Diabeł, którego znasz. Psychiatria sądowa bez tajemnic

Okładka książki Diabeł, którego znasz. Psychiatria sądowa bez tajemnic Gwen Adshead, Eileen Horne
Okładka książki Diabeł, którego znasz. Psychiatria sądowa bez tajemnic
Gwen AdsheadEileen Horne Wydawnictwo: Znak Literanova nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Devil You Know. Stories of human cruelty and compassion.
Znak Literanova
2023-01-30
2023-01-30
2021-01-01
Mariusz Gądek
Psychoterpia Kryminologia Przestępcy Resocjalizacja

JAK PRZEBIEGA TERAPIA SERYJNEGO MORDERCY?

ILE EMPATII POTRZEBA, ŻEBY SIĄŚĆ DO ROZMOWY Z KIMŚ, KTO ODCIĄŁ CZŁOWIEKOWI GŁOWĘ?

JAK PORADZIĆ SOBIE ZE STALKERKĄ, KTÓRA NAWET ZA KRATAMI POZOSTAJE MISTRZYNIĄ MANIPULACJI?

Krzykliwe pytania, umieszczone na okładce przez wydawnictwo zapowiadały lekturę na poziomie Detektywa. Sama książka jest dużo bardziej spokojna. Poznajemy różne profile psychopatycznych przestępców. Najciekawsze spostrzeżenie w mojej ocenie trafiło się akurat w miejscu namierzonego błędu. Media kreują psychopatów jako mistrzów uwodzenia, manipulacji, sprytu i inteligencji. Tymczasem z doświadczeń autorki wynika, że jest dokładnie odwrotnie. Psychopatyczni przestępcy okazują się umiarkowanie bystrymi osobami, absolutnie pozbawionymi umiejętności społecznych niezbędnych do wpływania na innych, które są głęboko przekonane o swym geniuszu. Prawda ta jest nieco mniej krzykliwa niż pytania na okładce ale warto ją poznać znaczy na pewno warto po tę książkę sięgnąć.

JAK PRZEBIEGA TERAPIA SERYJNEGO MORDERCY?

Spodziewałem się chyba czegoś innego, mocniejszego, a tymczasem dostałem niezbyt pogłębioną historię rozmów z w większości przeciętnymi przestępcami i wnioskiem, że mordercom też należy się współczucie, ponieważ ich problemy często biorą się z przeżyć doznanych w przeszłości. Niczego odkrywczego w tej książce nie znalazłem, przytoczone historie też nie należały do jakichś super ciekawych... w mojej ocenie słaba.

Dość ciekawa książka o różnych przestępcach, nie tylko zabójcach. Polecam rodzicom, nauczycielom i pedagogom bo większość osób, które popełniają poważne wykroczenia miały niełatwe dzieciństwa, warto być tego świadomym, by w porę zareagować i pomóc dziecku. Przeczytałam sporo książek o tej tematyce. Ta nie należy do najlepszych ale czas przeznaczony na jej przeczytane z pewnością był tego wart

Książka rzuca światło na psychologiczne aspekty pracy z przestępcami, obalając jednocześnie mitologię wokół nich. Dr. Adshead kwestionuje nasze przekonania na temat ludzkiej natury i skłania do refleksji nad tym, co naprawdę oznacza zrozumienie drugiego człowieka, nawet jeśli jest to osoba, która dokonała straszliwych czynów. Polecam

Książka składa się z serii opowieści terapii pacjentów z życia zawodowego dr Gwen Adshead. Doskonała książka, która oprócz wiedzy merytorycznej pokazuje drugą stronę pscyhologii sądowej - szukanie człowieczeństwa tam, gdzie tego najmniej się spodziewamy - w celi seryjnego mordercy. Świeża książka, która nakłania do zmiany perspektywy.

Na początku uwaga:
Osoby, które borykają się z problemami natury psychicznej, mogą podczas czytania doświadczyć dyskomfortu. Jeżeli jesteś taką osobą, a temat Cię ciekawi, to staraj do niej zasiąść, gdy czujesz się na siłach!

A, teraz czas na ocenę książki.
Wystawiłem jej najwyższą możliwą tutaj oraz na swoim blogu (zachęcam do zajrzenia :) ),bo jest to książka napisana bardzo lekkim językiem, porusza istotne sprawy, stroni od oceniania oraz pokazuje, że medialne wyobrażenia zła nie jest prawdziwe. Mamy różne historię, bohaterów, czyny, ale wszystkie łączy fakt iż każdy przed tym był normalną osobą, ale coś spowodowało, że się zmienili. Dr. Adshead w rozmowach z nimi stara się dotrzeć do przyczyny, ujawnić ją i jeżeli pacjent reaguje na terapię doprowadzić do jego wyleczenia. Nie stara się nikogo oceniać mimo iż ma do czynienia z seryjnym mordercą czy ojcem, który molestował synów, ale też i forma książki nie skłania do tego. Obie autorki stworzyły dzieło, które sprawia, że mimo potworności, których dokonali sprawcy chcą abyśmy patrzyli na nich jak na ludzi, a nie bestie. Nie znamy dnia ani przyczyny, która może sprawić, że odnajdziemy w sobie diabła, który sprawi, że dokonały czegoś złego.

