Dorwać Phila. Prawdziwa historia pościgu za największym oszustem Ameryki

Okładka książki Dorwać Phila. Prawdziwa historia pościgu za największym oszustem Ameryki David Howard
David Howard Wydawnictwo: Znak reportaż
reportaż
Chasing Phil: The Adventures of Two Undercover Agents with the World's Most Charming Con Man
Znak
2020-07-15
2020-07-15
Wiesław Marcysiak
oszustwo kitzer FBI

Nie jest to najłatwiejsza w czytaniu książka, jednak specyfika ekonomicznych bankowych zawiłości utrudnia czytanie
ale...
ale to jest niewiarygodne, jak ten człowiek oszukiwał i jak różne od naszych były to czasy. Dziś zostałby zdemaskowany poprzez wpisanie jego nazwiska do googla, wtedy bezbronni ludzie oddawali mu swoje majątki

najciekawszą częścią książki jest relacja między oszustem a agentami FBI undercover (jedna z pierwszych takich akcji w ogóle). Ich relacja poszerza spektrum znanych mi praw psychologii. Szekspirowska historia

ale...

najciekawszą częścią książki jest relacja...

Przez jakieś 2/3, może dłużej, zastanawiałem się kiedy w końcu zacznie się coś dziać. Okazało się, że już bardziej emocjonująco nie będzie. "Literatura faktu" aspirująca do powieści sensacyjnej. Robi wrażenie, jeśli weźmiemy pod uwagę, że te wszystkie zdarzenia miały miejsce w rzeczywistości, jednak forma przedstawienia zdarzeń (a może tłumaczenie?) nie jest porywająca. Mimo to nie żałuję zakupu.

Phil Kitzer to oszust doskonały. Robiący przekręty finansowe na skalę światową człowiek, który nie zdał matury. Niewiarygodnie inteligentny i sprytny wystawia listy gwarancyjne i weksle biznesmenom, którzy popadają w tarapaty i bierze za to opłatę. Po czasie okazuje się, że weksle i listy gwarancyjne są nic niewarte, a sam Kitzer znika. Oczywiście zabezpiecza się bardzo dokładnie na wypadek oskarżenia.

Z drugiej strony dwóch młodych, ambitnych agentów FBI, którzy postanawiają przeniknąć do środowiska Kitzera i zebrać przeciwko niemu dowody. Brak doświadczenia w tajnych akcjach, brak wyszkolenia i początki Biura w latach 70. Agenci wkraczają w świat oszustów finansowych, szybkich samochodów, pięknych kobiet i przede wszystkim wielkich pieniędzy. Wraz z Kitzerem podróżują po całym świecie dokonując coraz to śmielszych przekrętów.

Literatura faktu, która porusza bardzo szczegółowo mechanizmy finansowe to zdecydowanie nie jest lekka lektura. Sama historia jednak to materiał na świetny film sensacyjny. W zasadzie przy każdym opisanym przekręcie łapałem się za głowę myśląc o skomplikowanych pomysłach i kruczkach wykorzystywanych przez bohatera. Byłem bardzo ciekawy jak zakończy się historia arcyoszusta i zostałem zaskoczony. Oczywiście samo postawienie przed sądem było do przewidzenia, jednak to co wydarzyło się później pokazało, że USA to kraj, w którym może stać się wszystko. Pomimo dość skomplikowanego języka finansowego książkę czyta się bardzo dobrze, a sama akcja wciąga. David Howard podszedł do tematu bardzo rzetelnie i zebrał godną podziwu bazę wiedzy na temat sprawy Kitzera. Samo ubranie tych informacji w formę literacką to mistrzowska robota. Nie przypuszczałem, ze prawdziwa historia o przekrętach finansowych tak bardzo mnie wciągnie.

