The Falling in Love Montage

The Falling in Love Montage
HarperTeen
2020-06-09
2020-06-09

Eksperyment komedia romantyczna to początek zapowiadał się na przyjemną lekturę, ale niestety... I tu się przeliczyłam. Ostatecznie dla mnie znalazło się w niej za dużo absurdalnych rozmów bohaterek, jak dla mnie - czego możliwe, że nie wyłapie młodszy czytelnik, mnie niestety irytowały, bulwersowały lub wywoływały reakcję mówienia do samej siebie w głowie "o czym ty mówisz tutaj, dziewczyno?!". Liczyłam na super przyjemną lekturę, którą dosłałam może przez pierwsze dwa rozdziały, a potem im dalej w las, tym bardziej się męczyłam i dosłownie nie umiałam uwierzyć, że trafiłam na kolejną rozczarowującą mnie pozycję jeszcze w tym roku, która po wielu, ale to wielu opiniach na Goodreads polskich czytelniczek miała mnie zachwycić. Dosłownie prawie osiwiałam gdy czytałam, że osoby będące w związku to od razu prowadzi tylko do całowania i cimcirimci - a nie do wspólnego spędzania czasu i chęć spędzenia z nią np. całego życia bez tych dwóch rzeczy. Dobrze, że nie było tu jeszcze mowy, że związek bez dzieci to nie związek, tylko przyjaźń z korzyściami, bo naprawdę wyrzuciłabym książkę przez okno w takim momencie. Ale miałam ochotę to zrobić przy fragmencie gdy bohaterki zastanawiają się, czy przyjaźń może się naprawdę zamienić w miłość, bo nie było pociągu od razu natychmiast. I gdybają czy to jest w takim razie szczere uczucie. Bo coś takiego jak poznawanie siebie nawzajem i spędzanie ze sobą zwyczajnego czasu i pojawiająca się miłość z czasem nie z przyzwyczajenia, a z uświadomieniu sobie, że np. nie umiemy bez tej osoby żyć najwidoczniej nie przyszło bohaterkom przez myśl. Bo przecież jak spotykamy obcego człowieka, to każdy od razu myśli, że pragnie z tą osobą założyć rodzinę lub chce z nią stanąć przed ślubnym kobiercem. Bo przecież w związku nie chodzi, by być dla siebie najbliższymi przyjaciółmi, a przynajmniej według nich. Dosłownie załamywałam ręce, jak to czytałam i pytałam się samej siebie, dlaczego się nabrałam na tę uroczą okładkę. Mam dosłownie dość i cieszę się, że to koniec.

Narracja pierwszoosobowa i ciągłe wędrowanie z teraźniejszości w przeszłość za każdym razem kiedym protagonistka wspominała jakieś wydarzenie lub postać, skutecznie burzyło ciąg narracji (i wzbudzało moją irytację). Jednak, mimo to historia wciąga, a bohaterowie szybko dają się polubić. Wątki poboczne dobrze dopełniają opowieść i pozwalają w szerszym spektrum poznać główną bohaterkę. I mimo że końcowe rozwiązania akcji (oczywiście, moim zdaniem) były dość naiwne i zbyt przyśpieszone to książka pozostawiła ślad w moim umyśle. PS. Polecam czytać w oryginale.

To jest przyjemna młodzieżówka, ale nie jest to historia, która zapadnie mi głęboko w pamięć. Ma kilka uroczych momentów, ale poza tym jest raczej przeciętna, chociaż sam pomysł na historię dobry.

Najmocniejsza strona tej książki to przedstawienie relacji rodzinnych - dynamika między Saoirse i jej ojcem, a także wątek zmagań jej matki z demencją i relacje Saoirse z nową partnerką jej ojca są najciekawszymi elementami tej powieści. Wątek rodzinny zdecydowanie na plus i porusza wiele ważnych problemów, o których aż tak często nie przeczytamy gdzie indziej.
Oliver i jego przyjaźń z Saoirse również stanowią świetny wątek poboczny.

Jednak wątek romantyczny między Saoirse i Ruby wypada słabo, brakuje mu niezbędnej chemii i moim zdaniem jest najsłabszym punktem powieści. Obie bohaterki są swoimi przeciwieństwami, o różnych charakterem i przekonaniach, które przypadkowo spotkały się na imprezie. Moment ich spotkania wypada najlepiej w całym wątku miłosnym.

Motyw matki mnie niesamowicie zaciekawił.

