The Room Where It Happened

Simon & Schuster
2020-06-23
2020-06-23
1982148039

Okładka książki Batman Noir - Batman Black & White. Nigdy po trupie Neal Adams, Rafael Albuquerque, Doug Alexander, Lee Allred, Michael Allred, Brent Anderson, John Arcudi, Mark Askwith, Brian Azzarello, Hilary Barta, Lee Bermejo, John Bolton, Philip Bond, Ivan Brandon, Ed Brubaker, Dave Bullock, Riccardo Burchielli, Blair Butler, Mike Carey, Tommy Castillo, Eric Cherry, Cliff Chiang, Michael Cho, Becky Cloonan, Darwyn Cooke, Denys Cowan, Dan Didio, Paul Dini, Danielle Dwyer, Nathan Edmondson, John Floyd, Nathan Fox, Sean Galloway, Alex Garland, Keith Giffen, Dick Giordano, Rafael Grampa, Rob Haynes, Adam Hughes, Rian Hughes, Victor Ibáñez, Geoff Johns, Dave Johnson, J.G. Jones, Michael William Kaluta, Chip Kidd, Paul Kupperberg, Derek Laufman, Jeff Lemire, David Macho, Howard Mackie, Jim Mahfood, Steve Mannion, Dwayne McDuffie, Don McGregor, Mike Mignola, Scott Morse, Olly Moss, Dean Motter, Sean Murphy, Dustin Nguyen, Alex Nińo, Troy Nixey, Ann Nocenti, John Ostrander, Jimmy Palmiotti, Ruben Pellejero, Scott Peterson, Will Pfeifer, Sean Phillips, Whilce Portacio, Jon Proctor, Javier Pulido, Joe Quinones, Rodney Ramos, Sal Regla, Joe Rivera, Paolo Rivera, Andrew Robinson, Kenneth Rocafort, Robert Rodi, Stephane Roux, Chris Samnee, Damion Scott, Ryan Sook, Dave Stewart, Dave Taylor, Kimo Temperance, Jill Thompson, Michael Uslan, John Watkiss, Len Wein, Chris Weston, Maris Wicks, Judd Winick, Marv Wolfman, William Wray, Danijel Žeželj
Batman Noir - ... Neal Adams, Rafael ...

Typowy pamiętnik urzędnika. Nie urzeka formą ani stylem, ale to kopalnia informacji o funkcjonowaniu administracji Trumpa. Polecam goraco zainteresowanym, resztę może wynudzić lub przytłoczyć.

O czym jest książka, można się łatwo domyślić po tytule. Poznajemy kulisy rządzenia USA przez Donalda Trumpa z perspektywy jego doradcy ds. bezpieczeństwa. Wraz z lekturą da się zauważyć postępującą ewolucję oceny autora względem byłego już prezydenta. Od umiarkowanie pozytywnej, po bardzo krytyczną.

Dowiemy się, jaki styl rządzenia miał Trump, że zależało mu bardziej na ocenach jego administracji, niż na faktycznym rządzeniu, poznamy jego megalomanię (jeśli ktoś jeszcze jej nie widział),niedecyzyjność, brak umiejętności do brania konsekwencji za swoje decyzje, itp. Przykładów można by tu mnożyć. To zdecydowanie największy plus tej książki. Autor widać, że miał doświadczenie na podobnych stanowiskach, choć czasami miałem wrażenie, że autor uważał, że tylko on wiedział wszystko najlepiej.

Minusy książki - nieraz jesteśmy zarzucani zbyt dużą ilością faktów, opinii, bądź informacji, które niewiele wnoszą do treści, a skutecznie potrafią wybić z rytmu i doprowadzić do utraty koncentracji. Niejednokrotnie są fragmenty w stylu "o godzinie X było spotkanie na temat 1, byli a, b, c. A powiedział to, b powiedział tamto. Następnie kolejne spotkanie, ten powiedział to, tamten tamto. Potem porozmawiałem z jeszcze kim innym", itp.
Drugi zarzut do autora to, że często krytykuje Obamę i Demokratów nie popierając swoich oskarżeń żadnymi wyjaśnieniami.

