Przewodnik dla grzeszników. Naturalne planowanie rodziny

Okładka książki Przewodnik dla grzeszników. Naturalne planowanie rodziny Simcha Fisher
Okładka książki Przewodnik dla grzeszników. Naturalne planowanie rodziny
Simcha Fisher Wydawnictwo: W drodze poradniki
poradniki
The Sinner’s Guide to Natural Family Planning
W drodze
2019-01-01
2019-01-01
npr poradnik małżeństwo

Bardzo, bardzo chaotycznie pisana książka. Ma się wrażenie, że autorka pisała kolejne strony bez przemyślenia co dokładnie ma przekazać i w jakiej kolejności. Pierwsze parę stron wystarczy.

Autorka zadaje dobre pytania i realnie unika odpowiedzi. Podziela Two∆ ból i mówi Ci, że nie jesteś sam(a) z tym problemem. No ale problem zostaje. Może się zachowuje jak przyjaciółka i rozmawia z Tobą, ale po tej rozmowie orientujesz się, że przez czas czytania było ci raźniej, ale problemy zostały i nic się z tym nie da zrobić.

Stosujesz npr i chcesz dowiedzieć się, jak wraca płodność po porodzie? Jeśli tak, to ta książka nie jest dla Ciebie :) W tym celu sięgnij po podręcznik lub skontaktuj się z nauczycielem npr. Ale jeśli nie masz z kim porozmawiać o trudnościach wynikających z życia w zgodności z naturalnym rytmem płodności, to sięgnij po tę pozycję. Książka napisana jest w duchu przyjacielskiej rozmowy przy kawie - czułam się, jakbym gadała z kumpelą o tym, co dla mnie trudne w naturalnym planowaniu rodziny. Dobrze wiedzieć, że to naturalne dylematy i nie tylko ja takie mam.

Czytając tę książkę mam wrażenie, że ktoś nareszcie usłyszał moje pytania

Czytając tę książkę mam wrażenie, że ktoś nareszcie usłyszał moje pytania

„Przewodnik dla grzeszników. Naturalne planowanie rodziny” okazał się być wciągający niczym powieść. Niemały wpływ ma na to styl pisania autorki (Simcha Fisher) – dość luźny, przypominający rozmowę z kumpelą.
Z pewnością nie jest to książka, w której znajdziesz peany o comiesięcznym miesiącu miodowym, spowodowanym czasową wstrzemięźliwością. Wręcz przeciwnie – jeśli jeszcze nie masz takiej świadomości (a ja miałam ją tylko częściową) – poznasz całą masę dylematów, które towarzyszą katolickim małżeństwom. Simcha przytacza ich naprawdę wiele, ale… Ale nie wszystkie mogą kiedykolwiek Cię dotyczyć. Warto mieć to na uwadze, gdy w trakcie lektury zobaczysz przyszłość w ciemnych barwach. ;)
Tym, co nie do końca przekonywało mnie do treści było doświadczenie życiowe autorki. Pisarka jest matką dziesięciorga dzieci – jej hojną otwartość na życie można dostrzec w niektórych poglądach na pewne sprawy. Sądzę, że nie każdy odnajdzie się w jej opiniach, dla mnie czasami stanowiły abstrakcję.
„Przewodnik dla grzeszników” jest prawdziwą skarbnicą. Simcha Fisher niezwykle taktownie i z wyczuciem podchodzi do tematu planowania potomstwa. Umiejętnie radzi sobie również z kwestiami największych bolączek związanych ze stosowaniem NPR – m.in. niechęcią kobiety w fazie lutealnej, przeżywaniem trudnego czasu wstrzemięźliwości. Oprócz swoich – ludzich – wskazówek, dodaje Bożą optykę, co – jak dla mnie – jest najcenniejsze w tej pozycji. Jestem zachwycona podejściem – niezwykle holistycznym – do czystości małżeńskiej. Nie tylko przez pryzmat ludzkiej fizyczności, ale spojrzeniem na nią w kontekście dorastania do świętości.
Czy „Przewodnik dla grzeszników” jest dla każdego? Do połowy książki odpowiedziałabym, że nie – nie widziałam narzeczonych, którzy odnaleźliby się w doświadczeniach życiowych autorki. Później jednak zmieniłam zdanie – głównie za sprawą rozdziału poświęconego czystości. Nigdy wcześniej nie spotkałam się z tak wszechstronnym podejściem – łączącym ciało, ducha, komunikację, a do tego jeszcze szczyptę (dość sporą ;)) humoru. Dlatego uważam, że książka ta będzie cenna dla przygotowujących się do ślubu, a przede wszystkim dla małżonków. Nie wszystkie treści będą adekwatne dla danego etapu (lub w ogóle),jednak Simcha porusza tak wiele aspektów, a do tego tak dogłębnie, że każdy wydobędzie swoje perełki, idealne na swój czas.

u progu Sakramentu Miłości

Autorka doskonale opisuje moralny styl życia seksualnego. Znamy jego wartość. Ale czy zawsze jest prosto i pięknie? Oczywiście, że nie. Trudności się pojawiają i to właśnie z nimi wiąże się prawdziwy seks. Potrzeba wprawy i wysiłku, aby zyskać korzyści w życiu seksualnym. Naturalne planowanie rodziny jest wymagające, ale tylko pielęgnowane małżeństwa będą szczęśliwe. Nasze pragnienie seksu jest pragnieniem milości. Nauka samokontroli to trudna droga. Czy warto? Simcha Fisher w piękny i bardzo szczery sposób świadczy swoim doświadczeniem, że podjęcie tego trudu jest bardzo owocne, owocne w Miłość, której wszyscy szukamy. Poza małżeństwem związek seksualny nie jest ani bezpieczny, ani owocny. Małżeństwo może odnaleźć w NPR przystań pokoju, prawdziwej Miłości. O Niej właśnie jest ta książka, którą szczerze polecamy.

Paulina Biegańska, Szansa Poznania

Książka bardzo chaotyczna. W wielu miejscach nie wiedziałem, co autorka tak naprawdę chce przekazać.
Ponadto, moim zdaniem na wiarygodność książki negatywny wpływ ma fakt, że autorka w ciągu 15 lat małżeństwa urodziła 9 dzieci (i planuje jeszcze więcej). Kogoś kto kupuje pozycję o regulacji poczęć taka metryka może odstraszyć.
Lektura nie wniosła nic w moje życie duchowe.

Lektura nie wniosła nic w moje życie duchowe.

• Książki 2020 rok
  • Wzrastanie (religia/psychologia/poradniki itp.)
  • Posiadam papier

Simcha Fisher Przewodnik dla grzeszników. Naturalne planowanie rodziny Zobacz więcej