Motyw matki mnie niesamowicie zaciekawił.

nie było jakoś bardzo źle bo było to przyjemne i w miarę spoko. ale nie przywiązałam się do bohaterów i zapewne niedługo zapomnę o czym to było

Przyznam szczerze, że nie do końca wiem, co sądzić o tej książce. Jest to urocza i słodka komedia romantyczna, która zawiera wiele ważnych wartości, jednak mimo tego, nie będzie to moja miłość. Czyta się ją szybko, ale mimo tego. nie potrafiłam zaangażować się w historię w 100%. Podobały mi się piękne i dogłębne opisy uczuć Saoirse, chociaż nie polubiłam jej jako bohaterki. Niektóre decyzje dziewczyny były dla mnie niedorzeczne i irytujące. Miałam wrażenie, że mało w niej wyrozumiałości w stosunku do innych, a w jej zachowaniu wyróżniał się egoizm. Jednak sarkazm, którego używała w swoich wypowiedziach, nie raz wywołał uśmiech na mojej buzi. Ruby polubiłam o wiele bardziej, zdaje mi się, że przemówiła do mnie jej większa dojrzałość. Niestety między bohaterkami nie wyczułam chemii. Oczekiwałam, że ich związek rozwinie się wolniej i będzie czuć iskry, które pojawiają się miedzy nimi. Natomiast przedstawienie relacji Saoirse i Oliviera było bezbłędne, a ich wymiana wiadomości to chyba najlepsze, co znalazło się książce. Uwielbiam takie prawdziwe relacje między bohaterami, gdzie nie ma ciągłego słodzenia sobie, tylko właśnie na odwrót. Dla mnie tak wygląda przyjaźń, która przetrwa wszystko. Książka porusza ważny, ale zarazem ciężki temat jakim jest demencja. Autorka w odpowiedni sposób przedstawiła tę chorobę i cieszę się, że w książkach młodzieżowych trudne wątki coraz częściej się pojawiają, o ile są one prawidłowo omówione. Koniec końców historia ta nie zachwyciła mnie jakoś szczególnie, ale podobała mi się i dobrze się przy niej bawiłam.

Te sześć gwiazdek wędruje do Pomarszczonego Lewego Jądra Szatana, czyli Olivera, przyjaciela Saoirse.

Książka sama w sobie jest raczej przeciętna, mimo że porusza trudne tematy, jednak jej bohaterowie - ja akurat upodobałem sobie Olivera - potrafią rozbawić. Poza tym, Smyth wie, jak rozładowywać napięcie. Główna bohaterka czasami denerwuje, ale wydaje się, że ona sama jest tego świadoma - czasami komentuje coś i zdradza czytelnikowi, że owszem, robi głupstwo, ale na tamten czas myślała tylko w taki sposób.

Relacja bohaterek trochę ciężka do kupienia, ale to taka przyjemna duperela do przeczytania w jeden dzień i dania sobie spokój, chyba że ktoś chce się pośmiać z komentarzy bohaterki - wtedy może do tej pozycji wrócić.

Czytając te książkę nie spodziewałam się że znajdę w niej tyle wartościowych rzeczy.
Główna bohaterka Saoirse jest sceptycznie nastawiona do miłości oraz romantycznych gestów.
Jej zdaniem wszystko się kiedyś kończy. (to nastawienie po przeczytaniu książki i z każdym rozdziałem gdy zbliżamy się do niej staje się zrozumiałe)
Z kolei Ruby (druga pierwszoplanowa postać) jest romantyczką. Komedie romantyczne oraz spektakularne gest to jej żywioł.
Dziewczyny postanawiają wejść w relację którą nazywają Eksperymentem Komedia Romantyczna
Dużym zdecydowanie pozytywnym zaskoczeniem była problematyka jaką porusza ta książka z którą zetknęłam się po raz pierwszy. Jest ona bardzo dobrze wkomponowana w całą historie i wszystko ze sobą współgra.
Mowa tutaj o problemach rodzinnych, dowiadujemy się jak się czuje osoba będąca w takiej sytuacji i choć z początku książki nie mogłam zrozumieć pesymizmu Saoirse to z czasem gdy otwierała się nie tylko przed Ruby, ale też przed nami czytelnikami jesteśmy w stanie zrozumieć z czego to wynika.

Z kolei Ruby (druga pierwszoplanowa postać) jest...

Urocza i cudowna komedia romantyczna, jak dla mnie czasem trochę przesłodzona, ale tytuł mówi sam za siebie. Polecam

Słodka historia z trudniejszymi wątkami.

Słodka historia z trudniejszymi wątkami.

• LGBT
  • Sapphic