Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus

2018-07-03
2007-02-01
2012-04-03
Katarzyna Waller-Pach
poradnik stosunki interpersonalne kobiety mężczyźni

Ktos ponizej napisal: sporo stereotypow i sporo prawdy.
Nie da sie lepiej opisac tej ksiazki.

Ktos ponizej napisal: sporo stereotypow i sporo prawdy.
Nie da sie lepiej opisac tej ksiazki.

Generalnie dobra pozycja aby uświadomić różnice pomiędzy kobietami a mężczyznami. Spodziewałam się jednak czegoś bardziej spektakularnego czytając opinie.

"Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus" to niezwykle pouczająca lektura, która rzuca światło na subtelności i różnice w komunikacji między płciami. Autor, John Gray, posługuje się przystępnym językiem, by ukazać, jak różne podejścia do życia mogą wpływać na relacje. Książka nie tylko analizuje różnice, ale również oferuje praktyczne wskazówki dotyczące budowania zdrowszych związków. Gray doskonale wykorzystuje metaforę Marsa i Wenus, tworząc zrozumiałą mapę dla czytelników, którzy chcą lepiej zrozumieć siebie i swojego partnera. W rezultacie ta lektura nie tylko bawi i edukuje, ale także inspiruje do głębszego zrozumienia i akceptacji w relacjach międzyludzkich.

Sporo stereotypów i sporo prawdy.

Sporo stereotypów i sporo prawdy.

Nie spodobało mi się:
❌podkreślanie na każdym kroku, że kobieta i mężczyzna są całkowicie różni (hej, w końcu należymy do jednego gatunku ;)),
❌mnóstwo stereotypów (np. że kobieta lubi dawać więcej, mężczyzna potrzebuje czasu w jaskini),
❌zalecenie, by pary się nie kłóciły,
❌proste rozwiązania złożonych sytuacji,
❌przykrywanie głębszych problemów (np. z bliskością) różnicami płciowymi (np. mężczyzna potrzebuje oddalenia po czasie wzmożonej bliskości),
❌wskazówka, by problemy małżeńskie omawiać z osobą postronną,
❌sugerowanie, że niektóre zachowania są objawem „męskiej natury” (gdyby tak było, mieliby je wszyscy mężczyźni).

Mam poczucie, że kiedyś ta książka mogła mieć więcej wspólnego z rzeczywistością. W końcu powstała w wyniku ankiety przeprowadzonej 30 lat temu. Dzisiaj role płciowe nie są już tak dokładnie zdefiniowane, każda para jest inna – każda kobieta i każdy mężczyzna są inni.

Jednak były też aspekty (zdecydowanie w mniejszości),które mi się spodobały:
✔podkreślanie, że mimo różnic można się dogadać,
✔akceptacja różnic zamiast ich zwalczania,
✔szczere mówienie o emocjach,
✔fajne podpowiedzi do pisania miłosnych listów.

Ja jestem na nie, ale wiem, że dla niektórych ta lektura okazała się cenna. Myślę, że może ewentualnie się sprawdzić do czytania we dwoje – tak by na bieżąco sprawdzać na ile teorie autora łączą się z Waszą rzeczywistością.

Nie spodobało mi się:
❌zalecenie, by pary się nie kłóciły,
❌proste rozwiązania złożonych sytuacji,
❌przykrywanie głębszych problemów (np. z bliskością)...

Książka jest napisana przyjemnym, zrozumiałym językiem. Autor, posługując się metaforą pochodzenia kobiet i mężczyzn z różnych planet, w sposób bardzo obrazowy i przejrzysty wyjaśnia różnice natury kobiet i mężczyzn, pomaga właściwie zrozumieć niezrozumiałe dla nas zachowanie partnera i sugeruje wprowdzenie drobnych, konkretnych zmian, które znacząco poprawiają związek z partnerem, co wpływa bezpośrednio na nasze poczucie szczęścia i głębokiej miłości.

Ciekawy poradnik na temat różnic psychologocznych kobiet i mężczyzn oraz o tym jak budować dobre relacje w związku. Można się dowiedzieć sporo ciekawych rzeczy i spróbować zastosować to na swoim podwórku.

