Kosmos. Możliwe światy

2020-03-25
2020-03-25
Piotr Grzegorzewski, Marcin Wróbel, Paweł Dembowski
kosmos

Okładka książki Szepty Ziemi. Międzygwiezdna wiadomość Voyagerów Frank Drake, Ann Druyan, Timothy Ferris, Jon Lomberg, Carl Sagan, Linda Salzman Sagan
Szepty Ziemi. ... Frank Drake, Ann Dr...
Okładka książki Cienie zapomnianych przodków. W poszukiwaniu naszej tożsamości Ann Druyan, Carl Sagan
Cienie zapomni... Ann Druyan, Carl Sa...

Through space, biology, history and other aspects of life this book illustrates the importance of knowledge of our world.

It’s fun, educational and nicely illustrated.

I’d honestly recommend this book to anyone even remotely interested in any area of science.

It’s fun, educational and nicely illustrated.

Spodziewałam się czegoś innego po tytule, jednak książka jest warta przeczytania.

Z przykroscia napisze, ze nie jest to ksiazka o kosmosie.
Na szczescie napisana w bardzo przystepny sposob pozycja o nauce. A w zasadzie ludzkosci. No moze nie tylko.
Autorka zabiera nas w podroz w przeszlosc, ale najwieksze wrazenie zrobil na mnie ostatni rozdzial, gdzie tym razem wizjonersko wybieramy sie w przyszlosc.
Moze nie wymyslajac zbytnio, ale Druyan trafnie naswietla nam kilka bolaczek naszej cywilizacji.
Czy przetrwamy?

Z przykroscia napisze, ze nie jest to ksiazka o kosmosie.
Moze nie wymyslajac zbytnio, ale Druyan trafnie...

Ciekawa rzecz, ale o samym kosmosie jest mniej niż sugeruje to tytuł. Istnieją o wiele mocniejsze pozycje traktujące o naszej cywilizacji, jak chociażby popularny ostatnio Sapiens.

Ann Druyan świetnie kontynuuje dziedzictwo Carla Sagana.
Tytuł wprawdzie składa nie do końca spełnioną obietnicę, gdyż bardziej niż o kosmosie, jest to książka o nauce, cywilizacji, człowieku i jego zmaganiach. Poznamy w niej wiele ciekawych kart z naszej historii i sylwetek ludzi, którzy mieli wpływ na jej kształtowanie. Jest w niej również dużo wzmianek biograficznych na temat Carla Sagana.
Dla mnie wspaniała.

Ann Druyan świetnie kontynuuje dziedzictwo Carla Sagana.

Tytuł książki może być mylący. Myślałem, że znajdę w niej inne treści. Książka zabrała mnie jednak w ciekawą podróż, otworzyła oczy na wiele rzeczy, zaciekawiła i zainspirowała. Polecam.

No nie jest to książka o kosmosie, bo jest go tutaj jak na lekarstwo. Największa część książki to historia ludzi nauki, którzy odkryli coś ważnego i są mniej lub bardziej znani. Jest też historia Ziemi. Tytuł trochę mylący. I tak się zastanawiam, bo mamy tutaj dosłownie wszystko, przekrój tematów jest potężny, ja nie mogłam znaleźć nic o redakcji naukowej, a autorka nie jest naukowcem. Książka powstała na podstawie nowego serialu, ja go nie widziałam i może tam jest coś wyjaśnione na temat źródeł (jest króciutki spis na końcu książki),w każdym razie czytałam z przymrużeniem oka, bo pojawiały się jakieś dziwne rzeczy typu udomowiona jaszczurka. Druyan była żoną Carla Sagana i w książce jest też sporo laurek w postaci rożnych odniesień do wielkiej miłości i ich wizji przyszłości. Ciekawa i dziwna książka, na pewno pięknie wydana, bo Nat Geo robi robotę w tym temacie. Ale w sumie czytało się przyjemnie.

Po pierwsze- zamawiając książke byłem troszeczke rozgoryczony, że nie jest dostępna w twardej oprawie(lubie mieć mało "zużyte" książki na półkach). Jednak kiedy dostałem mój egzemplarz i przekartkowałem go roczarowanie mineło. Wydanie, papier, zdjęcia itd w tej książce są fenomenalne. Naprawde porządna robota. Sama treść na bardzo wysokim poziomie. Tematyka poszczególnych rozdźiałów wg mnie świetnie trafiona ,spodziewałem się czegoś bardziej ukierunkowanego na kosmos w rozumieniu astrofizyki, a zaprezentowane wątki dotyczą wielu aspektów, które ten kosmos oraz życie w nim ukształtowały.

Fascynująca podróż przez wszechświat, a może wszechświaty? Czy w ogóle wszechświat jest poznawalny? Ann Druyan opisuję historię prawie 14 milionów lat ewolucji, pojawienia się życia na ziemi oraz nie najweselszej teraźniejszości. Czy sami sobie szykujemy zagładę? Czy istnieją w kosmosie inne miejsca, które byłyby przyjazne dla życia? A może istnieją inne cywilizacje, nawet dużo bardziej zaawansowane w nauce, mające za sobą już doświadczenia ludzkości?
Książka jest fascynująca, zgadzam się z autorką, że nauka jest również fascynująca. Jednak cały czas pozostaje wiele pytań, na które nie znamy odpowiedzi. Czy człowieka stać na to, aby uratować naszą Ziemię, a tym samym nasze dzieci i wnuki przed zagładą? Ann Druyan jest optymistką, a biologia, botanika i wiele innych dziedzin nauki dowiodły już, że są w przyrodzie mechanizmy, które wystarczy wykorzystać, aby zatrzymać i odwrócić postępującą degradację naszej planety – tylko musimy tego naprawdę chcieć. Czyta się tę książkę lekko, mimo ciężaru gatunkowego podejmowanych tematów. Gorąco polecam.

Nie wiem dlaczego, ale mam wrażenie, że ten "Kosmos" w porównaniu z "Kosmosem" Carla Sagana, niewiele wniósł do mojej wiedzy o świecie. Wiele ciekawych wątków, ale powiązanych w sposób niejasny, zdawkowy, nie pozwoliło na uzyskanie spójnego obrazu, który Autorka zapewne chciała przekazać. Wzruszająco głęboka relacja Ann Druyan i Carla Sagana, przewijająca się przez niemal wszystkie rozdziały, utrudniła odbiór treści zasadniczej. Skutkiem tego po kilku dniach od przeczytania kolejnych rozdziałów, zupełnie nie pamiętałam o czym czytałam (być może to wina moich połączeń synaptycznych). Książka pięknie wydana, ale strony wklejone w taki sposób (z minimalnym marginesem wewnętrznym),że trzeba mocno się namęczyć, żeby choćby przez pół godziny trzymać książkę w rękach (to może być dodatkowy walor dla moli książkowych dbających o tężyznę fizyczną;))

• Popularnonaukowe

Ann Druyan Kosmos. Możliwe światy Zobacz więcej