Okładka książki If You Tell: A True Story of Murder, Family Secrets, and the Unbreakable Bond of Sisterhood Gregg Olsen
Gregg Olsen Wydawnictwo: Thomas & Mercer reportaż
reportaż
Thomas & Mercer
2019-12-01
2019-12-01
9781542005241

„ Robimy, co nam każą chociaż w to nie wierzymy.” (str.111)

Trudno czytało się tę książkę. Ogrom tragedii był niewyobrażalny. Parokrotnie musiałam przerywać czytanie, bo nie dawałam rady. Lektura trzyma w napięciu od samego początku do końca. Siostry Knotek Nikki, Sami, Tori, bratanek Shane, przyjaciele Kathy i Ron były ofiarami perwersyjnych poczynań sadystycznej matki i jej męża. Jest to prawdziwa historia, którą po latach siostry opowiedziały autorowi.

Shelly od małego była wrednym dzieckiem. Przejęła kontrolę nad braćmi. Dokuczała macosze i znajomym. Wszczynała awantury, miała ataki szału. Nie robiła tego na co nie miała ochoty. Nic nie było w stanie jej zadowolić. Im była starsza, tym sprawiała więcej kłopotów. Miała podły charakter. Była zmienna i nieprzewidywalna. Niszczyła wszystkim życie. Wymuszała na rodzicach różne rzeczy. To czego zapragnęła musiała mieć. Knuła gierki nie oszczędzając nikogo. W żadnej szkole nie zagrzała długo miejsca, wydalana z powodu niewłaściwego zachowania.

To, że Shelly była taka było też po części winą jej macochy i ojca, którzy ustępowali jej we wszystkim i spełniali każdą zachciankę. Rodzice Shelly odetchnęli kiedy córka szybko wyszła za mąż, lecz byli w błędzie sądząc, że ich problemy się skończyły. Shelly była intrygantką, manipulantką i kłamczuchą. Zawsze stawiała na swoim. Jej małżeństwa z góry były skazane na porażkę.

Swoje ofiary biła, katowała i głodziła, obojętnie czy zawiniły, czy nie. Zgotowała im piekło na ziemi. Stosowała przemoc fizyczną i psychiczną. Wymyślała najbardziej perfidne, bolesne i poniżające kary. Zadawanie im bólu czy upokorzenia sprawiało jej przyjemność. Wszyscy wiedzieli, że nie można było jej się sprzeciwić, bo to tylko pogarszało sytuację. Kłamała i oszukiwała twierdząc, że robi to wszystko z miłości do rodziny.

Trzeci mąż Shelly nigdy się jej nie sprzeciwiał. Wykonywał jej rozkazy bez protestu, biorąc udział w maltretowaniu lub przybierając bierną postawę. Był zarówno ofiarą jak i wspólnikiem robiąc odrażające rzeczy. Kochał swoją żonę i usprawiedliwiał ją na każdym kroku.

Domownicy wiedzieli, że w domu źle się dzieje, lecz nikt nie reagował. Nikomu nie mówili w jakim koszmarze żyli. Wszyscy milczeli. Nikt nie miał prawa myśleć samodzielnie. Jeśli coś źle się działo Shelly narzucała im co mieli mówić. Jeśli nawet mieli odmienne zdanie w jakiejś kwestii, szybko się wycofywali i przyznawali jej rację. Wykonywali bezwolnie wszystkie jej rozkazy nawet te najbardziej absurdalne.

Shelly była mistrzynią w pogrywaniu z ludźmi. Prokurowała dowody, by uczynić winnymi osoby, które nic złego nie zrobiły. Zawsze potrafiła znaleźć sobie nową ofiarę nad, którą się pastwiła. Była szczęśliwa kiedy ktoś cierpiał. Stosowała coraz wymyślniejsze tortury. Była patologiczną kłamczynią. Chciała mieć władzę nad ludźmi i to jej się udawało.

Siostry mimo piekła jakie zgotowała im matka jako dorosłe kobiety wiodły szczęśliwe życie z kochającą rodziną. Musiały znosić niegodziwości matki, a dzięki wzajemnemu wsparciu i siostrzanej więzi przetrwały.