Książka bardzo ciekawa, ale ciężko się ją czyta ze względu na tematykę pieniędzy, banków itp. Trzeba jednak trochę na ten temat wiedzieć, żeby zrozumieć na czym dokładnie polegają te wszystkie transakcje. Jednak i tak jest to bardzo wciągająca książka, którą warto przeczytać. Mimo trudnych sformułowań i sytuacji związanych właśnie z przekrętami bankowymi, reszta akcji jest dosyć przejrzysta i interesująca. Pokazane jest w jaki sposób bohaterowie starają się nie ujawnić swoich prawdziwych tożsamości, mimo że szefowie na początku nie chcą się w to specjalnie angażować. Ogólnie, książka godna polecenia.

Bardzo ciekawa historia, ale niestety opisana ciężkim językiem, trudno się czyta. Dodatkowym "utrudnieniem" jest sposób skomplikowania opisywanych oszustw, których zrozumienie wymaga pełnej uwagi i koncentracji, uważnego śledzenia i zapamiętywania imion, nazwisk, przezwisk i ról w przekrętach. Niemniej warto przeczytać, żeby dowiedzieć się jak wyglądał początek tajnych akcji i śledztw pod przykrywką.

1903

Historia pościgu dwóch agentów FBI za wybitnym oszustem finansowym jest zbyt szczegółowa i przegadana, za dużo też tam finansów i ekonomii (chyba, że ktoś to lubi),ale sama sylwetka oszusta jest ciekawa: to człowiek o wielkiej energii, inteligencji i czarze osobistym, na swój sposób fascynująca postać.

Liczyłam na więcej. Sporo odniesień do historii FBI. Brakowało mi akcji, a finansowy język przytłaczał mnie w trakcie lektury.

Pełna recenzja: https://worldbysabina.blogspot.com/2020/08/recenzja-dorwac-phila-david-howard.html

Znacie Phila? Największy oszust w Ameryce! Dlaczego oszust? Proponował pomoc np w spłacie długów, lecz jego "praca" także była płatna z tym że, ludzie którzy wpłacili mu pieniądze, pozbywali się majątków, zaś sam Phil uciekał, z potężnymi pieniędzmi!

Ta historia jest prawdziwa! To nie zmyślona fabuła, to prawdziwe życie!

Dorwać Phila to bardzo dobry reportaż o człowieku, który zbił majątek na oszustwach. Jego potencjalnymi ofiarami stawali się nie tylko biedni ludzie wpedzeni w spirale długów, ale także bankierzy, osoby bardzo majetne. Przez długi czas nasz bohater był nie uchwyty. Do czasu. Agenci FBI Jim Wedick oraz Jack Brennan wcielają się w rolę oszustów, chcąc tym samym złapać Phila na gorącym uczynku. Jest to pierwsza tajna akcja pod przykrywką.
Byłam w ogromnym szoku, kiedy przeczytałam na jak ogromną skalę, Phil dopuścił się oszustw. Jego działanie było proste. Wzbudzić zaufanie, pomóc, wyłudzić pieniądze a potem uciec.
Książka napisana jest jako reportaż, w którym dowiadujemy się jak działał nasz oszust ale także w jaki sposób agenci go rozpracowywali
Jestem zdumiona tym co przeczytałam, gdyż nie spodziewałam się aż tak pełnego odtajnienia tej sprawy. Autor pokazuje nam nie tylko specyfikę jego działania ale także odsłonił całkiem dobry profil psychologiczny Phila, gdyż podejrzewam że sama dałabym mu się nabrać. Mężczyzna, który zupełnie nie przypominał oszusta, wręcz wzbudzał zaufanie, zaciekawienie, oferował pomoc. A z drugiej strony tak perfidnie wykorzystywał ludzi. Książkę czytało mi się dobrze, i szybko, gdyż moja ciekawość potegowała wiedza iż ta historia wydarzyła się naprawdę. Czasem nudziły mnie same przekręty, gdyż były szczegółowo opisywane, a sama ja gubiłam się w tym co czytałam. Całość jest bardzo spójną i wprowadzająca czytelnika w ciekawość. Czasem miałam wrażenie jakbym czytała dobra powieść kryminalną, gdyż książka napisana jest właśnie w takim klimacie. Dzięki autorowi stałam się świadkiem ogromnego procederu manipulacji a także oszustw. Było to ciekawe doznanie, gdyż nie zawsze dane jest mi czytać historie prawdziwe. Polecam książkę! Ale już niedługo pojawi się także ekranizacja oszusta Phila!

