Lista nieobecności

Mova
2020-05-20
2020-05-20
9788366520462
powieść psychologiczna autoagresja homoseksualizm śmierć żałoba

Okładka książki Błąd. Zbiór krótkich opowiadań PROwincji Jacek Brzozowski, Jagoda Cierniak, Lucjan Gregory, Lech Mikulski, Zofia Mossakowska, Daniel Orzadowski, Olga Ślepowrońska, Michał Paweł Urbaniak
Błąd. Zbiór kr... Jacek Brzozowski, J...
Okładka książki Zemsta jest kobietą Szymon Bogacz, Anna Dominiczak, Grzegorz Filip, Przemysław Gulda, Marcin Kowalczyk, Daniel Koziarski, Marta Marchow, Matylda Puchacz, Sylwia Skorstad, Dorota Stachura, Michał Paweł Urbaniak, Aleksandra Żurek
Zemsta jest ko... Szymon Bogacz, Anna...

"Lista nieobecności" Michała Urbaniaka wywołała u mnie skrajne emocje. Po przeczytaniu kilku pierwszych stron miałam ochotę odłożyć ją na półkę - nie potrafiłam odnaleźć się w tych przemyśleniach, refleksjach głównych bohaterów.
Na szczęście, z każdą kolejną stroną sytuacja stawał się bardziej przejrzysta.
A po jej przeczytaniu, nie wiedziałam co mam o niej myśleć. Ta książka kipi emocjami - zarówno tymi pozytywnymi jak i negatywnymi.
Zakazana miłość, widmo śmierci, żałoba, trudna relacja dziecka z rodzicem - wszystko to, o czym człowiek niby wie, niby słyszał ale nie chce przeżyć, zostało przez autora przedstawione chyba w najczystszej postaci.
Emocje bohaterów są tak realnie przedstawione, że czytelnik (a przynajmniej ja) odczuwa wszystko tak, jakby tam był.
Do tego wiele prawdziwych refleksji, może trochę filozoficznych ale jakże prawdziwych życiowo.
Polecam każdemu, kto ma ochotę przeczytać niełatwą, nie lekką i niezbyt przyjemną ale zmuszającą do przemyśleń książkę.

Na szczęście, z każdą kolejną stroną sytuacja stawał się bardziej przejrzysta.
A po jej przeczytaniu, nie wiedziałam co mam o niej myśleć. Ta...

Mocno zawiła, niezbyt łatwa w odbiorze. Ale nie obojętna. Zostawia ślad.

Mocno zawiła, niezbyt łatwa w odbiorze. Ale nie obojętna. Zostawia ślad.

Jestem pod wielkim wrażeniem tej książki . Zawiera w sobie ogromy ładunek emocjonalny, jest tą pozycją, która tkwi w pamięci bardzo długo , szczerze polecam.

Pierwsza pozycja którą zrecenzuje dla Was to będzie „Lista nieobecności” autorstwa Michała Pawła Urbaniaka.
Powieść, którą Urbaniak zadebiutował na polskim rynku wydawniczym opowiada o losach rodziny Hnatów w obliczu niespodziewanej śmierci jednego z jej członków Artura. Artur odchodzi we śnie.
Rankiem kiedy Zuzanna budzi się jak zwykle spostrzega, że jej mąż leży bezwładnie obok niej. W tym momencie następuje silny wstrząs emocjonalny. Przedstawione jest teraz życie Zuzanny, która zmaga się z żałobą. Powracające przed oczami retrospekcje skutecznie uniemożliwiają jej normalne zdrowe funkcjonowanie. Kobietę dopada depresja.
Pojawia się też drugi wątek, trudnej miłości jej syna Krzysztofa i jego kolegi z dzieciństwa Jakuba.
Krzysztof który od dziecka był samotnikiem schowanym w encyklopediach doświadcza czegoś czego nigdy nie dostał nawet od swojej matki. Jakub osoba bardzo wrażliwa i sentymentalna pragnie kochać go całym sercem, ale jednocześnie boi się odrzucenia. Jego również trawi depresja do tego stopnia, że ukojenie znajduje w samookaleczaniu się.
W obu przypadkach mamy do czynienia z ogromem emocji przeżywanych przez głównych bohaterów i ich znajomych.
Z każdą następną stroną podejmujemy wyzwanie w postaci tematów trudnych, niewygodnych często też i kontrowersyjnych. Jest to odważna pozycja, ponieważ autor ukazuje czystą prawdę w relacjach międzyludzkich. Często, o ile nie zawsze wypieraną kłamstwem tzw. dobrej miny do złej gry. Tylko i wyłącznie dla zachowania pozornego spokoju.
W całej powieści panuje mroczny klimat, który sprawia, że ta pozycja nie należy do najłatwiejszych.
Urbaniak bez wątpienia tym debiutem wpłynął na głębokie wody. Chwała mu za to, ponieważ nie dostaniemy tutaj słodkich kłamstewek lecz gorzką życiową prawdę. Prawda zaś wyzwala.
Chwała autorowi również za jego wielką odwagę i kreatywność.
Osobiście urzekła mnie pokazana bez ogródek brutalność niektórych sfer naszego życia, tak bardzo zamiatanych pod dywan.
To jest wartościowa pozycja dla tych, którzy w życiu stawiają przede wszystkim na prawdę, i z tą prawdą nie boją się żyć.