„ Robimy, co nam każą chociaż w to nie wierzymy.” (str.111)

Najgorsze w tej historii jest to, że faktycznie się wydarzyła. Najbardziej jednak nie przeraża mnie skala okrucieństwa, która jest naprawdę wysoka, zważywszy na to, że to matka zagotowała własnym dzieciom takie piekło, ale obojętność, odwracanie wzroku, wmawianie sobie, że tak jest lepiej. Oczywiste jest, że wszystkie trzy córki były ofiarami, maltretowanymi przez matkę, a strach przed nią powodował, że nie potrafiły przed nią uciec. Ale ta porażająca uległość jest dla mnie po prostu niepojęta. Shelly Knotek znęcała się nie tylko nad dziećmi, ale również nad dorosłymi, mimo tego nikt jej się nie sprzeciwiał. Nawet po latach najstarsza z sióstr, wiedząc co sama przeszła, że najmłodsza z rodzeństwa przechodzi dokładnie to samo, wolała zostawić siostrę z matką, która zabiła trzy osoby. Powiedziała do niej: to tylko cztery lata, wytrzymasz, a potem uciekniesz... Cztery lata! Podczas gdy przeżycie w tym domu tygodnia było męczarnią. Dopiero ta najmłodsza okazała najwięcej rozsądku i odwagi, by pchnąć kamyk, który spowodował pociągnięcie Shelly do odpowiedzialności. Gdyby to była fikcja, to uznałabym, że zachowanie bohaterów jest nielogiczne, ale to się wydarzyło i to chyba mnie tak w tej książce zszokowało - porażająca niemoc zmuszająca do akceptowania cierpienia innych, w tym najbliższych, dla własnego spokoju.

Jest to moje drugie spotkanie z tym gatunkiem. I będę je, jakkolwiek źle to zabrzmi, znacznie lepiej je wspominać. Całość została napisana w przystępny sposób. Autor nie przedstawił suchych faktów, ale historię, wstrząsającą, wywołującą emocje, sprawiającą, że chce czytać się dalej. A po jej zakończeniu wiem, że zostanie ze mną na dłużej, bo nadal mi w to wszystko ciężko uwierzyć.

Coś przerażającego. Nie mieści mi się to w głowie.

Coś przerażającego. Nie mieści mi się to w głowie.

Ciężka historia. Aczkolwiek bardzo wciągająca - chcesz wiedzieć jak to się zakończy.

Przerażająca! Czyta się z otwartą ze zdumienia szczęką…jak tak można poniewierać ludzi, jak można dawać sobą manipulować, jak nikt tego nie zauważył! Straszne :(

Bardzo dobra książka. Szybko się czyta. Wciąga.

Bardzo dobra książka. Szybko się czyta. Wciąga.

"Nikomu ani słowa" Gregg Olsen
Wstrząsająca historia i prawdziwym piekle jakie przeżyli ludzie, którzy zaufali i pokochali prawdziwego potwora. Shelly, bo o niej mowa, zgotowała dzieciom, mężowi, przyjaciołom oraz innym z życia istny koszmar; to co działo się za zamkniętymi k=drzwiami rodziny Knotków przechodzi ludzkie pojęcie. Tortury fizyczne, ciągłe upokarzanie, poniżanie, zimna kąpiel z wybielaczem w roli głównej - to tylko niektóre z metod Shelly i jej męża na pokazaniu kto w domu rządzi.
Piekło, przez które przeszły trzy siostry jest czymś niewyobrażalnym. Mam nadzieję, że po wyjściu z więzienia ich matka da im spokój, choć naprawdę ciężko mi w to uwierzyć...

"Nikomu ani słowa" Gregg Olsen

Arcydzieło! Książka opisująca ekstremalne przeżycia, są prawdziwe, i przerażające, ale tak wygląda związek z osobami narcystycznymi! Książka na faktach.

Żona, matka, sadystka.
Michelle „Shelly” Knotek od zawsze wiedziała, że wolno jej wszystko. Przez wiele lat maltretowała fizycznie i psychicznie swoje trzy córki i bratanka. Z czasem z jej ręki zaczęli doznawać cierpienia również inni.

To brutalna, okrutna i nieprawdopodobna historia.
Ale prawdziwa.
Została napisana na podstawie prawdziwej tragedii rodzinnej.

Po wielu latach okrucieństwa matki trzy siostry przerywają milczenie, co doprowadza do ukarania rodziców.

David Knotek został zwolniony z więzienia w 2015 roku, Shelly pod koniec 2022.

Kiedy zaczęłam ją czytać, nie wiedziałam, o czym będzie. Nie mogłam się jednak powstrzymać i przestać. Wprost nie do uwierzenia… Brutalna manipulantka, bestia w ludzkiej skórze. Do tego ofiary, które milczą i nie wołają o pomoc, a wprost pomagają, bo boją się odmówić.

Ludzie ludziom…

Żona, matka, sadystka.

To brutalna, okrutna i nieprawdopodobna historia.
Ale prawdziwa.
Została napisana na podstawie prawdziwej tragedii rodzinnej.

Po wielu...

Straszne, ale są i tacy, tylko czy to naprawdę ludzie?

Straszne, ale są i tacy, tylko czy to naprawdę ludzie?

• Reportaże
  • Reportaż