Lista szczęścia

2023-03-08
2021-06-01
Maciej Potulny

Okładka książki Ona i ona Alyson Derrick, Rachael Lippincott
Ona i ona Alyson Derrick, Rac...
Okładka książki Teraz i na zawsze Mikki Daughtry, Rachael Lippincott
Teraz i na zawsze Mikki Daughtry, Rac...
Okładka książki Together, Apart Erin A. Craig, Auriane Desombre, Erin Hahn, Bill Konigsberg, Rachael Lippincott, Brittney Morris, Sajni Patel, Natasha Preston, Jennifer Yen
Together, Apart Erin A. Craig, Auri...
Okładka książki Trzy kroki od siebie Mikki Daughtry, Tobias Iaconis, Rachael Lippincott
Trzy kroki od ... Mikki Daughtry, Tob...

Bardzo przyjemnie się czytało! Książka ta jest dość typowa na ten czas propozycja dla nastolatków z motywem lgbt, ale w przeciwieństwie do innych nie narzuca tu niczego. Główna bohaterka rozmawia z dorosłymi, z rówieśnikami, analizuje własne myśli i odczucia, by samej zdefiniować siebie, by dojść do wniosku kogo kocha i się do tego przyznać ! Bardzo mi się to podobało. To powolne dochodzenie do swojej tożsamości. Poza tym wątek żałoby po stracie matki, tez dobrze pokazany, to „omijanie” tematu, życie „na sile” normalnie, ta cisza… ogólnie polecam książkę :)

"Dopiero w samym środku zimy przekonałem się, że noszę w sobie niepokonane lato." ~ Albert Camus
🍀
Autorka pięknie zawarła i przekazuje wartości dla czytelnika. "Lista szczęścia" to Cudowna powieść, która sprawiła, że sama chciałam stworzyć taką listę i znaleźć szczęście. ❤️ Wspiera na duchu i każe walczyć o swoje życie.
To nie tylko książka o dwóch przyjaciółkach i o liście szczęścia. Przede wszystkim o stracie najbliższej osoby, o zerwaniu z Mattem i odtrąceniu od przyjaciół. O zadaniu sobie pytania kim ja tak naprawdę jestem. O byciu sobą, o zaakceptowaniu samej siebie, o przezwyciężaniu strachu. O nowym etapie życia i otworzeniu się na życie.

Bardzo pokochałam Elle i Blake. Podoba mi się nastawienie do życia Blake. To, że niczego się nie bała i niczym przejmowała. Blake jest taką dziewczyną, którą bym chciała za przyjaciółkę.. Która nie osądza, lubi cię taką jaka jesteś. Wspiera i robi z tobą szalone rzeczy. Natomiast tok myślenia Elle, samo zachowawczość, strach, przejmowanie się opinią innych, bycie people pleasure dużo daje w tej historii.
Elle jest nastolatką, która mierzy się ze współczuciem, brakiem chęci do życia po śmierci mamy, samotnością. Na swojej drodze ma wiele wyzwań do pokonania. Pięknie pokazano relacje Elle z mamą. Sporo było przykrych momentów, gdzie najbliżsi nie liczą się ze zdaniem dziewczyny, sprawiają, że zamyka się w sobie i woli nie mówić tego czego chce przed obawą niezrozumienia, oceny, odtrącenia, wyrzutów sumienia.
🌻
Każdy koniec jest początkiem...czegoś nowego. Każde zakończenie daje Ci szanse na przeżycie czegoś dotąd nieznanego.
🌻
Choć nie powiem przez całą książkę zadawałam sobie pytanie: Blake czy Matt? Łzy same napływały mi do oczu i płakałam jak bóbr pod koniec. Miałam swój typ i na szczęście zakończenie usatysfakcjonowało mnie i moją nadzieję. 😍

🍀
To nie tylko książka o dwóch przyjaciółkach i o...

Po prostu zwykła młodzieżówka. Nie porwała mnie jakoś mocno. Momentami była wręcz nudnawa. Szybko się czytało i może jakbym była młodsza to bardziej by mi się spodobała.

Rachael Lippincott pisze najlepsze młodzieżówki ever i "Lista szczęścia" wcale nie jest wyjątkiem. Uwielbiam ten wątek szczęścia w książce, zdecydowanie bardzo pomysłowy.
Uwielbiam pomysł z tą listą, to wszystko było wręcz magiczne. Skakanie z klifów, spanie pod gwiazdami, pikniki i... pocałowanie pewnego osobnika. Bo w końcu zrodzi się pytanie: Blake czy Matt?