Książkę polecam nie tylko osobom, które lubią takie tematu, ale przede wszystkim przyszłym autorom, którzy chcą w swoim dziele dodać złoczyńcę. Ci są często wręcz karykaturalni przez, co nudni oraz powtarzalni.

Na początku uwaga:

A, teraz czas na ocenę książki.

Ciekawa ksiazka opisujaca proces terapii osoby ktora popelnila przestepstwo. Kazdy rozdzial poswiecony jest innej osobie ktora reprezentuje inny rodzaj zbrodni. Przedstawiona jest ich historia oraz przyczyny popelnionego czynu. Autorka przeplata w opisach swoje przemyslenia oraz refleksje i pokazuje jak wazne byloby wprowadzenie opieki psychologicznej juz od najmlodszych lat. Takie przedsiewziecie na pewno w wielu przypadkach pozwoliloby zapobiec nie jednej zbrodni.

Książka zdradza podstawowe tajniki procesu terapeutycznego. Bardzo szczegółowo przedstawia rozmowy z przestępcami różnych kategorii. Mowa w niej o seryjnym, pedofili, psychozach, paranoi, obsesji, zastępczym zespole Münchhausena. Autorka pisze w sposób przypominający powieść obyczajową, próbuje oddać szczegółowo cechy przedstawianych osób. Może jednak zaskoczyć fakt, iż w sposobie pisania autorki wyczuwa się olbrzymie pokłady zrozumienia i empatii względem owych przestępców co wzbudza na pewno niechęć do czytania (niesprawiedliwość względem ofiar) choć myślę, że to też mechanizm obronny autorki by udźwignąć ciężar emocjonalny związany z pomocą zwyrodnialcom.

Fantastyczna pozycja, prezentująca trudy i proces psychoterapii pacjentów, którzy popełnili rożnego rodzaju zbrodnie. Napisana przystępnym językiem z licznymi odwołaniami do dalszej literatury dla osób chcących zgłębić zagadnienie. Pomimo trudności poruszanych tematów, lektura jest niezwykle wciągająca, pełna profesjonalizmu, szacunku i zachęcająca do refleksji.

Czy da się zrozumieć kogoś, kto odciął człowiekowi głowę? Czy można rozszyfrowywać motywy brutalnych zbrodni po to, by "uczłowieczyć" oprawców? To właśnie w swojej pracy regularnie usiłuje robić dr Adshead - światowej klasy terapeutka i psychiatra sądowy. W swojej książce przedstawia nam kulisy swojej pracy, opisuje różne historie swoich pacjentów oraz przeprowadzanych na nich terapii.

Czy ktoś z nas kiedykolwiek pomyślał o mordercy jako o zagubionym człowieku, mającym spaczony pogląd rzeczywistości? Posiadającym poważne problemy, które swoimi korzeniami sięgają - zwykle traumatycznego - dzieciństwa i okresu dorastania? Autorka kompletnie zmienia nasz sposób myślenia poprzez przedstawienie rozmów ze swoimi pacjentami, ich reakcji na przeprowadzaną terapię, swoich przemyśleń oraz wiedzy. Otwiera zamkniętą do tej pory furtkę zrozumienia i współczucia wobec osób, które popełniły najgorsze z przestępstw, kiedy dały dojść do głosu diabłu mieszkającemu w każdym z nas.

Książka jest napisana rzetelnym, przystępnym językiem i znajdziemy w niej ogrom wiedzy z zakresu psychoterapii, obalając przy okazji wiele mitów, lecz nie tylko. Autorka pozwoliła sobie tutaj na osobiste wyznania - opisuje trudności związane ze swoim zawodem, przedstawia swoje obawy oraz troski, ma odwagę przyznać się do błędów, słabości i emocji, które kierują nią w czasie terapii. Ma odwagę usiąść naprzeciwko najgroźniejszych ludzi, usiłując wydobyć z nich na powierzchnię pokrytą obojętnością lub złością dobro oraz wrażliwość. Często jest to także głęboko zakorzenione, bolesne odrzucenie - wszystko po to, by pacjenci mogli się z nim zmierzyć i skonfrontować. Czy to jest w ogóle możliwe?

Właśnie tego dowiecie się z tej pozycji! Z pewnością jest to bardzo osobista, aczkolwiek profesjonalna książka dr Adshead. Prawdziwa gratka dla tych, którzy interesują się psychologią, psychiatrią, a także umysłami morderców lub innych przestępców. Dla tych, którzy chcą poznać pracę psychoterapeuty bez owijania w bawełnę. Ja należę właśnie do takich osób i jestem tą lekturą niezwykle usatysfakcjonowana!

• Psychologia
  • Domowa biblioteczka
  • Do kupienia

Gwen Adshead Diabeł, którego znasz. Psychiatria sądowa bez tajemnic Zobacz więcej