Legion

Okładka książki Legion Geraint Jones
Okładka książki Legion
Geraint Jones Wydawnictwo: Rebis Cykl: Feliks Corvus (tom 3) powieść historyczna
powieść historyczna
Feliks Corvus (tom 3)
Legion
Rebis
2020-09-15
2020-09-15
Mirosław P. Jabłoński
cesarstwo rzymskie wojna żołnierz śmierć okrucieństwo

Przeczytałem dwie pierwsze części, teraz zabieram się za tą część. Z opisu na stronie wynika, że to prequel

1933

Sporo irytacji kosztowała mnie lektura tej części przygód Corvusa. I nie chodziło aż tak bardzo o tę jego tajemniczość, to napomykanie o swojej przeszłości, o tym, że prawie zabił ojca, żeby potem do sprawy przez kilka rozdziałów nie wracać. Raczej wkurzające było jego zachowanie, na przemian: rwanie się do wojny i tęsknota za swoim przyjacielem Marcusem. Aż w którymś momencie zaczęłam się zastanawiać, czy Autor na siłę nie chce na siłę wcisnąć w powieść wątku homoseksualnego. No i jakoś zgrzytało mi to, że Corvus - mając przecież w legionie konkretną funkcję - mógł sobie ot tak jeździć raz tu, raz tam, szukać swojego Markusa, potem wracać na pole bitwy i tak dalej. No, dość to było dziwne i mało wiarygodne.

Końcówka była już nieco ciekawsza i poukładana. Chociaż taka szybka wolta w zachowaniu Corvusa i jego podejściu do służby w legionach, jego nagły wstręt do zabijania cywili i do mszczenia się na nich - wydawał się jakimś niezrozumiałym olśnieniem. Jakby Autor chciał szybko skończyć tom na siłę usprawiedliwiając to, co czytelnik wiedział już z dwóch pierwszych tomów.

Plusem opowieści jest na pewno jej dosadność, obrazowe sceny wojskowego życia, szorstka męska przyjaźń. Choć niektóre fragmenty nieco za mocno kopiują sceny z "Plutonu".

Poprzednie dwie książki cyklu Gerainta Jonesa bardzo mi się podobały, zasłużenie zostały wysoko ocenione. Dlatego lekturze "Legionu" - będącego prequelem wydarzeń opisanych w "Krwawym lesie" i "Oblężeniu" - towarzyszył olbrzymi apetyt na dobrą powieść... Niestety, na tym apetycie się skończyło. "Legion" jest zdecydowanie najsłabszą odsłoną tej serii, od reszty odstaje zdecydowanie. Zamiast dobrej, historyczno-militarnej opowieści przeczytałem (w większości treści) jakieś personalne rozterki Corvusa, mocno psychologizujące - nie tego oczekiwałem. Samych scen batalistycznych jest tu jak na lekarstwo - acz jak to u tego autora te które tu się pojawiają są piekielnie dobre! - i to jest główny mankament tej książki. Niestety, nie pozwala mi to ocenić jej tak wysoko jak swoich zacnych poprzedniczek; ba! - nie pozwala mi jej wogóle ocenić pozytywnie. Pięć gwiazdek to bardzo adekwatna ocena. Z dopiskiem - ogromny niedosyt...

Przez większą część książki miałem wrażenie że wszytko jest jednowymiarowe. Wdarła się jakaś monotonia...nadal czyta się szybko i przyjemnie ale gdzieś Corvus przez większość książki działa na nerwy.
Trochę pachnie klimatem jak z serialu "Barbarzyńcy" :)
Mimo to że względu na wcześniejsze perypetie Felixa/Corvusa na pewno warto sięgnąć po tą pozycję.

Trochę pachnie klimatem jak z serialu "Barbarzyńcy" :)

Świetna powieść historyczna. Brutalna prawda która niszczy kolejne Rzymskie Legiony i prowadzi ich do nieuchronnej klęski. Autor pokazał świetne brutalne sceny, krwiste postacie i świat który nie bierze jeńców. Gorąco polecam całą serię. Zapraszam też na swojego bloga https://okonapopkulture.blogspot.com/

W tym tomie poznajemy historię Corvusa, ktòry potem porzucił to imię by stać się Feliksem. Razem z bohaterem pełnimy służbę w Òsmym Legionie, a także dowiadujemy się więcej o jego młodości i poznajemy źródło jego nieszczęścia, samotności i późniejszych koszmarów.

