Zawisza. Czarne Krzyże

zawisza czarny

Oficjalne recenzje i

Legenda za życia. Opowieść o Zawiszy Czarnym

521 74 402

Historia ożywa po raz kolejny, czytałam na jednym oddechu tracąc poczucie czasu i rzeczywistości. To właśnie magia książki. Polecam

Nie jest to historia podobna do opowieści Sienkiewicz (którą zresztą uwielbiam), nie jest to również książka podobna do bardzo dobrej serii Zawisza Czarny Szymona Jędrusiaka, ale warto poświęcić kilka chwil. To zupełnie inna opowieść.

Kolejna dobra powieść Jacka Komudy. Tym razem autor opisuje losy rycerza Zawiszy Czarnego - jednego z bohaterów bitwy pod Grunwaldem. Na podstawie dostępnych źródeł odtwarza nam obraz rycerza odważnego, lojalnego, gotowego do poświęceń i walczącego w obronie słabszych. Przybliża nam realia epoki średniowiecza, zwyczaje Żmudzinów oraz opisuje ostatnie dni poprzedzające starcie wojsk polsko- krzyżackich pod Grunwaldem. Podoba mi się również fakt, że przed każdym z rozdziałów Komuda zamieścił w formie wprowadzenia fragmenty z kroniki Jana Długosza. Zabieg ten pobudził moje zainteresowanie lekturą oraz pozwolił mi mocniej wczuć się w jej klimat. Dodatkowym walorem tej powieści są dla mnie opisy scen batalistycznych.

Choć książka ta ma kilka zalet, to niestety ma również i swoje wady. Pierwszą z nich jest moim zdaniem niepotrzebny wątek miłosny. Nie wzbudził we mnie jakiegokolwiek zainteresowania i miałem wrażenie, że nie pasuje on do reszty powieści. Niektóre fragmenty też były dla mnie nużące, zaś sama akcja nabrała tempa dopiero w połowie książki. Mimo tych mankamentów uważam, że jest to przyzwoita powieść i nie mogę doczekać się spotkania z drugim tomem.

8 za opis bitwy pod Grunwaldem. Jak dla mnie mistrzostwo!

8 za opis bitwy pod Grunwaldem. Jak dla mnie mistrzostwo!

Jacek Komuda napisał kolejną książkę historyczną. Tym bardziej na tapet swojego pisarskiego zawodu wziął nie byle jaką postać historyczną, a mianowicie samego Zawiszę Czarnego z Garbowa, herbu Sulima.
Utwór pod wieloma względami jest bardzo dobry, trzyma w napięciu, pomaga w pewnym sensie uporządkować jakże starą i dużą historię, ale brakuje niestety wartkości akcji, szybkości i takiego pisarskiego kunsztu, który znany jest z innych dzieł Komudy. Trochę zawiodłem się, bo przed czytaniem tej powieści historycznej byłem pewny, że będzie podobna stylem napisania do tych innych z serii ,,Chwały polskiego oręża" – niestety jest z nich wszystkich najsłabsza, co nie oznacza, że jest słaba.
Zawiszę Czarnego nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, chociaż w dobie różnych ,,dzbanów i jangówleosi" może być niedoczytana, niepoznana, a nawet wyparta! Ta książka to dobre podsumowanie ogromnego kawałka polskiej historii. To książka o męstwie, honorze i zasadach, ale również to książka o tchórzostwie, braku honoru, o braku zasad...
Tak jak wspomniałem wcześniej – dzięki licznym opisom można dzięki tej powieści uporządkować sobie wydarzenia, bohaterów i historię, a przypisy dodane do każdego rozdziału tej książki stanowią kolejny ciekawy smaczek i są wyjaśnieniem wielu ciekawych kwestii.
Niemniej, warto sięgnąć, by przekonać się kim tak naprawdę był Zawisza Czarny!

Książkę można podzielić na dwie części. Pierwsza potwornie nudna i druga przyzwoita. Jest to pierwsza książka którą przeczytałem Pana Komudy, spróbuje jeszcze z inną :)

Jacek Komuda w swojej serii historycznej obrał za cel legendarnego Zawiszę. Co tu dużo mówić, ciśnienie mi skakało podczas czytania...

Pokaż mimo to video - opinia

Znakomicie się to czyta:)!

Znakomicie się to czyta:)!

Poprawna.

Poprawna.

Obszerny opis bitwy pod Grunwaldem.

Obszerny opis bitwy pod Grunwaldem.