Kobieta kanibal

Wielka Litera
2023-05-17
2023-05-17
Monika Bąk
true crime morderstwo tortury kanibalizm fabularyzowany reportaż Krew Ofiara Przemoc dramat

Audio

Audio

Kolejna część przeczytana. Przerażający jest fakt, że tacy ludzie są wokół nas. Te historie mogły być mega super opisane, ale niestety nie przez tego autora. Tu jak zawsze suche fakty i niedosyt

Końcówka wywoływała u mnie torsje w drodze z pracy do domy, a zjedzony obiad podchodził do gardła.
To chyba wystarczająca recenzja 🤪.

To chyba wystarczająca recenzja 🤪.

Dobra historia. O ile się nie mylę, audiobook czyta Marcin Myszka z kanału "Kryminatorium". Jak zawsze dobra robota.

Minusem dla mnie jest to, że książka jest mocno fabularyzowana i traci na realności. W pewnym momencie miałam wrażenie, że czytam kryminał, a nie reportaż.

I tu SPOILER ALERT!

Tytuł książki w ogóle nie adekwatny do treści. Katherine Knight nie była kanibalem, nie zjadała mięsa swoich ofiar. Wpadła na pomysł i tylko spróbowała, po czym wypluła. Nie czuła żadnej satysfakcji z jedzenia i zrobiła to jeden jedyny raz.
Po jednym razie mordercy nie nazywamy seryjnym, to też PRÓBA zjedzenia nie świadczy o kanibalizmie.

I tu SPOILER ALERT!

Tytuł książki w ogóle nie adekwatny do treści. Katherine Knight nie była...

Przesluchana w audiobooku. Słuchałam z zaciekawieniem. Końcówka mocna.

Przesluchana w audiobooku. Słuchałam z zaciekawieniem. Końcówka mocna.

Po przeczytaniu "Nad Niemnem" musiał się odstresować czymś krwawym. 😜
#kobietakanibal to doskonała pozycja dla takiego maniaka jak ja.
Reportaż poświęcony Katherine Knight, kobiecie, która z zimna krwią zamordowała swojego partnera, oskórowała jego ciała, głowę ugotowała jak najlepszy rosołek a zupę chciała podać dzieciom.

Historia życia Katherine przeraża, może nie usprawiedliwia, ale pokazuje co kobieta przeżywała od swojego dzieciństwa, aż po aresztowanie. Jak traktowała mężczyzn, jak oni ja traktowali. Przebiegła, manipulująca faktami i otoczeniem. Przez lata dokonywała przeróżnych zbrodni ale dzięki swojemu sprytowi, do końca pozostawała ma wolności. Postrzegana przez otoczenie jako groźna, nikt nie chciał mieć z nią nic wspólnego. Jeżeli ktoś się jej sprzeciwił potrafiła czekać na zemstę nawet miesiącami.

Wstrząsającą, a zarazem wciągającą. Z mojej strony zdecydowanie polecam.

Po przeczytaniu "Nad Niemnem" musiał się odstresować czymś krwawym. 😜
#kobietakanibal to doskonała pozycja dla takiego maniaka jak ja.

Historia życia Katherine przeraża, może nie...

