Szyfr o ojczyznę

Okładka książki Szyfr o ojczyznę Maciej Józef Kononowicz
Okładka książki Szyfr o ojczyznę
Maciej Józef Kononowicz Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX biografia, autobiografia, pamiętnik
Szyfr o ojczyznę
Instytut Wydawniczy PAX
1971-01-01
1971-01-01
druga wojna światowa walki konspiracja więzienie

Okładka książki Boże Narodzenie w poezji wybitnych poetów Adam Asnyk, Wojciech Bąk, Marian Gawalewicz, Maria Ilnicka, Mieczysław Jastrun, Jan Kasprowicz, Jan Kochanowski, Maciej Józef Kononowicz, Maria Konopnicka, Kajetan Kraszewski, Teofil Lenartowicz, Jerzy Liebert, Kornel Makuszyński, Stanisław Miłaszewski, Stanisław Młodożeniec, Jan Andrzej Morsztyn, Bronisława Ostrowska, Wincenty Pol, Wacław Rolicz-Lieder, Karol Hubert Rostworowski, Lucjan Rydel, Juliusz Słowacki, Jan Izydor Sztaudynger, Jan Twardowski, Kazimierz Wierzyński, Stanisław Wyspiański
Boże Narodzeni... Adam Asnyk, Wojciec...
Okładka książki Pejzaż łódzki Władysław Broniewski, Tadeusz Chróścielewski, Jan Czarny, Tadeusz Fangrat, Jerzy S. Feliksiak, Tadeusz Gicgier, Henryk Hartenberg, Jan Huszcza, Jarosław Iwaszkiewicz, Jerzy Jarmołowski, Maciej Józef Kononowicz, Jan Koprowski, Mieczysław Kucner, Wacław Mrozowski, Marian Piechal, Julian Przyboś, Adam Puto, Igor Sikirycki, Włodzimierz Słobodnik, Mieczysław Michał Szargan, Jan Izydor Sztaudynger, Julian Tuwim, Witold Wandurski, Jerzy Wilmański
Pejzaż łódzki Władysław Broniewsk...

Książka Szyfr o ojczyźnie jest relacją z okresu drugiej wojnie światowej, gdzie autor był świadkiem poszczególnych wydarzeń. Wydawało mi się od początku, że mogę nie żałować sięgnięcia po książkę, chociaż inne wiedziałem czego do końca spodziewać się po niej. Okazało się, że relacje i wspomnienia autora mogą być nie tylko ciekawe, ale też ukazujące obraz tamtych trudnych czasów od podszewki.

W książce znajdziemy wspomnienia w formie obrazków z wojny pełnej niepewności i dramatu jakie niosła ze sobą druga wojna światowa. Poznajemy losy autora, który opowiada o trudach i możliwości zabrania poszukujących przez żołnierzy ludzi w tym jego. Łaskawa dola i uprzedzenie o przeszukiwaniach nieraz ratowało mu życie. Praca na składzie węgla i niebezpieczeństwa z tym związane z okolicznymi grasującymi bandytami, partyzantami, powszechnym niemieckim terrorem i częstymi kontrolami. Nie brakuje konspiracyjnych działań, pomocy żydom i okolicznym mieszkańcom. Autor prowadzi swoją opowieść świetnie i każdy rozdział tak naprawdę dotyczy różnych wspomnień jakie dostajemy w ramach obrazków z tamtych dni. Pomimo trudności nie poddaje się w walce jaką toczy z groźnym przeciwnikiem. Życie na krawędzi zawsze powoduje strach przed ujawnieniem, lecz nie zważając na to wszystko próbuje odnaleźć się w tych ciężkich czasach. Opisy działań niemieckich żołnierzy, gestapo i różnych grup związanych z wrogiem siało strach w sercach mieszkańców. Mimo tego nie brakowało ludzi gotowych do pomocy i walczących o kraj. Wszystko podane zostało oczyma świadka tamtych wydarzeń, który nie bawi się w subtelności tylko ukazuje jak było naprawdę.

Książka Szyfr o ojczyźnie jest opowieścią o czasach drugiej wojny, gdzie pod jarzmem okupanta ludzie próbowali żyć zwyczajnym życiem. Jednocześnie nie zważając na niebezpieczeństwo wiele razy pomagając sobie nawzajem. Każdy rozdział tak naprawdę dotyczy kawałka wspomnień, wydarzeń w jakich uczestniczył autor i jego nieraz konsekwencje dla niego samego, rodziny i znajomych. Najpierw odsłania wydarzenia w jakich często uczestniczył, aby pod koniec wyciągnąć pewne smutne refleksje na temat wojny i swoich bliskich. Książka ciekawa i niezwykle wciągająca za sprawą wspomnień i ukazania losów poszczególnych osób biorących udział w wielu wydarzeniach wraz z autorem. Napisana w formie relacji ze zdarzeń wraz ze swoimi wspomnieniami z tamtych lat. Autor pisze przystępnie, ze swobodą, ale nie rozpisuje się, tylko zwięźle relacjonuje kolejne wydarzenia z lekkością. Dlatego tak szybko czyta się i nie sposób nudzić się w czasie lektury. Spędziłem z nią miło czas i przyjemnie mimo wojennej tematyki jaka tam jest obecna. Wciągnęły mnie kolejne wspomnienia i relacje, niebezpieczeństwo wykrycia i konspiracyjne działania jakie tutaj dostałem.
Szyfr o ojczyźnie jest małą i krótka książką, która okazała się świetnym wyborem do czytania. Ciekawe opowieści mieszają się z historiami, które wciągają od samego początku. Spotykani tutaj ludzie próbują żyć normalnie mimo działań niemieckiej machiny terroru. Wszystko zostało przedstawione ze szczegółami i świetnie czyta się wspomnienia autora jakie otrzymaliśmy. Nie spodziewałem się tego po tej małej książce i jestem zadowolony z tego co dostałem. Nie raz można trafić na ciekawą pozycje, która została dawno wydana i sięgając odkryć ją na nowo. W przypadku Szyfru o ojczyźnie tak miała się sprawa, bo nie wiedząc czego spodziewać się po niej, otrzymałem ciekawą i wciągającą pozycje wspomnień z czasów drugiej wojny światowej. Niebezpieczne czasy i ludzie chcący przeżyć za wszelką cenę w tych ciężkich, trudnych i pełnych strachu czasach. Książka okazała się trafieniem w punkt jeśli chodzi o wybór i tematykę. Dlatego na pewno do niej wrócę kiedyś i mogą polecić wszystkim kto lubi wspomnienia lub relacje świadków tamtego okresu drugiej wojny światowej. Miałem wielką ochotę na jeszcze takich wspomnień od autora, który wspaniale opowiada i wciąga w wydarzenia od samego początku. Szyfr o ojczyźnie jest świetnym wyborem jaki dokonałem w kwestii lektury i cieszę się, że sięgnąłem po małą książeczkę sprawiając sobie niespodziankę z ciekawymi opowieściami autora z czasów drugiej wojny światowej.

• Powstanie Wspomnienia
  • Wspomnienia, pamiętniki
  • Na sprzedaż
  • Na faktach
  • II Wojna Polska
  • II Wojna Świat

Dodaj cytat z książki Szyfr o ojczyznę