Jest jeszcze jeden bardzo duży minus polskiego wydania - korekta. Mam wrażenie, że osoba odpowiedzialna za to miała trzy zlecenia w jednym czasie i temu poświęcała najmniej uwagi. Błędy są nagminne, przy czym literówki i błędy w tłumaczeniu to jedno, ale powtarzające się całe fragmenty książki, to już istna tragedia.

Dowiemy się, jaki styl rządzenia miał Trump, że zależało mu bardziej na...

Jest to moja opinia na gorąco.
Z całą pewnością polecam przeczytać książkę Boltona o jego czasie w Białym Domu podczas urzędowania Trumpa. Jest to polityk z długim stażem na wysokich stanowiskach.
Książka dla osób które mają mało wspólnego z polityką USA może być ciężka, występuje wiele nazwisk i stanowisk które trzeba pamiętać ponieważ są wyjaśniane czesto tylko jeden raz. Oraz trzeba dobrze pamiętać daty, ponieważ wiele wydarzeń które są opisywane w różnych rozdziałach pokrywają się że sobą. Co dla mnie osoby, która obserwuje politykę globalną nie było problemem.

Moim zdaniem książkę trzeba brać na chłodno, bez uprzedzeń politycznych. Występuje w niej wiele stwierdzeń na temat złej polityki Obamy jak i również Trumpa. Co przez każdego z nas może być różnie odebrane.

Przed zakupem tej książki miałem wiele za i przeciw, przeczytałem wcześniej wiele komentarzy na jej temat w zagranicznych księgarniach, co wydaje mi się strzałem w dziesiątkę bo wlasnie wtedy ukazała mi się walka która się toczy między zwolennikami Trumpa I jej przeciwnikami. Myślę że dużym impulsem do przeczytania książki była sama reakcja byłego prezydenta USA na wydanie tej książki.

W samej książce możemy dostrzec wiele tekstów które ukazują Boltona jako osobę które uważa się za wszystko wiedzącego i który nie popełnia błędów. Może i przez to ciężko czasami się się czyta ale uważam że osoba na takim stanowisku musi mieć twardą opinie na wiele tematów. W polityce w której chodzi o życie ludzkie i pokój na świecie nie ma chwil na zawahanie lub zmiany zdania bez ponoszenia za to konsekwencji, co moim zdaniem John Bolton wie doskonale.

Jeśli chodzi o moje podsumowanie to zbyt wielu rzeczy nie zmieniła w moim przekonaniu do polityki Trumpa. A może nawet umocniła mnie w przekonaniu że miałem rację do jego poczynań podczas jego urzędowania. Osobiście polecam ;)

Jedna gwiazdka odjęta za błędy oraz powtórzenia w książce. Na początku tego nie widać, ale później i pod koniec książki jest wiele roznych cyfr wstawionych które nie mają żadnego znaczenia oraz zdarzają się potworzone całe zdania.

Jest to moja opinia na gorąco.

Książka daje dość dobry obraz tego, jak Trump sprawował swoją prezydenturę, jednak nie czyta się tego lekko ze względu na zbyt dużą ilość mało istotnych szczegółów i dygresji, a także sporą liczbę nazwisk; połapie się w tym wszystkim chyba tylko ktoś śledzący amerykańską politykę. Czytając łatwo gubi się wątek i często łapałem się na tym, że właściwie nie wiedziałem kto jakie stanowisko reprezentował w omawianej sprawie.

Korekta w polskiej edycji poległa - książka pełna jest literówek, zdarzają się lekko koślawe zdania, w paru miejscach są powielone akapity (jakieś przypadkowe copy-paste zapewne). Większość odnośników do przypisów jest źle sformatowana.

Tłumaczenie tej książki to istna tragedia. Trzeba uważać na wydawnictwo oraz na tłumacza. Większego gniota w życiu nie spotkałem.

John Bolton prezentuje dokładne spojrzenie na swój czas spędzony w Białym Domu z perspektywy polityki zagranicznej administracji Trumpa. Ujawnia wiele zakulisowych rozmów z Prezydentem dowodzących szokującej niekompetencji 45 Prezydenta USA. Pozostaje cieszyć się, że przez najbliższe 4 lata w Białym domu najprawdopodobniej rezydować będzie Joe Biden.

• Donald Trump (1946-)
  • Politics & Geopolitics