Już na początku dodam,że traktowałam tą opowieść, jako zainspirowaną prawdziwymi zdarzeniami, a nie rzetelne przedstawienie tego, co się naprawdę wydarzyło. Tym bardziej,że historia jest oparta głównie na osobie Katherine, nie zagłębia się w odczucia ofiar, czy działań policyjnych.
Patrząc w ten sposób, mogłam przymknąć oko na fikcyjne wstawki i to,co autor włożył do głowy Kathy,czyli opisy jej myśli i emocji.
To historia o przemocy domowej,której sprawcą jest kobieta. Według mnie Kathy miała ogromne zaburzenia psychiczne i mnóstwo agresji w sobie. Ta kobieta znęcała się nad wszystkimi swoimi partnerami, niektórym robiąc dotkliwą krzywdę. Jej paranoiczna zazdrośći i dążenie do tego,żeby partner był zawsze taki, jak ona chce, doprowadzały do niekontrolowanych wybuchów złości, za którymi szła przemoc. W ataku szału, Katherine była gotowa zabić, o czym w końcu przekonywali się jej partnerzy i uciekali jak najdalej od niej. Mnie dziwiło,że pomimo tak złej sławy i tego, że miejscowa społeczność doskonale wiedziała do czego Kathy jest zdolna, kobieta bez problemu uwodziła kolejnych mężczyzn. Głupota? Umiejętność manipulacji? Przekonanie,żeby nie wtrącać się w sprawy innych? Nie wiem. Ostatni partner kobiety był ostrzegany, doskonale zdawał sobie sprawę, do czego jest ona zdolna, a jednak nie udało mu się uciec i skutecznie obronić przed żądną śmierci partnerką.
Tytuł książki jest sensacyjny,ale do aktu kanibalizmu nie doszło.
7/10
atena1wspak
@wielkalitera

Bardzo realistyczna opowieść, książka z serii true crime. Ile takich osób, jak główna bohaterka mieszka w naszej okolicy?

Myślę że jest ok. Końcówka mocna dobrze się czytało

Myślę że jest ok. Końcówka mocna dobrze się czytało

Gdy myślimy o przestępcach, przed oczami stają nam mężczyźni. Słysząc doniesienia o przemocy domowej, widzimy żonę w roli ofiary. Niby wiemy, że zło czai się w każdym, ale pewne uwarunkowania kulturowe i zwyczajna statystyka wygrywają. Zwykle też odwrócone sytuacje, czyli zbrodnie popełniane przez płeć piękną, bulwersują bardziej.
"Kobieta kanibal" to historia, która szokuje i przeraża. Wszystko, co mogło pójść nie tak, poszło nie tak. A Ryan Green opisał to w niezwykle sugestywny sposób. Mam wrażenie, że akurat w tej książce fabularyzacja była najmniej irytująca, a sama narracja w największym stopniu oparta na faktach.
Trudno mi uwierzyć, że nieco ponad dwadzieścia lat temu mogło dojść do tak wielu zaniedbań, a w konsekwencji do tak makabrycznej zbrodni. Zwłaszcza że to wszystko działo się w kraju w pełni cywilizowanym. Nie da się oczywiście zapobiec każdemu przestępstwu, nie da się przewidzieć czyjegoś zachowania, choroby także nie zawsze dają objawy, jednak Katherine Knight naprawdę można było pomóc i uchronić ją przed nią samą.
Nie ulega dla mnie wątpliwości, że była poważnie zaburzona i przeraża mnie to, że po tym jak potraktowała swojego pierwszego partnera, nie tylko pozwolono jej wrócić do społeczeństwa, ale też wychowywać dzieci. Katherine Knight jest winna, znęcała się fizycznie i psychicznie nad wszystkimi swoimi partnerami, a tego ostatniego zamordowała, by ostatecznie zrobić z niego obiad, ale winni są także psychiatrzy, winna jest pomoc społeczna, winne jest otoczenie tej kobiety, które ze strachu nie reagowało. Choć patrząc na to, jak skończył ten, który miał odwagę, by się jej sprzeciwić, to trudno im się dziwić.
"Kobieta kanibal" to książka, którą czyta się naprawdę trudno. Te domowe zbrodnie są dla mnie szczególnie przerażające, doświadczyć przemocy w miejscu, w którym powinno czuć się bezpiecznie. A najgorsze jest to, że to przechodzi bez echa, sprawa Knight zyskała rozgłos głównie dlatego, że ciało jej ofiary wylądowało na talerzu. Warto przeczytać ze świadomością, że wiele takich tragedii rozgrywa się bez blasku fleszy.
Moje 7/10.

"Kobieta kanibal" to historia, która...

• Audiobooki
  • Literatura faktu
  • True crime

Dodaj cytat z książki Kobieta kanibal