Rankiem kiedy Zuzanna budzi się jak zwykle spostrzega, że jej mąż leży...

Zuzanna poznaje Artura i natychmiast się w nim zakochuje. Artur jako dziecko stracił dwie siostry - jedna wypadła przez okno, druga - chora na serce, zmarła we śnie.
Krzysztof, syn Zuzanny, odnawia kontakt z poznanym w dzieciństwie Jakubem. Rodzi się między nimi miłość. Jakub ma za sobą nieudaną próbę samobójczą.
Artur umiera we śnie.

Dawno już nie czytałam tak przygnębiającej i smutnej książki. I pomimo tego smutku nie mogłam się od niej oderwać. "Lista nieobecności" to debiut Michała Pawła Urbaniaka, i to jaki debiut!

Ta książka jest o śmierci. O miłości i braku miłości. O samookaleczaniu i depresji. O strachu i tęsknocie. O braku samoakceptacji i potrzebie bycia akceptowanym przez innych.

Bohaterów tej książki trudno jest polubić, ale wcale nie jest to wadą powieści. W miarę czytania próbujesz ich zrozumieć choć czasem wcale nie jest to łatwe. Poznajesz ich najgłębsze tajemnice i zaczynasz im współczuć.

"Lista nieobecności" to książka pięknie napisana, czasem wręcz poetycko. Autor ma swój niepowtarzalny styl i naprawdę ciężko uwierzyć, że jest to jego debiut. Dialogi są naturalne i wiesz, że tak właśnie rozmawiają prawdziwi ludzie, a nie aktorzy ze słabego filmu. Pomimo tego, że akcja dzieje się w różnych płaszczyznach czasowych przez tę powieść się po prostu płynie.

Uważam, że ta książka jest świetna. Nie uważam jednak, że jest dla każdego. Jeśli jesteście gotowi, by sięgnąć po książkę o umieraniu, smutku i depresji - polecam. Jeśli w tym momencie Waszego życia nie ma miejsca na czytanie o takich tematach - zdecydowanie ją sobie odpuście.

Artur umiera we śnie.

Dawno już nie czytałam tak...

Polecam

Polecam

Życiowa i prawdziwa. Zmusiła mnie do wielu przemyśleń, a także łez. Wydaje mi się, że zrozumie ją każdy, kto ma w życiu kogoś bliskiego, kto kogoś kocha. Przepełniona smutkiem. Byłam w ogromnym szoku, kiedy przeczytałam, że jest to powieść debiutancka autora, nigdy bym na to nie wpadła. Polecam przeczytać każdemu.

Ta książka boli przez cały czas jej lektury, dawno już tak nie miałem.

Ta książka boli przez cały czas jej lektury, dawno już tak nie miałem.

„Nie można uciec od swoich traum, one zostają na zawsze”[1]

„To był smutny, zimny dzień. Wiatr gnał, szurając zeschłymi liśćmi po chodniku. Deszcz lądował na szybie. W takie dni człowiek przypominał sobie, że od początku swego istnienia ma przypisaną śmierć”[2].

Śmierć spotka każdego z nas, jest obecna w naszym życiu nieustannie, na co dzień i od święta – wtedy gdy umierają nasi bliscy, znajomi, znane osoby i gdy giną w tragicznych okolicznościach anonimowe osoby. Można śmierć oswoić, nie dopuszczać do siebie myśli o niej, ze odchodzeniem innych można się pogodzić albo nie, można też przez lata trwać w żałobie.

„Lista nieobecności” to powieściowy debiut Michała Pawła Urbaniaka, w którym właśnie śmierć gra pierwsze skrzypce. Już od pierwszych stron czytelnik zapada się w nieco oniryczną opowieść o traumach noszonych latami w sobie, umieraniu – najczęściej nagłym i w tragicznych okolicznościach - o małych i wielkich dramatach rozgrywających się w czterech ścianach, o miłości i jej braku.