Jego losy są smutne, mimo uzyskania wysokiej pozycji w Legionie staje się nieszczęśliwy tracąc wszystko co dla niego drogie.

Autor pisze bardzo przekonywająco, nie rozwleka niepotrzebnie wątków, a bohaterowie są z krwi i kości, twardzi, odważni żołnierze, ale nie pozbawieni przywar i słabości. Tak jak w następnych tomach mam swoich ulubieńców, bo niektórych nie sposób było nie polubić.

Nadal trochę rażą mnie zbyt współczesne przekleństwa, ale nie wpływa to na odbiór całości jako bardzo wciągającej, emocjonalnej j powieści.

Choć natrafiłam na komentarze, że prequel serii o Corvusie / Feliksie jest słabszy od dwóch wcześniej wydanych tomów, w niczym mi to nie przeszkadzało w sięgnięciu po lekturę. A "Legion" okazał się napisany tym samym stylem, akcja toczy się równie wartko, więc dla mnie póki co cała seria jest bardzo dobra i bardzo wciągająca. W książce znalazłam odpowiedzi na pytania, które zadawałam sobie w poprzednich tomach, dotyczące przeszłości głównego bohatera. I chociaż nie zawsze tak wyobrażałam sobie tę przeszłość, chociaż niektóre wątki mnie zaskoczyły, to i tak "Legion" wciągnęłam w dwa wieczory. Książka jest nieco mniej brutalna niż poprzednie (albo - patrząc na chronologię historii - kolejne ;) ),mniej tu wojen i walk, a więcej codzienności w legionach, przedwojennej przeszłości Corvusa - generalnie z prequelu dowiadujemy się, jak bohater trafił do legionów, kim byli miłość jego życia i najlepszy przyjaciel, jak poznał Arminiusza... Nie znaczy to, oczywiście, że wojen tu nie ma - akcja powieści dzieje się w trakcie powstania w Panonii, a Corvus i przyjaciele są skierowani do tłumienia rebelii.
Pod wieloma względami mogłabym powtórzyć to, co pisałam przy recenzjach poprzednich tomów Jonesa. Tak, język jest często wulgarny, tak, opisy są nieraz brutalne. Ale to jest książka wojenna (nawet, jeśli to wojny z odległej historii),a sam autor był żołnierzem. I wie, że żołnierz czekający na walkę nie rozmawia literackim językiem o filozofii - on klnie, czeka ze strachem lub ekscytacją, często z jednym i drugim, a stres stara się rozładować czarnym humorem. Za to na filozoficzne rozkminy przychodzi czas później, gdy w namiotach leje się wino... Mi ten realizm podchodzi, choć zdaję sobie sprawę, że autor nie stara się oddać w pełni prawdy historycznej w tle - dla niego najważniejsi są bohaterowie i ich przygody. A te wciągnęły mnie na maksa i mam nadzieję, że na "Legionie" seria się nie skończy :)

Ta powieść zrobiła na mnie wrażenie . Myślę , że tylko ci którzy trzymali w dłoniach broń jako żołnierze są w pełni ją docenić . Wierzcie mi wcale nie jest to powieść historyczna z okresu rzymskiej dominacji . Legion to spowiedź i ból żołnierza każdej epoki . Mnie oszołomiła i wyniosła . Ma swoje przesłanie .

Niezawodna seria książek.

Niezawodna seria książek.

Dobrze, że powstała kolejna część przygód Corvusa/Feniksa. Mamy przynajmniej wyjaśnione, jak to się to wszystko zaczęło i dlaczego główny bohater podjął taką a nie inną decyzję. Wg mnie najsłabsza część z wszystkich dotychczasowych, dobrze, że już ja mamy za sobą, teraz ze spokojem, możemy czekać na kolejne części a przede wszystkim na to jak główny bohater zachowa się, kiedy przyjdzie mu się spotkać z VIII legionem. Dla wielbicieli serii.

• Powieść historyczna
  • Historyczne