Uczcie się kochać

poradniki
Edycja Świętego Pawła
2015-01-01
2015-01-01

Pani Półtawska kojarzy mi się trochę z Babcią - doświadczoną, ciepłą, ale konkretną. Babci nie da się oszukać, szybko wyczuje kłamstwo czy mataczenie. Mówi prawdę prosto w oczy, jaka by ona nie była.
Taka jest trochę ta książka - jakby bardzo mądra Babcia pisała ją dla swoich wnuków, okraszając swoje wypowiedzi autorytetem św. Jana Pawła II.
Przesłanie, jakie z tej książki wynika jest dla mnie jasne: nie igrajcie z ogniem, jeśli nie chcecie się sparzyć. Miłość to nie zabawa, trzeba się jej uczyć, bo tu chodzi nie tylko o Ciebie, ale i o drugiego człowieka.

Cytat, który utkwił mi w głowie brzmi: "Osiemnastoletnia Krysia, maturzystka, jest w ciąży... pytam ją: Krysiu jak do tego doszło? A ona powiedziała mi piękne zdanie, które powtarzam wszystkim: "Ja mu chciałam dać wszystko, a on wziął tylko moje ciało. I odszedł"

Prof. Półtawska zauważa, że Jan Paweł II powtarzał: miłości trzeba się uczyć.
Kto jej nas nauczy? Media społecznościowe, Youtuberzy, celebryci...? A czy oni są naprawdę szczęśliwi?
Kto nauczy nas miłości? Może Ten, który do końca nas umiłował...

Przesłanie, jakie z tej książki...

Początek świetny, później miałam kilka wątpliwości. Wspaniale, że p. doktor jest przyjaciółką Jana Pawła II i tyle może nam o nim powiedzieć. Zgadzam się z jej poglądami na wiele spraw, ale kilka opinii uważam za nie na miejscu, np. co do głośnej muzyki afrykańskiej. Spotkanie z inną rzeczywistościa niż nas otacza, pozytywne, ale standardy też bardzo wysoko postawione małżeństwom, rodzicom i ludziom.

,,Uczcie się kochać" Wanda Półtawska
Czy można nauczyć się kochać? To pytanie stawia nam autorka jeszcze zanim otworzymy książkę. Po przeczytaniu tek książki i nie tylko moja odpowiedz na to pytanie brzmi, tak można, a nawet trzeba nauczyć się kochać i to nie tylko swoje rodzeństwo czy rodzę, bo, aby pokochać kogoś trzeba najpierw pokochać siebie ze wszystkimi wadami i zaletami jakimi zostaliśmy obdarowani. Ja to pytanie odniosłam w szczególności do małżeństw( z resztą podobnie robi autorka) Bon wiecie co łatwo jest być zakochanym w chłopaku czy narzeczonym, ale kochać kogoś to już wyższy level. Dlaczego tak piszę? A no dlatego, że jeśli z kimś się spotyka jako para czy narzeczeni nie widzimy go codziennie cały dzień 7 dni w tygodniu tylko spędzamy z tą osobą jakiś kawałek czasu więc z tego choćby powodu, że nie widzieliśmy się długo chcemy go/ją zobaczyć i wtedy pod wpływem tej tęsknoty często nie widzimy wad tej drugiej strony często jesteśmy wpatrzeni w nią jak w obrazek zwłaszcza na początku spotykania się.
Małżeństwo natomiast uczy głębokiej miłości, bo miłość to m.in akceptacja mocnych i słabych stron drugiej osoby . W małżeństwie poznajemy osobę, (którą w jakimś stopniu znaliśmy wcześniej),jakby od nowa bo teraz żyjemy z nią codziennie cały dzień i poznajemy ją i jej reakcje na różne rzeczy, sytuacje itd. Wcześniej, kiedy tylko modzi ludzie się spotykali pokazują tylko pewną część siebie w małżeństwie natomiast powoli poznajemy osobę, z którą żyjemy pod każdym względem . Nie zawsze to co nowego mąż / żona nam pokazują jest łatwe, proste do zaakceptowania bo każde z nas żyło w innych rodzinach w innych środowiskach dlatego moim zdaniem miłości uczymy się również w małżeństwie, ale nie tylko. Moim zdaniem małżeństwo jest też pewnego rodzaju sztuką nie łatwą umiejętnością bo przecież nie łatwo jest kochać kiedy mąż/ żona nas czymś bardzo zdenerwują, albo kiedy trzeba czasem po kilka razy prosić, aby współmałżonek w czymś nam pomógł itd. Jednak mimo, że małżeństwo i miłość to ciągła ciężka praca nad sobą i wzajemnymi relacjami to naprawdę warto!
Autorka porusza też wiele innych bardzo ciekawych wątków. Kolejnym z tych, które mnie zachwyciły dotyczy tego co trzeba zrobić , aby pójść do nieba?
Niestety w dzisiejszym świecie ludzie chcą mieć w życiu coraz więcej rzeczy materialnych, coraz łatwiejsze życie bez dużego wysiłku i dziś ludzie właśnie na tym często się skupiają, a to ile masz pieniędzy, jak drogi jest Twój dom dla Boga nie ma większego znaczenia bo tym co decyduje o tym czy trafisz do nieba jest Twoje życie to jak je przeżyjesz!
W tej książce bardzo dużo interesujących rzeczy przeczytamy o rodzicielstwie relacjach rodziców z dzieckiem. Z bardzo wieloma kwestiami w niej opisanymi się zgadzam. Skłania ona też do myślenia, zastanowienia się nad naszymi relacjami również z naszymi rodzicami kiedyś i teraz jak już jesteśmy osobami dorosłymi.
Polecam tę książkę wszystkim bez wyjątku.

,,Uczcie się kochać" Wanda Półtawska

Książka jest zapisem rekolekcji jakie przeprowadziła dr Półtawska w Spale w 2010 r. Przy przelaniu wygłoszonych przez nią słów na papier trochę brakowało mi większej korekty stylistycznej. Niemniej jednak książkę czyta się dobrze, jest stosunkowo łatwa w odbiorze, choć zawiera wiele ważnych myśli, opartych głównie na nauczaniu Jana Pawła II. Daje wiele wskazówek dotyczących właściwej postawy mężczyzn, kobiet, małżonków wobec siebie i rodziców wobec dzieci. Czasem rażą niektóre dygresje autorki, jak np. rozpisana na kilka akapitów krytyka noszenia spodni przez kobiety.
Dobra pozycja dla par chcących umacniać swoje więzi rodzinne w Bogu, raczej nie do przebrnięcia dla osób spoza kościoła.

Dr.Półtawska jasno i bezkompromisowo wygłasza swoje poglądy na temat miłości małżeńskiej i rodzicielskiej. Pozycja ta jest wręcz idealna dla wszystkich, którzy przygotowują się do małżeństwa, lub pragną doskonalić się w miłości. Czytając tę publikację czytelnik ma wrażenie jakby dr.Półtawska tłumaczyła, rozszerzała i komentowała myśli swego przyjaciela św.Jana Pawła II. Po tej lekturze mam ochotę przeczytać wszystkie działa naszego świętego papieża i UCZYĆ SIĘ KOCHAĆ codziennie na nowo!

Piękna książka, można rzec oderwana od rzeczywistości, ale na pewno nie tej - katolickiej. Warto przeczytać.

• Poradniki
  • Wiara