W mojej krwi

Marek Szydlak Wydawnictwo: Novae Res literatura obyczajowa, romans
Novae Res
2020-02-14
2020-02-14
seksualność orientacja seksualna tolerancja homoseksualizm

Było kilka błędów - największy jaki wyłapałam to opis resuscytacji (pamiętam z nauki w szkole uciekanie i wdechy przez chusteczkę, a nie „uciekanie przez chusteczkę i wdechy”),ale takie błędy powinny być wyłapane w trakcie korekty redakcyjnej.

Co do fabuły… myślę, że wielu niehetero nastoletnich chłopców może się utożsamić z głównym bohaterem (wnioski wysnute na podstawie doświadczeń kolegów, gdy byli w wieku Bartka).

Zakończenie faktycznie ‚słodkopierdzące’ i z lekka nierealne/naciągane, ale nie bardziej niż w prawie wszystkich młodzieżówkach czy książkach New Adult z wątkiem romantycznym.

Ogólnie jak na debiut to bardzo dobra robota.

W sam raz dla młodzieży. Trochę o dorastaniu i akceptacji. W moich czasach brakowało takich książek.

YA - Bardzo dobra młodzieżówka. Historia, która pewnie nie raz się wydarzyła w naszej rzeczywistości, jest wchodzenie w dorosłość, odkrywanie swojej seksualności, brak zrozumienia ze strony bliskich, pułapki i zagrożenia czyhające na młodego chłopka. Mnie wciągnęła ta opowieść 2 dni mogłem zatopić się w świat tego chłopaka.

Myślę, że najciekawszą postacią książki jest babcia. Bohaterem jest Bartek, szesnastolatek, który odkrywa siebie i szuka swego miejsca w świecie.
Literacka konstrukcja Bartka odrzuciła mnie. Jest mdły jak flaki z olejem obficie posypane cukrem pudrem. Chłopak do wyrzygania jest naiwny, głupi, fałszywie poprawny, a pruderia i hipokryzja wylewają się z niego hektolitrami i odrzucają na setki kilometrów. Osobiście kopnąłbym go w dupę i wysłał do amazońskiej dżungli na pogawędki z małpami i rzecznymi szczurami. Zero powagi, szacunku do siebie i wyobraźni, a szczególnie wkurzała mnie ta jego zależność od Kaśki i to ciągłe spowiadanie się jej z każdego kroku, myśli i czynu. Ta Kaśka to też niezła szantrapa! Stale ciągnęła Bartka za język i, mam takie wrażenie, piała z niego, ile tylko mogła, kiedy Bartuś się dołował, bo chłopak go okłamywał, a on przecież chciał spędzić z nim całe swoje życie. Taki naiwny i głupi Bartuś. Naprawdę istnieją takie osoby jak Bartek?
I to żenujące zakończenie powieści... Lukier, różyczki i marcepanowe figurki zakochanych chłopców na pączusiu nadzianym octem i kwasem...

Bardzo ciekawa lektura. Główny bohater często irytujący, samolubny i egoistyczny ale w sumie jest to nastolatek, chociaż wkurzało mnie to,że on wymaga od życia od razu wielkiej miłości po sam grób, a ma w końcu dopiero 16 lat. Ale i tak uważam,że jest to książka godna przeczytania i polecenia innym 🙂

Prosty i lekki język autora nie przeszkadza kiedy historia dotyczy młodego bohatera, jego coming outu i zauroczenia. Bartek jest bardzo naiwny, wkurza, że podejmuje czasem tak irracjonalne decyzje, ale to wina wieku. Lubię w tej książce akcję, która idzie do przodu i nie zwalnia tempa. Pokochałam koleżankę głównrgo bohatera, która jest wesoła i przyjacielska. Romantyczne zakończenie na długo zostało przed moimi oczami.

Bardzo poruszająca książka. Mimo kilku błędów czyta się ją jednym tchem. Czekając na kolejny rozwój sytuacji. Kilka momentów gdzie mnie samemu łza się w oku zakręciła.

Nawet nie chce mi się tego opisywać - krótko: szkoda Waszego czasu!

Historia fatalna, więcej dialogów niż trzeba, całość napisana jak średniej jakości fanfik, płytkość bohaterów aż boli.

Jestem pewna, że korekta nawet nie dotknęła tego kijem - błąd na błędzie, literówki, źle ułożone zdania, a nawet pomyłki w imionach (np. Kasia rozmawia z głównym bohaterem w kuchni i jednocześnie czeka na niego po drugiej stronie ulicy).

Hitem jest to, że sam autor nie wie kiedy urodził się jego bohater - raz mówi, że w maju, a setkę stron później, że 16 kwietnia. Skoro on sam tego nie przeczytał by poprawić takiego babola to tym bardziej nie powinien dawać tego do czytania innym.

W zasadzie zastanawiam się czy całość to nie jakaś biografia autora, ale taka zakończona przeogromnym happy endem, bo w tej polewie cukrowej brakowało tylko kierowcy autobusu, który podjechał i zaczął klaskać i wypuszczenia gołębi.

Nawet nie chce mi się tego opisywać - krótko: szkoda Waszego czasu!

Książka przypomniała mi czas kiedy sam się zakochiwałem i byłem naiwny, że aż wstyd. Potrzeba takich pozytywnych książek w PL.

Bardzo realistyczny obraz polskiej prowincji, uprzedzeń, problemów, z jakimi borykają się osoby LGBT oraz trafnie zarysowana osobowość nastolatka. Nie ma tu idealizowania bohatera, jego bliskich i społeczności, w której żyje. Ciekawa młodzieżówka.

• LGBT
  • Do kupienia