Historia skupia się na nastolatce(Emily) , która mieszka w małym miasteczku razem z ojcem. Niestety nie ma mamy , bo ta zmarła. I jak się okazuję dziewczyna jest samotna i wykluczona , ponieważ ostatnio na oczach całej szkoły pocałowała po pijaku innego chłopaka i to sprawiło , że rozstała się z chłopakiem(Matt) , a ich wspólni przyjaciele również Ją olali i dziewczyna ma tylko jedną przyjaciółkę(Kiera) , która niestety wyjechała na obóz, a jakby tego było mało Jej ojciec sprzedaję dom i będą musieli przenieść się do innego mieszkania. A na początku książki do miasteczka powraca najlepszy przyjaciel ojca Emily wraz ze swoją nastoletnią córką(Blake) i okazuję się , że dziewczyny znają się od dziecka , ale ostatnio widziały się 10 lat temu. I Emily oraz Blake od razu łapią wspólny język i pewnego dnia podczas pakowania Emily odnajduję listę zadań , które spisała Jej mama , gdy była w Jej wieku i Blake zachęca Emily by wypełniła zadania , które wyznaczyła sobie Jej mama i dzięki temu Emily będzie mogła uwolnić emocję , a także dzielić te same przeżycia co dzieliła Jej mama. I Emily ma również nadzieję , że dzięki wykonaniu zadań ogarnie swoje życie i pogodzi się z przyjaciółmi oraz Mattem. I dziewczyna zaczyna wypełniać zadania , a Blake zawsze jest przy Niej i dziewczyny coraz bardziej się do siebie zbliżają , a w pewnym momencie Blake wyznaję , że jest lesbijką. I wychodzi też na jaw , że Emily kiedyś była bardziej wyluzowana i lubiła ryzykować , ale po śmierci mamy wszystko się zmieniło. I mówi także Blake , że po pijaku pocałowała innego , bo poczuła , że między Nią , a Mattem nie ma już tej iskry co kiedyś. I podczas wykonywania jednego z zadań(kąpiel na golasa w basenie) Emily i Blake prawie się całują , ale chwila zostaję przerwana przez Matta , który wrócił na chwilę na basen(pracuję tam) , bo czegoś zapomniał i jest pod wrażeniem tego jak Emily się zmienia. I rozmawiają jak dawniej. I następnie mija czas i bohaterka wraz z Blake wykonuję dalsze zadanie , a przy kolejnym(spanie pod gwiazdami) zasypiają trzymają się za ręce. I w końcu nadchodzi ognisko szkolne na które wraca również Kiera i właśnie tam Emily chcę odzyskać Matta i wszystko idzie po Jej myśli(nawet pogodzenie z paczką przyjaciół) , ale niespodziewanie Blake wyznaję Jej miłość i mimo , że Emily czuję , że Ona również ma jakieś uczucia wobec Niej(od momentu spania pod gwiazdami czuję coś do niej) to odrzuca Blake , bo uważa , że powinna być z Mattem skoro inni tego od Niej oczekują(między innymi Kiera) , a później , gdy wszyscy grają w prawdę czy wyzwanie Emily dostaję wyzwanie by kogoś pocałować i całuję Matta. Jednak po pocałunku nie czuję żadnych uczuć i od razu zerka na Blake , ale ta odchodzi załamana i mimo , że Emily Ją goni to Blake nie chcę mieć z Nią nic wspólnego. I załamana Emily wraca do domu i dociera do Niej , że Ona również kocha Blake i schrzaniła po całości i mówi o wszystkim Kierze oraz Mattowi i Ci nie są źli , a nawet Ją wspierają. I dzięki ich pomocy oraz reszty paczki odnajduję Blake i wyznaję Jej miłość , a także pokazuję Jej własną listę , którą zrobiła , a konkretnie plan wakacyjny i każdą rzecz chcę z zrobić z Blake i dziewczyny się całują i całą paczką biegną w nieznane. A do bohaterki dociera , że dzięki liście wróciła do bycia dawną sobą , a także odnalazła prawdziwą miłość. I tak się kończy książka. Mimo , że poprzednia książka autorki – „Ona i Ona” podobała mi się bardziej to ta również jest cudowna. Na plus świetne Blake i Emily choć pod koniec Emily trochę mnie wkurzyła. Zakończenie jak zawsze w takich historiach przewidywalne , ale to w ogóle nie przeszkadzało. Mam nadzieję , że autorka jeszcze napiszę kilka takich książek jak ta oraz „Ona i Ona”

