Zniewolona. Bez prawa do miłości

Okładka książki Zniewolona. Bez prawa do miłości Olga Krzeczewska, Tala Pristajecka, Walentina Szewiachowa
Okładka książki Zniewolona. Bez prawa do miłości
Olga KrzeczewskaTala Pristajecka Wydawnictwo: Ringier Axel Springer Polska literatura obyczajowa, romans
Ringier Axel Springer Polska
2020-01-15
2020-01-15
Halyna Dubyk
adaptacja serial

Z ekranu na papier

Oglądałam serial, bardzo mi się spodobał. Kiedy zobaczyłam, że mamy w bibliotece książki nie wahałam się po nie sięgnąć. Uwielbiam taki klimat w serialach, filmach, książkach! Chętnie sięgam po drugą część. Polecam!

Ciężki początek, ale potem książka bardzo wciąga.

Ciężki początek, ale potem książka bardzo wciąga.

Pamiętam bardzo dobrze odcinek, który obejrzałam tego serialu. To był 39 odcinek, kiedy Lidia biła Katię przy jakiejś kobiecie. Wtedy stwierdziłam, że nie mogę tego oglądać i przełączyłam na inny kanał.

Mamy XIX wiek. Piotr Iwanowicz Czerwinski jest wielkim panem swego majątku. Razem z żoną, czekają na powrót syna z wojny.

W tym czasie Katierina, będąca chrześniaczką pani domu, wiedzie spokojne i przewidywalne życie. Jednak na swojej drodze spotyka Aleksieja w którym zakochuje się ze wzajemnością.
Właśnie wtedy Katia, zaczyna marzyć o wolności. Pomimo tego, że Katia jest chłopką pańszczyźnianą, Aleksiej chce z nią być i planuje ją wykupić od Czerwińskiego. Jednak jak się okaże to wcale nie będzie takie proste, gdyż syn Iwanowicza, pragnie posiąść Katię.

Mimo to młodzi nie poddają się i biorą ślub, który jest nieważny. Jednak ich szczęście nie trwa długo, gdyż zostają szybko odnalezieni przez Grigorija.
Aleksiej postanawia walczyć o Katię do samego końca. Wyzywa na pojedynek Grigorija, który przyjmuje wyzwanie. Jednak syn Iwanowicza, ma swój własny plan...

Postacie są bardzo dobrze zarysowane. Mimo, iż Grigorij traktował Katię jak rzecz, to zdobył nawet odrobinę mojej sympatii. Duży plus ma u mnie za to jego miłość do matki, stawanie w jej obronie... Nawet po śmierci o niej nie zapomina, dalej ją broni, myśli o niej... No, cóż w zasadzie jest to jedna z rzeczy o którą kłóci się z ojcem. Co do swojej żony to szanuje ją, kocha na swój sposób i nawet słucha. Może gdyby Katia była córką wysoko postawionego człowieka to też mogłaby zaznać szczęścia u jego boku...

Główni bohaterowie są tacy realni. Katia, pomimo bycia chłopką pańszczyźnianą marzy o miłości i czeka na wolność. W zasadzie niewiele robi w tym celu, ale w sumie co wtedy mogły kobiety? Tak naprawdę to nic.
Za to Aleksiej, pomimo swojej zapalczywości, był szlachcicem a to jednak wyższa pozycja. No i był mężczyzną - mógł robić co chciał, decydować o sobie i w sumie, nikt nie mógł mu niczego zakazać. Wierzę, że Aleksiej mógłby ją ponownie wykupić a nawet jeśli nie to mimo wszystko byliby ze sobą szczęśliwi, gdzie indziej.

Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko sięgnąć po drugą część.

W tym czasie Katierina, będąca chrześniaczką...

Wciąga od samego początku i trudno się od niej oderwać,warta poświęconego czasu,serdecznie polecam;)

Książka pokazuje wydarzenia z pierwszego sezonu serialu Zniewolona. Od pierwszego do dwudziestego czwartego odcinka.
Książka rozszerza serial tylko trochę, pod względem przeszłości paru bohaterów, ale nieznacznie. Cała lektura to tylko pierwszy sezon serialu (bez niektórych wydarzeń).
Uważam, że tę książkę lepiej sobie odpuścić. Na początku całej historii autorka pisze z jakimś zaangażowaniem, ale w pewnym momencie widać, że odpuściła sobie ,,pisanie z sercem'', a ostatni rozdział to ewidentnie pisała na siłę. Kopiuj - wklej scenariusz z komputera. Same dialogi. Zero opisów wnętrz, emocji, strojów. Nie ma ducha tej ciekawej epoki, którą oddaje serial.
Krótko mówiąc, zawiodłem się. W książce niby są jakieś tam rozszerzenia i ciekawostki, ale to za mało. Tę książkę może przeczytać ktoś, kto nie oglądał serialu. Fani serialu, ODPUŚCIE SOBIE KUPNO TEJ KSIĄŻKI!
Ale serial polecam całym sercem.