Ta historia jest prawdziwa! To nie zmyślona fabuła, to prawdziwe życie!

Dorwać Phila to bardzo dobry reportaż o człowieku,...

,,Innymi słowy Kitzer usiłował wyłudzić od Bendisa pieniądze dopiero co wyłudzone przez nich wszystkich od Pro, który wcześniej uzyskał je nieuczciwie od Bakera”.

Jim Wedick i Jack Brennan kontra Phil Kitzer. Dwóch młodych agentów FBI o wielkich ambicjach versus genialny oszust, którego łupy pieniężne można liczyć w milionach dolarów. ,,Dorwać Phila” opisuje jedną z pierwszych ,,akcji pod przykrywką”. Agenci FBI - udając początkujących oszustów finansowych - nawiązują kontakt z głównym ,,promotorem”, który posługując się fałszywymi dokumentami, mami biznesmenów lukratywnymi kredytami. Po otrzymaniu zaliczki Kitzer znika z pieniędzmi, zostawiając ludzi, którzy mu zaufali na lodzie, najczęściej – bez grosza przy duszy.

Nie wiem, czy wy też tak macie, ale ja inaczej podchodzę do książek, które opisują prawdziwe zdarzenia. Z jednej strony są one dla mnie interesujące właśnie z tego powodu, że są oparte na faktach, a z drugiej – mam wobec nich dużo wyższe wymagania. Zawsze mocno liczę na to, że autor tak poprowadzi fabułę, że uda się jej/mu porwać mnie historią już od pierwszych stron. Taką właśnie wciągającą pozycją jest ,,Dorwać Phila” - David Howard stworzył na podstawie licznych zeznań wspaniałą opowieść o tym, jak FBI udało się rozwiązać sprawę największego oszusta Ameryki. Choć nie łatwo było mi zrozumieć przekręty, których dokonywał Kitzer, opisy jego dokonań nie wpłynęły na to, jak odebrałam tę książkę. Cieszę się, że autor przedstawił nam również tło całej akcji, dzięki czemu lepiej można zrozumieć jej niezwykłość. Szczerze polecam tę pozycję. Zapewniam, że nie raz będziecie mieć wrażenie, że czytacie scenariusz dobrego, hollywoodzkiego filmu pełnego zaskakujących momentów…

(Swoją drogą, film na podstawie tej historii ma powstać już wkrótce!)

Książka Davida Howarda to fabularyzowany reportaż opowiadający historię polowania na tytułowego Phila Kitzera - wyjątkowo cwanego oszusta, który w latach siedemdziesiątych wyłudzał miliony dolarów zarówno od zdesperowanych prywatnych inwestorów, jak i od poważnych instytucji bankowych. Naturalny dar przekonywania, bezczelność i doskonała znajomość systemów finansowych pozwoliły mu stworzyć sieć przekrętów - często zbyt skomplikowanych, aby organy ścigania mogły się w nich połapać, a co dopiero im przeciwdziałać. Jego schwytanie było możliwe dzięki działaniom dwóch młodych agentów FBI, Jima Wedicka i Jacka Brennana, którzy zaprzyjaźnili się z Kitzerem udając dwóch drobnych oszustów chcących wejść do wyższej ligi. Była to jedna z pierwszych tak spektakularnych akcji “pod przykrywką”, w dużej mierze otwierająca nowy rozdział w historii agencji.