Do przeczytania zachęciła mnie średnia ocena książki, jej motyw oraz okładka. Drugi raz sięgnęłam po książkę Rachael Lippincott i uważam, że styl autorki jest ogólnie dobry (chociaż nie jakiś niesamowity). Jeśli chodzi o tę książkę, to była dosyć ciekawa, chociaż przewidywalna. Bardzo spodobała mi się postać Blake, pozostałe postacie drugoplanowe moim zdaniem płaskie. Miałam wrażenie, że rozumiem główną bohaterkę, ale z drugiej strony jej tok myślenia był po czasie denerwujący, tak samo jak wplatane i powtarzane w kółko TE SAME 2-3 wspomnienia, ujęte jedynie innymi słowami za każdym razem. Podoba mi się przemiana „umysłowa” głównej bohaterki i jak dojrzała przez wakacje. Sam pomysł odkrywania swojej orientacji również dobrze został zrealizowany przez autorkę.
No ale ogólnie przeczytałam, oceniam na 7, ponieważ książka nie była zła, ale też nie była niesamowicie dobra.

Książki tej autorki są jednym wielkim arcydziełem
W każdej z nich jest przekazywane wiele wartości dla czytelnika
Są bardzo emocjonalne, a postacie zbudowane tak, że z rozdziału na rozdział towarzyszymy im w całej poroży, a przede wszystkim rozwoju kiedy to pokonują własne bariery tak jak Emily w książce "Lista szczęścia"

Książki tej autorki są jednym wielkim arcydziełem
W każdej z nich jest przekazywane wiele wartości dla czytelnika

Ciepła, otulająca, przyjemna. Dla niektórych z pewnością wzruszająca, niespieszna. Idealna odskocznia, szczególnie na lato.

„Lista szczęścia” Rachael Lippincott to książka idealna na przyjemne popołudnie pełne emocji. Ta książka poruszy serca, skłoni do refleksji, otuli czytelnika i sprawi, że historia Emily na długo zostanie w pamięci.
Bohaterka przeżywa przełomowy moment w życiu. Po śmierci mamy jej świat zmienia się diametralnie. Przyłączająca codzienność sprawia, że dziewczyna nie potrafi znaleź ukojenia, tym bardziej, że znikają dotychczasowe przyjaźnie, a także rodzinny dom i pamiątki po ukochanej mamie. Znajduje jednak listę rzeczy do zrobienia, które mają sprawić, że okryje radość płynącą z przeżywania oraz odczuwania piękna świata na nowo.
Ta powieść przenosi nas do małego miasteczka, w którym losy Emily generują wiele emocji. Tu doświadczymy zarówno wzruszeń jak i radości, zagubienia i poczucia sensu, smutku, a także fascynacji i ekscytacji. Ciężaru straty i bogactwa doświadczeń. Wszystko to podane w lekki, ujmujący sposób.
Przyznać trzeba, że lektura zaskakuje tym jakie wartości w sobie skrywa.
Autorka w niespieszny, acz plastyczny sposób przedstawia losy bohaterów, a ich historia ani na moment nie jest nam obojętna. Angażuje i ciekawi.
Uczy też jak ważne jest by mieć wiarę i nadzieję. Sens powieści jeszcze długo wybrzmiewa w sercu czytelnika po zakończeniu lektury. Warto na nią się skusić.

🍀 Autorka „Listy Szczęścia” jest moją ulubioną queer autorką. Mogłabym czytać w ciemno jej książki i na pewno każda by mi się spodobała. Nie każdy jednak przepada za jej twórczością, z kolei ja ją po prostu kocham. Książka „Ona i Ona” skradła moje serce, ale „Lista Szczęścia” na początku rozbiła, później złożyła i znów rozbiła by kolejny raz uderzyć w moje emocje.

🍀 Motyw listy, którą bohaterka będzie wykonywać jest fenomenalny. Podobają mi się takie zagrania ze strony autorów to dodaje klimatu całej powieści. Już sama okładka dużo mówi i daje niesamowity klimat, od pierwszych stron można się zakochać w lekkim i trochę zabawnym języku.

☘️ Kolejna książka co skradła moje serce, a autorka podniosła się na najwyższym miejscu wśród moich ulubionych autorów.
Cieszę się ogromnie, że ją przeczytałam i w najmniejszym stopniu tego nie żałuje, nawet bym powiedziała, że mam ochotę na dalsze książki jakie napisze autorka.

🍀 Jeśli potrzebujecie czegoś lekkiego jak piórko, pięknego i z poczuciem humoru to polecam wam „Listę szczęścia” być może zainspiruje kogoś do stworzenia własnej listy i znalezienia własnego szczęścia ❤️

🍀 Motyw...

• Literatura młodzieżowa
  • Do kupienia
  • LGBTQ+
  • Chcę kupić

Dodaj cytat z książki Lista szczęścia