Pułascy. Aut vincere, aut morii

Okładka książki Pułascy. Aut vincere, aut morii Wojciech Kudyba
Okładka książki Pułascy. Aut vincere, aut morii
Wojciech Kudyba Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Cykl: Pułascy (tom 1) literatura piękna
300 str. 5 godz. 0 min.
Kategoria:
literatura piękna
Cykl:
Pułascy (tom 1)
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
2020-04-30
Data 1. wyd. pol.:
2020-04-30
Liczba stron:
300
Czas czytania
5 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381960717
Tagi:
sejm repninowski Berdyczów Okopy Świętej Trójcy
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
7 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
201
113

Na półkach:

Powieść, która kreśli losy(i nie tylko) Pułaskich w czasach konfederacji barskiej. Wg mnie za mało faktów o samych Pułaskich, a za dużo wątków pobocznych, które są mało istotne dla losów konfederacji barskiej. Gdybym nie interesował się trochę tym tematem mógłbym się poczuć zagubiony. Choć z drugiej strony dzięki nim ta lektura była przyjemna i lekko mi się ją czytało. Sięgam po 2 tom, podejrzewam że mi bardziej podpasuje. ;)

Powieść, która kreśli losy(i nie tylko) Pułaskich w czasach konfederacji barskiej. Wg mnie za mało faktów o samych Pułaskich, a za dużo wątków pobocznych, które są mało istotne dla losów konfederacji barskiej. Gdybym nie interesował się trochę tym tematem mógłbym się poczuć zagubiony. Choć z drugiej strony dzięki nim ta lektura była przyjemna i lekko mi się ją czytało....

więcej Pokaż mimo to

avatar
498
274

Na półkach:

Przyznaję, że było to moje pierwsze spotkanie z tym autorem, chociaż o jego istnieniu i dorobku naukowym wielokrotnie słyszałem. Co prawda nie miałem z panem Wojciechem Kudybą styczności na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, ale inni wykładowcy tej uczelni sygnalizowali mi postać tego uczonego. Po tym jak recenzja jego książki „Imigranci wracają do domu” pojawiła się na naszym blogu myślałem, że pierwszą pozycją przeczytaną będzie właśnie ona, ale kiedy pojawiła się opcja zrecenzowania eposu „Pułascy”, postanowiłem sięgnąć do tej historii.

Na początku muszę przyznać, że przez dłuższy czas zbierałem się do tej lektury i odwlekałem moment otwarcia książki. Obawiałem się, że Kudyba napisał smętną – i zapewne trudną w lekturze i odbiorze – pozycję, w dodatku o tym wycinku historii Polski, o którym dzisiaj zapewne nikt nie pamięta. Sam ostatni raz czytałem o XVIII wieku przed zaliczeniem z oświecenia, czyli dawno, a tutaj nagle jest powrót do tamtych czasów. Zdecydowanie bardziej wolę okres XX wieku i współczesności, stąd może nie mój paraliż, ale pewna rezerwa.

Dodam tylko, że lektura pierwszego tomu „Pułascy” zbiegła się z wyborami prezydenckimi, a konkretnie z kampanią przed drugą turą i na pewno ten nastrój zamieszania politycznego w naszym kraju również niósł mnie przez karty historii Kudyby. Naturalnie w Polsce nie mieliśmy do czynienia z takim zrywem jak przy okazji konfederacji barskiej, ale już w kwestiach odpowiedzialności za kraj i postawie polityków można było znaleźć podobieństwa. Trafnie napisał o tej kwestii dr hab. Maciej Nowak, którego notę o książce można znaleźć na tylnej stronie okładki: Przedstawiony w książce splot frapujących biografii odsłania schematy ludzkich postaw i mechanizmy historii funkcjonujące również dziś. W ten sposób autor chwyta istotę polskiego losu, którego nowoczesny kształt rodził się właśnie wtedy – w drugiej połowie XVIII wieku.

Na całość zapraszam na http://przeczytane.net/pulascy-aut-vincere-aut-morii/

Przyznaję, że było to moje pierwsze spotkanie z tym autorem, chociaż o jego istnieniu i dorobku naukowym wielokrotnie słyszałem. Co prawda nie miałem z panem Wojciechem Kudybą styczności na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, ale inni wykładowcy tej uczelni sygnalizowali mi postać tego uczonego. Po tym jak recenzja jego książki „Imigranci wracają do...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    15
  • Przeczytane
    8
  • Posiadam
    1
  • Polska
    1
  • Biografie i wspomnienia
    1
  • Polityka i społeczeństwo
    1
  • Chciałabym mieć na półce
    1
  • Absolutnie
    1
  • 1. Moja Własna Biblioteczka
    1
  • Historia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Pułascy. Aut vincere, aut morii


Podobne książki

Przeczytaj także