Tito

Okładka książki Tito
Joze Pirjevec Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie SEDNO biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tito
Wydawnictwo Akademickie SEDNO
2018-05-16
2018-05-16
Jugosławia Tito dyktatura dyktatorzy komunizm historia Jugosławii historia XX wieku XX wiek biografia

Bardzo ciekawy zarys życia marszałka Tito. Bardzo dobra książka dla tych, którzy chcą poznać historię Jugosławii w XX wieku. Z pozycji dostępnych w Polsce, nikt bardziej szczegółowo nie opisał okresu powojennego w tym kraju. Wprawdzie jest tu dużo marksistowskiego bełkotu, ale bez tego byłoby trudniej zrozumieć rzeczywistość polityczną Jugosławii oraz ewolucję poglądów Tity. Choć autor nie skupia się tu wyłącznie na polityce, pojawia się sporo informacji o gospodarce. społeczeństwie i życiu prywatnym przywódcy federacji. Bardzo interesujący jest rozdział o jego żonie, Jovance i tym jak zbudowała ogromne wpływy u szczytu władzy - niejako w ostatnich latach życia marszałka sterując nim, choć bywało różnie. Na pewno wrócę nie raz do tej książki, bo Tito jest nadal fascynującą postacią i to światowego formatu. Taki ktoś nie często pojawia się w historii i budzi zarazem powszechny respekt, choć jak tu jest dobitnie pokazane - nikt też nie jest idealny, a lista grzechów Tity jest spora.

Dodaj cytat z książki Tito