„Jest taki ogień, co nie obraca wszystkiego w popioły. Gdy się kochamy, cały świat nam ucieka”[3]. Zuzanna Hnat, dawna aptekarka u kresu życia zaczyna wspominać swoją młodość i śmierć drugiego męża. Jej relacja z młodszym od niej Arturem od początku rozwijała się w cieniu jego tragedii z dzieciństwa. Ciągłe powroty do przeszłości, wspomnienia i refleksje dzielone przez Artura z bratem Jankiem wznoszą mur w małżeństwie Zuzanny. A przecież to drugi mąż zdaje się być miłością jej życia. „Nie wiedziałam, że miłość osłabia. Jak choroba”[4]. Jednocześnie rozgrywa się historia Krzysztofa i Jakuba – pragmatycznego syna farmaceutki i emocjonalnego romantyka. Opowieść o ich miłości od początku jest słodko-gorzka, uwidacznia brak partnerstwa, skomplikowaną siatkę zależności i powiązań pomiędzy dwojgiem dorosłych ludzi. Pobrzmiewa w niej – charakterystyczna dla kreacji bohatera romantycznego – nuta tragizmu i samobójstwa.

„Lista nieobecności” to zapis potyczek codzienności – ludzi, którzy na niewielkiej powierzchni kłócą się, kochają, nienawidzą i przeżywają w sobie wciąż na nowo swoje traumy. Urbaniak rozkłada na części pierwsze emocje, które towarzyszą jego bohaterom. Wnika w ich dusze i przedstawia czytelnikowi dokładny opis ich odczuć, wewnętrznych sporów i relacji międzyludzkich w które się uwikłali. Zadaje pytania o życie i śmierć – czy przychodzi łatwo? „To się tylko potem tak wydaje. Ale do śmierci prowadzi zazwyczaj długa droga, mnóstwo zbiegów okoliczności”[5].
Kto jest bardziej niedojrzały – Jakub ze swoim nieco infantylnym spojrzeniem na świat, Artur opłakujący przez dziesięciolecia zmarłe w dzieciństwie siostry czy zimna Zuzanna? A może dojrzałość nie polega wcale na przystosowaniu się do rzeczywistości i braniu odpowiedzialności za innych?

Siłą prozy Urbaniaka są świetnie zarysowane postacie drugoplanowe. Danka, Honorata i Mirek są pełnokrwistymi i do bólu prawdziwymi bohaterami, podobnymi do ludzi spotykanych na co dzień; to poniekąd reprezentanci współczesnego społeczeństwa, zwłaszcza w zakresie tolerancji i jej braku, wyznawanych wartości i wypowiadanych osądów. Fabuła powieści została osadzona na przestrzeni kilkunastu lat, a akcja nie toczy się chronologicznie, narrator prowadzi czytelnika przez meandry zdarzeń i stopniowo odkrywa motywację bohaterów.

„Lista nieobecności” jest jednak przede wszystkim wiwisekcją traum i ich wpływu na życie bohaterów i ich najbliższych. To także próba zmierzenia się z niepopularnym tematem śmierci i żałoby, jego znaczeniem w czasach, w których promuje się celebrowanie życia, a umieranie zbywa się milczeniem. A przecież „zmarłych się nosi w sobie, nie przestaje. Można żyć, ale w sobie ma się cmentarze”[6].

Urbaniak pisze piękną i przystępną polszczyzną. Mimo, że to powieściowy debiut, autor „Listy nieobecności” ma już wypracowany własny, niepowtarzalny styl i lekkość pióra. Historia rodziny Hnatów została opowiedziana ze swadą, a czytelnik zanurza się w nią. To proza, która sprawia ból, bo zmusza do refleksji i nie pozostawia obojętnym. Jednocześnie Urbaniak stworzył powieść psychologiczną zabarwioną poezją i filozoficznymi przemyśleniami. „Lista nieobecności” wprawia w zadumę i pozostaje w czytelniku jeszcze długo po przeczytaniu ostatnich stron.

[Recenzja opublikowana także na innych portalach czytelniczych]

[1] Michał Paweł Urbaniak, „Lista nieobecności”, Wydawnictwo Mova, 2020, s. 483.
[2] Tamże, s. 176.
[3] Tamże, s. 78.
[4] Tamże, s. 52.
[5] Tamże, s. 81.
[6] Tamże, s. 174.

„Nie można uciec od swoich traum, one zostają na zawsze”[1]

Czy można nie polubić głównych bohaterów, być na nich wkurzonym, mieć ochotę odbyć z nimi poważną rozmowę, a jednocześnie nie móc oderwać się od książki? "Lista nieobecności" Michała Pawła Urbaniaka udowadnia, że jest to możliwe. Opowieści o śmierci i miłości, o zmaganiach z przeszłością zarówno własną jak i ukochanych, o skomplikowanych relacjach rodzinnych czytaliśmy multum. Rzadko kiedy mieliśmy jednak szczęście trafić na tak świetnie napisaną książkę! Umiejętnie prowadzona narracja (i to na kilku płaszczyznach czasowych!) pozwala naprawdę wniknąć w psychikę bohaterów i zaangażować się w opowieść o nich. "Lista nieobecności" pochłania czytelnika i sprawia, że trudno się od niej oderwać. Świetny debiut!

• Literatura piękna