Glatz. Zamieć

Okładka książki Glatz. Zamieć Tomasz Duszyński Patronat LC
Okładka książki Glatz. Zamieć
Tomasz Duszyński Wydawnictwo: Sine Qua Non Cykl: Glatz (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Glatz (tom 3)
Sine Qua Non
2021-05-19
2021-05-19
literatura polska kryminał retro Kłodzko

Okładka książki Szepty. Charytatywna antologia opowiadań na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Piotr Chojnowski, Tomasz Duszyński, Grzegorz Gajek, Agnieszka Hałas, Aneta Jadowska, Magdalena Kubasiewicz, Jakub Małecki, Tomasz Maruszewski, Marcin Mortka, Martyna Raduchowska, Paweł Radziszewski, Sebastian Sadlej, Magdalena Świerczek-Gryboś, Agnieszka Szmatoła, Milena Wójtowicz
Ocena 7,3
Szepty. Charyt... Piotr Chojnowski, T...
Okładka książki Strzelin na dawnej pocztówce i fotografii Tomasz Duszyński, Monika Łukasik-Duszyńska
Ocena 10,0
Strzelin na da... Tomasz Duszyński, M...

Oficjalne recenzje i

Powrót Ducha Gór

Link do recenzji

1563 461 116

Glatz. Z przyjemnością zakończyłam cykl o Kotlinie Kłodzkiej w dwudziestoleciu. Nie przepadam za kryminałami, ale retro ze względu na retro jest interesujące. Im jestem starsza, tym bardziej mnie to ciekawi. W tym tomie dużo działo się na Śnieżniku. Ponad 20 lat temu zdobyłam z kolegami ten szczyt... ale nic o nim nie wiedziałam. Pamiętam tylko, że łatwo wejść nie było że było pełno kamieni. Teraz, dzięki książce wrzuciłam w wyszukiwarkę to i owo, zobaczyłam, że była tam piękna wieża, przeczytałam, jakie były jej losy, sprawdziłam schronisko, widzę że budują nową. Kilka lat temu byłam w Kłodzku, Dusznikach, Bardzie. Tym lepiej się czytało.

Na półkach: , , , ,

Zima 1923 roku. Na Śnieżniku lokalny przewodnik odnajduje okrutnie okaleczone zwłoki. Tego samego dnia, zabójca przedstawiający się jako Duch Gór, Rübezhal, morduje uznanego lekarza. Do prowadzenia sprawy po raz kolejny zostaje wyznaczony szef Kłodzkiego Wydziału Kryminalnego nadwachmistrz Franz Koschella. Do sprawy przydzielona zostaje również asystentka profesora, Greta Fischer, patolog. Śledztwo zaczyna prowadzić do kapitana Wilhelma Kleina i podberlińskiego szpitala w Beelitz. Jak wiążą się okrutne mordy z tajemniczą przeszłością Kleina? I czy to sam kapitan jest poszukiwanym Rübezhalem?

Po raz kolejny Tomasz Duszyński zabiera nas do Kotliny Kłodzkiej, w czasie kiedy była jeszcze częścią Rzeszy. Autor znowu wzorowo odrobił zadanie domowe i oprócz świetnie odtworzonego tła historycznego przywołał również legendę Ducha Gór, tak żywą w tym regionie.

W powieści spotykamy już dobrze znanych „przyjaciół”, nadwachmistrza Koschelle i jego rodzinę oraz kapitana Kleina. Pojawiają się też nowe postaci, jak chociażby Greta Fischer, która jako kobieta, patolog i erudytka musi wciąż udowadniać, że nie jest gorsza od mężczyzny, a że Greta ma swoje tajemnice, nie szybko zdobywa zaufanie Koschelli. Część tajemnic Kleina zostaje ujawniona, ale demony wciąż go nie opuszczają.

Ze wszystkich dotychczasowych części cyklu „Glatz”, a wg. słów autora, nie jest to ostatnia część, ta jest najbardziej mroczna. Pojawienie się pewnego znanego z płomiennych przemówień pana z wąsikiem, może sugerować, że wydarzenia przyszłych tomów nieuchronnie doprowadzą do końca Kłodzka znanego Koschelli i spółce.

Nieustannie polecam cykl Glatz, nie tylko miłośnikom Ziemii Kłodzkiej, ale też a może zwłaszcza miłośnikom dobrych kryminałów.