“Dorwać Phila” skupia się zarówno na opisywaniu świata finansowych oszustów, jak i zaplecza działań ówczesnego FBI. Z jednej strony poznajemy bandę cwaniaków żyjących od przekrętu do przekrętu i korzystających z życia ile wlezie, z drugiej zaś rzeczywistość agentów próbujących przebić się przez administracyjny beton mogący położyć kres ich staraniom, a jednocześnie funkcjonujących w ciągłym stresie związanym z groźbą zdemaskowania. Aspekt infiltracyjny jest tu zresztą pokazany z dość szerokiej perspektywy. Agenci borykają się nie tylko z wymagającym ciągłej improwizacji, pełnego skupienia i niemożliwie stresującym zadaniem. Howard sporo miejsca poświęca też przedstawieniu choćby destruktywnego wpływu takiej pracy na życie osobistego bohaterów. Towarzyszenie impulsywnemu Philowi wymusza na nich spontaniczne decyzje o kilkutygodniowych wyjazdach (choćby na Hawaje czy do Europy),które zupełnie odcinały ich od normalnego życia. Jednak najciekawsza okazuje się tu dość niespodziewana konsekwencja - miesiące spędzane z żywiołowym oszustem o bardzo zabawowym charakterze sprawiają, że między łowcami a ich ofiarą zaczyna rodzić się prawdziwa sympatia.

Sam Phil Kitzer jest zresztą postacią fascynującą i opisaną w taki sposób, że czytelnik także może ulec potędze jego charyzmy. Wygadany, zawsze wesoły, nie przejmujący się zasadami zwykłego życia oraz poruszający się niezwykle sprawnie w gąszczu finansowych niuansów, na swój sposób genialny. Czytając o nim łatwo w pewnym momencie zapomnieć, że mamy do czynienia z naciągaczem, kobieciarzem, alkoholikiem oraz egocentrykiem uzależnionym od poczucia wyższości i poklasku wszystkich naokoło. Świetny przykład bohatera typu “bigger than life”, której trudno choć trochę nie polubić, pomimo pełnej świadomości jego przewinień. Nic dziwnego, że podtytuł oryginału brzmi “The Adventures of Two Undercover Agents with the World's Most Charming Con Man”. Podczas czytania pomyślałem sobie, że to postać, którą świetnie odegrałby Robert Downey Jr. Potem odkryłem, że taki filmowy projekt już od lat czeka na swoja realizację.

“Dorwać Phila” przez większość czasu czyta się jak porządną powieść sensacyjną. Howard bardzo dobrze balansuje pomiędzy przekazywaniem czytelnikowi sporej dawki wiedzy na temat opisywanej sprawy, a jednoczesnym kreowaniu pełnokrwistych bohaterów (wiem, że brzmi to dziwnie w kontekście historii o prawdziwych ludziach, ale kto czyta reportaże ten wie, jak różnie z tym bywa) przeżywających przygodę swojego życia. Gdy czytamy fragmenty “sensacyjne” to lektura idzie niezwykle sprawnie, zastoje natomiast mogą pojawić się w momentach opisów samych przekrętów. To problem paradoksalnie związany z jedną z największych zalet książki (co jest częste dla tego gatunku),czyli z dużą szczegółowością w przedstawianiu sedna całego śledztwa. Wczytywanie się w wypełnione niuansami i subtelnościami opisy finansowych machlojek wymaga dużej uwagi, ale jeśli ktoś nie ma smykałki do analizowania takich informacji, to i tak łatwo zgubić wątek. W takim przypadku czytając fragmenty dotyczącego coraz to nowszych wałków (niektórych naprawdę absurdalnych, jak wyłudzanie prywatnego odrzutowca od ojca Elvisa),można poczuć znużenie wynikające z ich sporego podobieństwa. Nie będę ukrywać, że od koniec przestałem próbować się w tym połapać.

Jeśli lubicie historie o genialnych oszustach, interesuje Was historia rozwoju nietypowych metod walki z przestępczością lub po prostu chcecie poczytać sensacyjną opowieść to “Dorwać Phila” powinno spełnić te wymagania.

• Literatura faktu
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
  • Audiobooki
  • Reportaż

Dodaj cytat z książki Dorwać Phila. Prawdziwa historia pościgu za największym oszustem Ameryki