[...]
Mężczyźni są zmotywowani, gdy czują się potrzebni, podczas gdy kobiety są zmotywowane, gdy czują się kochane.
[...]
Na szczęście perfekcja nie jest warunkiem tworzenia wspaniałych relacji.
[...]
Miłość jest magiczna i może trwać, jeśli pamiętamy o naszych różnicach.

𝐏𝐎𝐏𝐔𝐋𝐀𝐑𝐍𝐘 𝐏𝐀𝐑𝐀𝐃𝐘𝐆𝐌𝐀𝐓 𝐏𝐑𝐎𝐁𝐋𝐄𝐌𝐎́𝐖 𝐖 𝐙𝐖𝐈Ą𝐙𝐊𝐔 !
Właściwie po tylu latach można śmiało powiedzieć, że to klasyk, ale czy aż taki "przydatny poradnik" ?! Ma już ponad 20 lat, więc prawdopodobnie lepiej będzie, jeśli zdobędziesz inną książkę, która dopracuje podane tutaj porady.
Według mnie tylko komunikacja może pomóc w przywróceniu partnerskiej relacji do równowagi.
To było... ciekawe doświadczenie 😉👍
𝐏𝐎𝐋𝐄𝐂𝐀𝐌 !

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
𝐃𝐋𝐀 𝐂𝐈𝐄𝐊𝐀𝐖𝐒𝐊𝐈𝐂𝐇 :
Książka sprzedała się w ponad 15 milionach egzemplarzy (stan na 2018r.) i według raportu CNN była „najwyżej ocenianą książką non-fiction” lat 90. , spędzając 121 tygodni na liście bestsellerów. Książka i jej centralna metafora stały się częścią kultury popularnej i podstawą kolejnych książek autora, nagrań, seminariów, wakacji tematycznych, jednoosobowego show na Broadwayu, sitcomu telewizyjnego, filmów z ćwiczeniami, podcastu, męskiego i linie odzieży damskiej, zapachy, przewodniki turystyczne i sosy do sałatek dla niej i dla niego.
Książka była wielokrotnie krytykowana za umieszczanie psychologii człowieka w stereotypach.

p.s.
każdy ma takiego Marsjanina tudzież taką Wenusjankę na jaką sobie zasłużył 😎

[...]
Na szczęście perfekcja nie jest warunkiem tworzenia wspaniałych relacji.
[...]
Miłość jest magiczna i może trwać, jeśli pamiętamy o naszych różnicach.

𝐏𝐎𝐏𝐔𝐋𝐀𝐑𝐍𝐘 𝐏𝐀𝐑𝐀𝐃𝐘𝐆𝐌𝐀𝐓 𝐏𝐑𝐎𝐁𝐋𝐄𝐌𝐎́𝐖 𝐖 𝐙𝐖𝐈Ą𝐙𝐊𝐔 !
Właściwie po tylu latach można śmiało powiedzieć, że to...

Klasyczny tytuł, który wiele zmienił w moim myśleniu i postrzeganiu relacji damsko-męskich i rozumieniu płci z Marsa. Wkurzające jest to ich podejście do życia i miłości, bo z samej książki wynika to, że mężczyźni potrzebują uwielbienia, ciągłego doceniania, chwalenia, chcą być pomocni i chcą czuć się potrzebni. Kobiety chcą czuć się wysłuchane, adorowane, pocieszane, ważne. Autor ma dużo racji i moim zdaniem ta pozycja jest czymś, do czego warto wracać, szczególnie jeśli już jesteście w zaawansowanym związku i czujecie, że ogień zaczyna przygasać. Koniecznie do wdrażania w życie. POLECAM

Książka idealna dla każdej grupy wiekowej, która chce zrozumieć drugą "połowę". Autor w sposób mądry i ponadczasowy potrafi przekazać nam pomagając jednocześnie jak odnieść się do codziennych nieporozumień poprzez analizę naszych zachowań. Szczególne znaczenie ma fakt powstania poradnika na początku lat 90 a mimo to można ona odnosić się do czasów obecnych. Z przyczyn naturalnych nie znalazły się problemy związane z aktualną technologią ale ten element jest poruszany w publikacjach na każdym kroku.

• Poradniki
  • Psychologia