Tak dobrze żarło i... :-/
...no, może jeszcze nie "zdechło", ale wygląda słabo...
Dwie poprzednie części były naprawdę bardzo dobre (dałem im po 8 punktów - a jak na mnie, to wyjątkowo wysoka ocena).
Niestety trzecia część cyklu rozczarowuje.
Wątek główny mało wyrazisty, za to ilość postaci wręcz przytłacza - trudno się w tym wszystkim połapać. Każdy z bohaterów ciągnie akcję w swoją stronę, przez co główny problem gubi się gdzieś w tej "zamieci" zdarzeń, wszystko się plącze i traci wyrazistość.
Wątki poboczne, czysto obyczajowe, ledwo "liźnięte", zupełnie nic nowego nie wnoszą, nie mówią nic ciekawego o bohaterach - ot, takie tam "zapychacze treści".
Zmęczyła mnie ta lektura...
Nie polecam.

Tak dobrze żarło i... :-/
...no, może jeszcze nie "zdechło", ale wygląda słabo...
Niestety trzecia część cyklu rozczarowuje.

Trzecia część serii "Glatz" najmniej mi się spodobała. Momentami traciłem wątek. Kryminał osadzony w epoce w Kłodzku, lektura dla mnie na jeden raz.

Dobra kontynuacja znanej serii. Niezmiennie wracam z sentymentu do miejsca akcji a także czasu w jakich toczą się te powieści. Akcja jest ciekawa i czyta się przyjemnie. W formie audiobooka czasem można sie zgubić w mnogości postaci, ale klimat książek zawsze jest świetny.

Tak jak poprzednie dwa tomy, ten również jest wciągający. Polecam.

Tak jak poprzednie dwa tomy, ten również jest wciągający. Polecam.

Lubię kryminały retro, styl pisania pana Duszynskiego również. Bardzo dobra,wciągająca książka. Jedna rzecz mi nie zgrzytala przez swoją już za daleko posuniętą nierealność,ale nie będę spojlerowac:) Twórczość autora polecam!

I znów pan Tomasz w bardzo dobrej kryminalnej formie. Mamy wartką , zataczającą coraz szersze kręgi akcję , nietypowe morderstwa i nietypowego zabójcę. Mamy prawdziwych, soczyście nakreślonych bohaterów i delikatnie zarysowane tło historyczne. Nie znajdziemy tu rozwlekłych opisów obyczajowych i psychologicznych analiz. . Po prostu klasyczny, rasowy kryminał

Tym razem Franz Koschella musi rozwiązać zagadkę paskudnie okaleczonych zwłok, które w środku zimy znalazły się na nieistniejącej już dziś Wieży Cesarza Wilhelma położonej na szczycie Śnieżnika. Już na samym początku nadwachmistrz dostrzega, że jego dawny znajomy, kapitan Klein, również zaczyna drążyć w tej sprawie. Pytanie, czy próbuje pomóc, czy raczej wchodzi w szkodę śledczym z Kłodzka?
Trzecia odsłona zagadek międzywojennego Kłodzka nie zawodzi. Weszłam od razu w magiczny świat śnieżnego, górskiego, przedwojennego miasteczka z jego specyficzną atmosferą. Tomasz Duszyński jest świetny w budowaniu takiego klimatu. Jestem też pod nieustającym urokiem przemiany jakiej podlega postać Franza Koschelli. Widać, że ten bohater z biegiem czasu rozwija się coraz bardziej. Bardzo jestem ciekawa gdzie go to zaprowadzi. Fabuła, rozpoczynająca się z przytupem, wciąga, jednak należy tę książkę czytać z uwagą, bo śledzenie wszystkich wątków wymaga od czytelnika skupienia. Nie jest to proste czytadło, gdzie można bezmyślnie przewracać kartki. Zakończenie sugeruje, że autor wróci do Kłodzka, bo wiele wątków nie zostało zakończonych a parę się rozpoczęło i domaga się dalszego ciągu. Tylko tego Hitlera, wyskakującego jak diabeł z pudełka, autor mógł sobie darować.

Po raz trzeci autor nas zabrał do Kłodzka sprzed stu lat. Niestety fabuła mnie bardzo mocno nie wciągnęła - krwawe zemsty, jakieś zaprzeszłe wendetty, których przyczyna gdzieś mi umknęła, powojenne rozgoryczenia, tajne spiski -nie, to nie dla mnie. Ale czytałam; warsztat twórcy sprawiał, że cieszyłam się każdym zdaniem - bo to nie jest zwykły, podrzędny kryminał, tylko kawał dobrej literatury. Z bohaterami spotkamy się na pewno raz jeszcze, bo jest jeszcze czwarta część :)

Dodaj cytat z książki Glatz. Zamieć