje Żmudzinów oraz opisuje ostatnie dni poprzedzające...
więcej Pokaż mimo to8 za opis bitwy pod Grunwaldem. Jak dla mnie mistrzostwo!
8 za opis bitwy pod Grunwaldem. Jak dla mnie mistrzostwo!
Pokaż mimo toJacek Komuda napisał kolejną książkę historyczną. Tym bardziej na tapet swojego pisarskiego zawodu wziął nie byle jaką postać historyczną, a mianowicie samego Zawiszę Czarnego z Garbowa, herbu Sulima.
Utwór pod wieloma względami jest bardzo dobry, trzyma w napięciu, pomaga w pewnym sensie uporządkować jakże starą i dużą historię, ale brakuje niestety wartkości akcji, szybkości i takiego pisarskiego kunsztu, który znany jest z innych dzieł Komudy. Trochę zawiodłem się, bo przed czytaniem tej powieści historycznej byłem pewny, że będzie podobna stylem napisania do tych innych z serii ,,Chwały polskiego oręża" – niestety jest z nich wszystkich najsłabsza, co nie oznacza, że jest słaba.
Zawiszę Czarnego nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, chociaż w dobie różnych ,,dzbanów i jangówleosi" może być niedoczytana, niepoznana, a nawet wyparta! Ta książka to dobre podsumowanie ogromnego kawałka polskiej historii. To książka o męstwie, honorze i zasadach, ale również to książka o tchórzostwie, braku honoru, o braku zasad...
Tak jak wspomniałem wcześniej – dzięki licznym opisom można dzięki tej powieści uporządkować sobie wydarzenia, bohaterów i historię, a przypisy dodane do każdego rozdziału tej książki stanowią kolejny ciekawy smaczek i są wyjaśnieniem wielu ciekawych kwestii.
Niemniej, warto sięgnąć, by przekonać się kim tak naprawdę był Zawisza Czarny!
Jacek Komuda napisał kolejną książkę historyczną. Tym bardziej na tapet swojego pisarskiego zawodu wziął nie byle jaką postać historyczną, a mianowicie samego Zawiszę Czarnego z Garbowa, herbu Sulima.
więcej Pokaż mimo toUtwór pod wieloma względami jest bardzo dobry, trzyma w napięciu, pomaga w pewnym sensie uporządkować jakże starą i dużą historię, ale brakuje niestety wartkości akcji,...
Książkę można podzielić na dwie części. Pierwsza potwornie nudna i druga przyzwoita. Jest to pierwsza książka którą przeczytałem Pana Komudy, spróbuje jeszcze z inną :)
Książkę można podzielić na dwie części. Pierwsza potwornie nudna i druga przyzwoita. Jest to pierwsza książka którą przeczytałem Pana Komudy, spróbuje jeszcze z inną :)
Pokaż mimo toJacek Komuda w swojej serii historycznej obrał za cel legendarnego Zawiszę. Co tu dużo mówić, ciśnienie mi skakało podczas czytania...
Jacek Komuda w swojej serii historycznej obrał za cel legendarnego Zawiszę. Co tu dużo mówić, ciśnienie mi skakało podczas czytania...
Pokaż mimo toZnakomicie się to czyta:)!
Znakomicie się to czyta:)!
Pokaż mimo toPoprawna.
Poprawna.
Pokaż mimo toObszerny opis bitwy pod Grunwaldem.
Obszerny opis bitwy pod Grunwaldem.
Pokaż mimo to