Dziecięcy płacz. Holokaust dzieci żydowskich i polskich w latach 1939-1945

- Tytuł oryginału:
- Did the Children Cry: Hitler's War Against Jewish and Polish Children, 1939-45
- Data wydania:
- 2018-11-20
- Data 1. wyd. pol.:
- 2018-11-20
- Liczba stron:
- 360
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788376747309
- Tłumacz:
- Tomasz Kaźmierczak
- Wydawnictwo:
- Replika
- Tagi:
- literatura amerykańska Tomasz Kaźmierczak holokaust dzieci żydzi
- Tytuł oryginału:
- Did the Children Cry: Hitler's War Against Jewish and Polish Children, 1939-45
- Kategoria:
- historia
- Data wydania:
- 2018-11-20
- Liczba stron:
- 360
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788376747309
- Tłumacz:
- Tomasz Kaźmierczak
- Tagi:
- literatura amerykańska Tomasz Kaźmierczak holokaust dzieci żydzi
Holokaust zarówno dzieci żydowskich, jak i polskich był taką samą potworną zbrodnią wojenną. Za tę tezę Richard C. Lukas był i nagradzany, i piętnowany.
W swojej książce opisuje wojenne losy dzieci polskich i żydowskich. Bazując na zebranych świadectwach oraz zestawiając fakty i statystyki, ukazuje tragiczny los młodych ludzi tak samo skazanych na eksterminację. Może z innych przyczyn, może realizowaną inaczej, ale zdecydowanie w jednym celu: likwidacji perspektyw rozwoju narodu – tak żydowskiego, jak i polskiego.
W kolejnych rozdziałach ukazuje rozmaite aspekty życia dzieci podczas wojny: w trakcie niemieckiej napaści, podczas deportacji, w obozach koncentracyjnych, poddawanych germanizacji, działających w ruchu oporu, ukrywających się. Na koniec proponuje swoiste rozliczenie z powojennej perspektywy.
Równie wstrząsające są dalsze losy „wojennych” dzieci. Wiele z nich zostało bardzo okaleczonych – przez trudne doświadczenia, utratę domu, bliskich, ale też przez pranie mózgu w ramach germanizacji. Po wojnie musiały odnaleźć się w zupełnie nowej rzeczywistości komunistycznej Polski czy uwarunkowań emigracji.
Richard C. Lukas (ur. 1937) jest amerykańskim historykiem polskiego pochodzenia. W swoich publikacjach zajmuje się głównie wojennymi dziejami Polski, okupacją hitlerowską Polski oraz relacjami polsko-żydowskimi. Jego słynna książka „Zapomniany Holocaust”, dotycząca tragicznych losów Polaków w czasie drugiej wojny światowej, napotkała krytykę środowisk żydowskich za zrównanie wojennych doświadczeń Polaków i Żydów. Podobna sytuacja miała miejsce przy publikacji „Dziecięcego płaczu”, kiedy prof. Lukas otrzymał Literacką Nagrodę im. Janusza Korczaka przyznawaną przez Ligę Przeciwko Zniesławieniu (1994). Profesor Lukas był wykładowcą m.in. na Uniwersytecie Technologicznym Tennessee i Uniwersytecie Południowej Florydy. Mieszka w Tampie na Florydzie.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Dzieci bez dzieciństwa
Historia uczy, że w czasach konfliktów zbrojnych najbardziej cierpią cywile. Często bezbronni, niepotrafiący uchronić ani siebie, ani swoich bliskich przed głodem, okrucieństwem i śmiercią, próbują przetrwać piekło. Trudno się czyta wspomnienia osób, które przeżyły wojnę, a jeszcze trudniej jest czytać o wojennych losach dzieci. Najbardziej niewinne ze wszystkich ofiar drugiej wojny światowej i najmniej rozumiejące politykę wojenną, to właśnie dzieci stały się bohaterami książki Richarda C. Lukasa „Dziecięcy płacz. Holokaust dzieci żydowskich i polskich w latach 1939-1945”.
Autor przedstawił sytuację dzieci zarówno polskiego pochodzenia, jak i żydowskiego, mimo że ich losy determinowało odmienne podejście nazistów do tych dwóch narodów. Żydzi przeznaczeni byli do eksterminacji, Polacy mieli natomiast najpierw zostać wyeksploatowani, a dopiero potem uśmierceni. Słynny napis z obozu w Auschwitz „Arbeit macht frei” (z niem.: praca czyni wolnym) najlepiej obrazuje, ile warte było życie Polaków. Dopóki mogli pracować dla Trzeciej Rzeszy, dopóty zachowywano ich przy życiu. Takiej szansy z założenia nie mieli Żydzi. Ich życie nie miało dla nazistów żadnej wartości. W tych okrutnych czasach los dzieci był właściwie przesądzony, ponieważ nie były one w stanie świadczyć żadnej pracy, która przynosiłaby pożytek, zbyt młode i zbyt słabe, bez względu na pochodzenie wszystkie były skazane na zagładę. W gruncie rzeczy losy dzieci stały się największą plamą na sumieniu nazistów.
