Ochotnik do Oświęcimia

Mireki
auschwitz oświęcim obóz koncentracyjny
literatura faktu
auschwitz oświęcim obóz koncentracyjny

Napisana rzeczowym językiem, konkretna, przez to bardzo prawdziwa i poruszająca. Pilecki- którego szczerze podziwiam od jakiegoś czasu - jako jeden z bohaterów.
Myślę, że wielki post to dobra okazją do sięgania po tego typu lektury.

W książce są opisane przeżycia tytułowego bohatera, który trafił do KL Auschwitz. Autor opisuje życie obozowe (apele na których więźniowie stali niejednokrotnie kilka godzin, warunki w jakich spali i zachowania blokowych i sztubowych, pracę w komandach w których pracował Wincenty Gawron, przesłuchania jakie stosowali esesmani). Wydarzenia w książce dotyczą terenu Auschwitz...

Pamiętnik z przeżyć obozowych Wincentego Gawrona to książka, która ukazuje to miejsce z troszkę innej strony. Wszechobecna śmierć, bestialstwo,głód nie przeszkodziły bohaterskim czynom więźniów. Mimo, że autor opisuje tu wielu bohaterów, to w moich oczach sam nim został. Mimo tylu cierpień był gotowy do poświęceń, nie stracił wiary, wciąż trwał przy swoich wartościach....

Relacje więźnia KL Auschwitz, którą czyta się z zapartym tchem. Świetna książka.

Jak to z relacjami z pierwszej ręki bywa - doskonała i przerażająca lektura, której - co ciekawe - znaczna część obraca się nie wokół autora, a tytułowego ochotnika, czyli Witolda Pileckiego (w KL Auschwitz jako Tomasz Serafiński)

• Z wojną w tle
  • Judaica