Echo z otchłani

Okładka książki Echo z otchłani Remigiusz Mróz Patronat LC
Zwycięzca w plebiscycie 2020
Okładka książki Echo z otchłani
Remigiusz Mróz Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: Chór zapomnianych głosów (tom 2) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Chór zapomnianych głosów (tom 2)
Czwarta Strona

Mogą Ciebie zainteresować

Oficjalne recenzje i

Nowa Ziemia

353 29 123

Moim zdaniem zdecydowanie gorsza niż poprzedniczka, trochę przekombinowana momentami, ale wciąga równie mocno.

Po przeczytaniu pierwszej części od razu zasiadłem do kontynuacji... I powiem szczerze, że srogo się zawiodłem. Początek w porządku, ale środek to jakiś koszmar, dawno tyle książki nie przekartkowałem. Gdyby nie zależało mi dowiedzieć się jak wszystko się kończy, to już po jakiejś 1/4 wróciłaby na półkę.

„Chór...” sprawił mi przyjemność, wyróżniał się w całej masowej papce klasy B. „Echo...” to pewien problem w ocenie. Największy mam z Udinem, to postać mocno zaakcentowana, ale... Udim ze swoimi bezustannymi kąśliwymi uwagami, agresywnym zachowaniem i niewybrednymi żartami jest męczący i przyjmuje rolę nadwornego błazna. A ma na kim się wyżywać. Właściwie cała ocalała załoga zachowuje się jak zagubione w lesie, przerażone dzieci. Niewiele potrafią, wykłócają się między sobą i ciągle ze zdziwieniem drapią w głowę, kiedy wszystko jest nie tak jakby chcieli. A przecież to Wybrańcy, których misja miała uratować ludzkość. Marny był casting na tych najlepszych z najlepszych. Późniejszy kalejdoskop zdarzeń i żonglerka czasem wprowadza chaos. Oczywiście koniec powieści wszystko wyjaśnia, ale środek... Dialogi są szybkie, fabuła płynie jak górski potok, czuć rękę dobrego rzemieślnika, ale nie artysty.
I największy dla mnie minus: każdy z bohaterów był mi – od początku – zupełnie obojętny. Poza wspomnianym Udinem reszta to jakieś nic nieznaczące duchy, które snują się, pojawiają na chwilę, znikają i znów pojawiają.

Sporo się zastanawiałem jaką dać tutaj ocenę. "Echo z otchłani" nie jest na pewno książką złą czy słabą, ale jest jednak słabsza niż poprzedniczka.
Nasi bohaterowie stają przed bardzo trudnymi wyzwaniami i próbami. W tej części często towarzyszymy innym bohaterom niż Lindberg i Al Hassan, co daje nam możliwość bliżej ich poznać i co bardzo rozdmuchuje całą akcję. Momentami jednak kolejne zwroty akcji i zaskoczenia zaczynały mnie męczyć. Potem udawało się znowu złapać zainteresowanie akcją, ale kolejne wydarzenia często wytrącały fabułę z rytmu. Mimo że miejscami wydaje mi się trochę przekombinowana, to nadal fajnie się to czyta. I plusik za fajne zakończenie.

Kontynuacja "Chóru zapomnianych głosów" na początku wydaje się słabsza od pierwszej części, ale warto zaufać autorowi i ponownie dać się wciągnąć w tą historię. Dużo akcji oraz jej zwrotów i moim zdaniem - świetna kontynuacja "Chóru".

O matko, co za gniot!

O matko, co za gniot!

Słaba, męcząca lektura.
Kontynuacja Chóru zapomnianych głosów mówiąc delikatnie nie podołała. Echo z otchłani prawie zupełnie nie posiada zalet poprzedniczki, jej wady są natomiast spotęgowane. Ale po kolei…
Główną zaletą pierwszej części cyklu były liczne, zaskakujące zwroty w fabule, które nie pozwalały odłożyć książki ani na chwilę. Autor (zwłaszcza w pierwszej połowie) świetnie zbudował wówczas nastrój grozy i tajemnicy. Tymczasem, fabuła Echa jest w większości po prostu nieciekawa. Niby coś się dzieje, ale z powodu głupoty bohaterów i ogromnej ilości błędów logicznych zupełnie nie mogłem wczuć się w historię.
Już w Chórze dało się poznać, że nasi protagoniści nie są zbyt bystrzy. Tutaj ten problem tylko się nasilił. Postacie bardzo często postępują zupełnie bezmyślnie, a ich decyzje mają tragiczne skutki. Zupełnie zapominają też o priorytetach. Dla przykładu w poprzedniej części chcieli zapobiec zagładzie ludzkości, teraz natomiast ryzykują jej istnienie dla ratowania jednej osoby.
Kolejnym minusem powieści są niedomknięte wątki. W obu częściach pada pytanie o przyczynę natychmiastowego wysłania misji ratunkowej w postaci okrętu Kennedy’ego w pierwszym tomie. Autor w mnogości wątków zapomniał chyba o tym punkcie i w rezultacie nadal nie znamy odpowiedzi.
Jedynym pozytywnym elementem powieści jest zakończenie. Ostatnie 15-20% książki ma poziom najlepszych części Chóru i trzyma w napięciu. Sporo rzeczy zostaje całkiem dobrze wytłumaczonych i całość kończy się niezłą klamrą. Pozostawiam natomiast otwartym pytanie, czy dla w miarę przyzwoitych kilkudziesięciu stron warto męczyć się wcześniej z ponad trzystoma.
Powiem szczerze, gdyby nie zakończenie to prawdopodobnie wystawiłbym tej pozycji moją pierwszą na tym serwisie ocenę 1/10. Ostatecznie dam trójkę ale i tak czuję, że po lekturze pozostał mi niesmak. Nie polecam, a wręcz odradzam.

Słaba, męcząca lektura.

Częste zwroty w akcji są czasem męczące ALE docenia się - bo książka jest zupełnie nie oczywista

Ciut słabsza od Chóru, ale równie dobra, zawiła, z prawie wszystkimi cechami 1-go tomu. I z miłym zakończeniem. Brawo!!!

Druga część dużo słabsza w moim odczuciu, jakby przekombinowana. Plus za zakończenie w całkiem przyjemny sposób.

Remigiusz Mróz Echo z otchłani Zobacz więcej
Remigiusz Mróz Echo z otchłani Zobacz więcej