Książkowa wersja serialu o którym mi mówiła koleżanka. Jak zobaczyłam wersję papierową to powiedziałam sobie, a czemu nie. Przeczytamy zobaczymy.

Przepadłam.
Ciężko mi było się od niej w ogóle oderwać. I podczas lektury, faktycznie czułam się jakbym czytała serial. Przed oczami miałam takie filmy jak:
"Noce i dnie" z 1975
"Trędowata" z 1976
"Znachor" z 1982
czy "Nad Niemnem" z 1987

Oczywiście po mimo iż jestem bardzo zadowolona to też mam małe 'ale'. Główna bohaterka i jej wybranek. W ogóle nie przypadli mi do gustu. Ona tylko wyła i płakała, on ciągle w gorącej wodzie kąpany i bez mózgu. Chłopak zdobył by dziewczynę jakby siadł na spokojnie i przemyślał wszystko. A tak to rzucał się jak ryba bez wody i skończył jak skończył.

Trzeba przyznać, że wszystkie poboczne postacie, te negatywne i neutralne robią tutaj mega wielką robotę. I tak też zastanawiam się czy gdyby nie one to tak dobrze by się czytało. Te wszystkie intrygi, knucia, spiski, donoszenia. Wiem, że brzmi to dziwnie, ale to wszystko sprawia, że naprawdę ciężko się oderwać. Jeszcze umiejscowienie akcji w XIX wiecznej imperialnej Rosji zrobiło swoje.

Nie sądzę bym zabrała się za sam serial, ale na pewno przeczytam drugi sezon w drugim tomie książki.
Wszystkim, którym podobały się wyżej wymienione przeze mnie filmy myślę, że książka przypadnie do gustu. Polecam.

Przepadłam.
"Noce i dnie" z 1975
"Trędowata" z 1976
"Znachor" z 1982
czy "Nad...

Na półkach: , , , , , ,

Historia opowiada o młodziutkiej Katerinie Wierzbickiej, to mądra, piękna dziewczyna, mieszka na dworze z matką Anną Lwowna.
Decyzją matki chrzestnej wychowana jest jak szlachecka młoda panna,a dla reszty świata tylko rzeczą,chłopka pańszczyzniana, należała do najbogatszego ziemianina Piotra Czerwińskiego.
Nastepnie zabiera Katie do Lidii, która źle ją traktuje i podła wobec niej jest.
Jednak gdy poznaje Aleksieja Kowacza młodego, przystojnego młodzieńca na swojej drodze życiowej w życiu spotyka go zakochuje się w niej, a Katia w Aleksieju, on chroni ją przed Czerwińskim.
Książka oczarowana jestem, pełna zachwytu, fabuła ciekawa, zwroty akcji i trzymała mnie w napięciu powieść,ładnym językiem napisana,piękna powieść.

Nastepnie zabiera Katie do Lidii, która źle ją traktuje i podła...

Brak jakichkolwiek opisów stanowi głowny minus książki. Gdyby nie film, trudno byłoby wyobrazić sobie otoczenie i bohaterów. Bez obejrzenia filmu lepiej po książkę nie sięgać. Dialogi za to sprawnie ułożone - widać, że przeniesione ze scenariusza. Czyta się bardzo szybko. Gdyby trochę rozbudować, byłaby bardzo dobra książka, a tak tylko siedem gwiazdek

Autorkom udało się przenieść na język literacki historii serialowej. Jednak liczyłam na rozwinięcie wielu wątków, lepsze zarysowanie postaci bohaterów, a niestety tego bardzo mi brakuje w tej książce.

Jeżeli ktoś oczekuje, że książka pokaże losy bohaterów dogłębniej, bardziej szczegółowo to się zawiedzie. Książka jest jest wiernym odwzorowaniem serialu, z tymi samymi dialogami. Autorki bardzo sprawnie poradziły sobie z opowieścią, ale nie wniosły nic nowego.

• Biblioteczka mamy
  • Dysk