Autor rozpatruje holokaust dzieci w wielu płaszczyznach, nakreśla tło historyczne, wyjaśnia przyczyny opisanych zdarzeń i skutki decyzji, jakie podejmowali dorośli. Dane statystyczne wskazują, że w latach 1939-1945 na terenie okupowanej Polski śmierć poniosły ponad dwa miliony dzieci. Nie są to oczywiście pełne liczby, bo narodzin dzieci żydowskich często nie zgłaszano, więc o ich śmierci wiedzieli tylko bliscy.
Deportacje do pracy przymusowej dotyczyły dzieci od ósmego roku życia, choć niekiedy nawet sześciolatki były wywożone do pracy w fabrykach. Często zabierano je prosto ze szkół, bez wiedzy rodziców, bez żadnego poświadczenia, z łapanki, po której znikały na zawsze. Niektóre trafiały do obozów koncentracyjnych, w których otrzymywały najmniejsze racje żywnościowe i czekały na śmierć w komorze gazowej. Znane są też przypadki zabijania dzieci dla rozrywki, przez uderzanie ich głowami o mur aż do rozbicia czaszki, podrzucanie małych dzieci przez jednych SS-manów, podczas gdy inni strzelali do nich na oczach wszystkich więźniów, zmuszonych oglądać te sceny bez żadnej reakcji. Strach dziecka, jego łzy i cierpienie nie robiły żadnego wrażenia na SS-manach, podobnie jak strach ludzi dorosłych.
Tym, które uniknęły zsyłki, często życie ratował udział w działaniach partyzanckich. Przyłączenie się do grupy uzbrojonych i gotowych walczyć z okupantem dorosłych gwarantowało przynajmniej ochronę przed samotnym spotkaniem z żołnierzami niemieckimi. W pojedynkę, a nawet z rodzicami takie spotkanie nie miało prawa skończyć się szczęśliwie. Dzieci w partyzantce pełniły rolę gońców, przenosiły rozkazy między różnymi oddziałami, ale czasem walczyły też ramię w ramię z dorosłymi, mimo że karabin był większy od nich samych. Nie ustępowały odwagą dorosłym.
Autor porusza też temat różnic między Polakami a Żydami, którzy nie byli zasymilowani. Próbuje odpowiedzieć na pytanie, skąd brała się obojętność na krzywdy Żydów zamkniętych za murami gett. Taka obojętność cechowała część polskiego społeczeństwa, choć wiele osób podejmowało też heroiczne akcje pomocowe. Ratowanie żydowskich dzieci było jednym z działań, jakich podejmowali się niektórzy Polacy i jakiego nie udało się w żaden sposób nazistom wyeliminować, mimo grożącej za to kary śmierci.
Trudna to książka, tak jak trudny jest temat. Czy warto rozdrapywać takie sprawy, czy warto czytać o tak ogromnym cierpieniu i niewyobrażalnej niesprawiedliwości? Myślę, że tak, choć z pewnością nie jest to lektura łatwa. Dziś jednak nie możemy już niczego więcej zrobić ponad to, by o tych wszystkich ofiarach wojny pamiętać.
Izabela Straszewska
Popieram [ 2 ]
Oceny
Książka na półkach
- 79
- 41
- 10
- 5
- 2
- 2
- 2
- 2
- 1
- 1
Cytaty
Bądź pierwszy
Dodaj cytat z książki Dziecięcy płacz. Holokaust dzieci żydowskich i polskich w latach 1939-1945
Dodaj cytat
Opinie [3]
Wojna była okrutna dla żołnierzy i ludności cywilnej. Dzieci były w szczególnie trudnej sytuacji, narażone na okropne przeżycia, wywożone do obozów koncentracyjnych, poddawane germanizacji, ukrywające się, poszukujące jedzenia, często osierocone.
więcejDzieci są przyszłością narodu, nazistom zależało by naród polski i żydowski zniknęły. Autor podaje bezlitosne fakty i statystyki....
Brutalna, prawdziwa i najbardziej wyczerpująca na każdy temat!
Pokaż mimo toOd zakończenia II wojny światowej minęło ponad siedemdziesiąt lat. Historycy, publicyści i filozofowie napisali już bardzo wiele na temat działań wojennych, aktów ludobójstwa, niewiarygodnych postaw ludzkich, próbując zrozumieć ten wyjątkowo okrutny i smutny etap w dziejach świata. Niezależnie od tego ile wypowiedziano już słów i wydano opinii, koszmar wojny i holokaustu...
więcej