Żywopłoty

Znak nr 827 / ... Maciej Bobula, Dian...
Okładka książki Znak nr 826 / 2024 Monika Bobako, Wojciech Bonowicz, Sylwia Czubkowska, Diana Dąbrowska, Olga Drenda, Kamil Fejfer, Olga Gitkiewicz, Jonathan Haidt, Maria Karpińska, Dominika Kozłowska, Katarzyna Kubisiowska, Jakub Majmurek, Małgorzata Nocuń, Eligiusz Piotrowski, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Bartosz Sadulski, Eric Schmidt, Nuria Selva Fernandez, Agata Sikora, Anna Świrszczyńska, Ola Szmida
Znak nr 826 / ... Monika Bobako, Wojc...
Okładka książki Znak nr 823 / 2023 Zofia Bałdyga, Maria Banaszak, Agata Bielik-Robson, Agnieszka Burton, Michał Cichy, Diana Dąbrowska, Olga Gitkiewicz, Mateusz Górniak, Byung-Chul Han, Maria Karpińska, Dominika Kozłowska, Waldemar Kuligowski, Małgorzata Lebda, Zbigniew Mikołejko, Łukasz Najder, Małgorzata Nocuń, Janusz Poniewierski, Natalia Sosin-Krosnowska, Michał Sowiński, Grzegorz Strzelczyk, Karolina Sulej, Ola Szmida, Teresa Walas, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Znak nr 823 / ... Zofia Bałdyga, Mari...
Okładka książki Znak nr 817 (6 / 2023) Justyna Bargielska, Maciej Bobula, Wojciech Bonowicz, Iwona Boruszkowska, Barbara Brzezicka, Diana Dąbrowska, Bartłomiej Dobroczyński, Olga Gitkiewicz, Maria Karpińska, Karol Kleczka, Dominika Kozłowska, Anna Mateja, Kuba Mikurda, Łukasz Najder, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Paweł Śpiewak, Władysław Stróżewski, Karolina Sulej, Ola Szmida, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Aleksandra Zielińska, Sławomir Jacek Żurek, bell hooks
Znak nr 817 (6... Justyna Bargielska,...

Poprzedzielane życia

1956 14 299

Jeden z ciekawszych debiutów, z jakimi ostatnio miałem do czynienia. Pisać z taką bezpretensjonalną wrażliwością i uważnością jest dużą sztuką.

Ciekawy debiut. Życie jako nieustająca narracja o pozornie zwykłych wydarzeniach, które jednak mają swoją siłę i treść, i wagę. Przypominało mi się "Całe życie Sabiny", trochę "Ciche wody".

"Żywopłoty" to zbiór krótkich opowiadań o ludziach i życiu. W prosty sposób autorka ujęła to co istotne. Styl bardzo mi przypadł do gustu, przez te historie się po prostu płynie. Mimo, że są mało obszerne to wiele przekazują. Każda z historii jest podobna, a jednocześnie całkiem inna. Ostatnie z opowiadań poruszyło mnie do głębi. Początkowo bałam się tego tytułu. Obawiałam się przerostu formy nad treścią, ale ostatecznie jestem zdziwiona sama sobą jak bardzo te historie przypadły mi do gustu. Być może zabrakło tego czegoś bym mogła określić je genialnymi, ale zdecydowanie jest to wartościowa proza i polecam zaznajomić się z twórczością autorki. Ja na pewno sięgnę po kolejny tytuł spod jej pióra.

Pierwsze opowiadania bardzo mnie wciągnęły, a potem było tylko słabiej. Świeży język na plus, ale wiem, że za chwilę nie będę nic pamiętać.

Nie trafiła do mnie ta książka. Nie była zła, ale nie przypadła mi jakoś specjalnie do gustu. Jest...letnia. Nie wywołuje ani gorących emocji, ani zachwytu ani nawet złości. Nic do niej nie poczułam.

Jest to zupełnie zwyczajna historia o życiu ukazana męskim okiem, tyle tylko, że ta zwyczajność w żaden sposób nie porusza na tyle mocno, by powidoki poszczególnych opowieści tliły się jeszcze przez jakiś czas pod powiekami. Może poza historią o mężczyźnie z rusztowania. Uff, jak ja się cieszę, że ocieplanie bloku mamy już za sobą :D W podskórnej tkance życia przypadkowej jednostki pulsuje przemijanie, które nieuchronnie zbliża się do jednego celu. Tam, gdzie zmierza droga każdego z nas. Podobała mi się ta gra, ale nie będę do niej wracać. Natomiast pióro autorki warte jest sprawdzenia w kolejnych odsłonach.

Autorka ma talent do wcielania się w męskich narratorów; czułem się zawstydzony czytając. Żal było kończyć. Gorąco zachęcam.

Zbiór opowiadań, przy których się po prostu wynudziłam i prawie nic z nich nie pamiętam oprócz opowiadania z psem. Myślę, że autorka ma fajne, lekkie pióro i potrafi pisać, potrafi nakreślać obrazy, tylko może forma opowiadań mnie nie "wzięła". Spróbuję jeszcze z inną książką tej autorki, żeby się przekonać, czy to autorka dla mnie.

Ta książka była podobno jednym z najbardziej obiecujących debiutów 2020 roku. Nie wiem, nie przykładam wagi do rankingów i cudzych oczekiwań, ale wiem jedno: „Żywopłoty” mnie „wzięły”.

To było coś zupełnie innego niż napływające zewsząd różnorodne wydawnictwa.

Świeża, przemyślana, osadzona w bezczasie i poza przestrzenią historia człowieka, którego tożsamość zbudowana jest wyłącznie na bazie jego własnej narracji.

Ta książka to życie. Spokojne, czasami nudne, czasami intrygujące, czasami przeciekające między palcami, ale zawsze nieuchronne.

Bardzo dobrze się to czyta. Z taką literaturą człowiek się nie szarpie, co najwyżej zaczyna zastanawiać się nad pewnymi sprawami, jak choćby nad tym, czy zmęczenie jest nawykiem?;)

Świetne.

To było coś zupełnie innego niż napływające zewsząd różnorodne wydawnictwa.

• Audiobooki

Dodaj cytat z książki Żywopłoty