Kiedy piaski egipskie przemówiły po grecku

Okładka książki Kiedy piaski egipskie przemówiły po grecku Anna Świderkówna
Okładka książki Kiedy piaski egipskie przemówiły po grecku
Anna Świderkówna Wydawnictwo: Wiedza Powszechna Seria: Biblioteka Wiedzy Historycznej historia
historia
Biblioteka Wiedzy Historycznej
Wiedza Powszechna
1959-01-01
1959-01-01
Starożytność Grecja Grecja i świat grecki Okres hellenistyczny Świat hellenistyczny Egipt ptolemejski Papirologia Papirusy egipskie

Bardzo przyjemna lektura z której można się wiele nauczyć! Lubię takie połączenie.

Książka, która kiedyś należała do mojego pradziadka; na pierwszej stronie zapisane atramentem jego nazwisko i rok 1964..
Moja wiedza na temat historii starożytnej jest zdecydowanie za mała i jako pasjonatka, czuję się w obowiązku ją uzupełnić.
O hellenistycznym Egipcie nie wiedziałam praktycznie nic. W zasadzie tyle, że faktycznie królowa Kleopatra pochodziła z dynastii greckiej a nie egipskiej, wyczytałam to jako 12 letnia dziewczynka bodajże, z fikcyjnej serii 'Pamiętniki księżniczek'.
Tymczasem, rzeczywiście, przez długi czas językiem urzędowym i powszechnie używanym w Egipcie był grecki.
Autorka najpierw informuje czytelników o początkach nauki papirologii, o historii odkryć papirusów. Potem omawia każdy aspekt życia w Egipcie tamtych czasów; kwestii niewolników; funkcjonowania administracji, skomplikowanych podatków i nieograniczonej władzy króla; o bibliotece aleksandryjskiej i wierzeniach egipskich.. Warto było. Czytanie odkopanej książki pradziadka po latach sprawiło mi ogromną frajdę.

Ciekawe ilustracje

Ciekawe ilustracje

Książka porywa nas w przeszłość, w czasy języka greckiego, który bez mała tysiąc lat królował w Egipcie. Fascynujące odkrycia papirusów, które pozwalają nie tylko poszerzyć naszą wiedzę, ale przede wszystkim oddają nam dawno miniony czas. Przyznam, że możliwość lektury tych odnalezionych tekstów, jest czymś niezwykłym.

Książka dla amatorów historii starożytnej dokonująca znakomitego wprowadzenia do zagadnień papirologii oraz pokazująca różne aspekty życia w Egipcie Ptolemeuszów, na podstawie tekstów źródłowych.

• Starożytność
  • historia