Gniew

Okładka książki Gniew Richard Bachman
Okładka książki Gniew
Richard Bachman Wydawnictwo: wydano nakładem autora kryminał, sensacja, thriller
Rage
wydano nakładem autora
2016-01-01
2016-01-01

Wielkie rozczarowanie. Spodziewałem się zdecydowanie lepszej, a przede wszystkim ciekawszej książki. Po każdym posiedzeniu z tą pozycją czułem się zmęczony. Ja nie polecam.

Wydanie fanowskie

Liceum Placervill i uczeń Charles Decker pewnego ranka zaczyna w szkole " zabawę" ,która dla zakładników ( uczniowie jego klasy) wcale się na taką przednią nie zapowiada ... Poznajemy przyczyny , przebieg i konsekwencje tego zdarzenia i powiem nie mogłam się oderwać od lektury! Daje jej wysoką notę ,polecam!

Wydanie fanowskie

Ta pozycja jak dla mnie to taki średniak. Ani zła, ani dobra.

Ta pozycja jak dla mnie to taki średniak. Ani zła, ani dobra.

Chłopak wchodzi do klasy z pistoletem i nie ma pewności, co robić dalej. Brzmi jak początek kiepskiego żartu, ale to (w miarę) początek kiepskiej powieści - autor również nie wie, co robić dalej - Książkowe charaktery, licealne dzieci, zerkają na siebie w ciszy. Psychologiczna analiza też nie zachodzi dalece, właściwie ogranicza się do wskazania powodu, którego efekty (z wyjątkiem oczywistego wymachiwania gnatem) są w rozumie Deckera niewidoczne. Gdzie ta "wściekłość"?

W którymś z wywiadów King mówi, że czytelnika pociąga najbardziej to, co zakazane. No i owszem, ale dreszczyk ten starczył na pierwszych 30 stron budowania napięcia. Postaci dalej siedzą w ławkach, znużone.
Jedynie chciałbym pogratulować za postać Teda Jonesa - nigdy wcześniej nie widziałem takiej dynamiki relacji.

Problematyczna dla mnie w ocenianiu pozycji Kinga jest specyficzna, niepowtarzalna atmosfera, która sama z siebie nadaje powieści dodatkowej sensualności. Falująca moja emocjonalność nie pozwala wystawić za niskiej noty - jednak zostałem poruszony, jednak cenię sobie tę pracę. Tego się nie uzasadnia.

Bardzo ciekawe doświadczenie, jedyna książka, w której tak mocno kibicowałam "złej" postaci

UWAGA! Materiał zawiera "elementy mędrkowania". Zatem proszę o wyrozumiałość.

Jedyna książka z obszernej kolekcji Kinga, której nie można dostać "normalnymi drogami" (chodzi o wersję papierową). Nieco zazdroszczę Kingowi faktu, iż za jego życia jedna z jego książek jest już białym krukiem...

Pozycja, której "wyrzekł się" sam mistrz, pochodząca z początków jego twórczości(podobno pisał ją nawet będą młodym gniewnym, więc jest tu sporo z jego przemyśleń),na tyle kontrowersyjna w temacie, że wydał ją po raz pierwszy pod pseudonimem Bachman (to plus jakieś wątpliwości/problemy z częstotliwością wydawania nowych tytułów).

Sam King zakazał druku po pewnych wydarzeniach, łudząco podobnych do tych opisanych w książce, kiedy to w amerykańskich szkołach nastała "moda" na zabieranie broni przez dzieci do budy.

A wszystko przez egzemplarz "Rage" znaleziony w rzeczach jednego ze sprawców strzelaniny w szkole w 1989 roku...

Szok. Lekkie ukłucie ekscytacji, tym co zakazane i utrudnione w dostępie. Kontrowersja sprawia, że bardziej chcemy coś zobaczyć, zwłaszcza wtedy kiedy nam to odradzają. Tak działa ludzka ciekawość. Tyle, że "Rage" nie jest ani przełomowe, nie jest trudno dostępne, a padło ofiarą tych wszystkich obrońców moralności, o których można się potknąć dosłownie co chwila na ulicy. Bo taka sytuacja to czysta hipokryzja, kiedy winę za jakąś tragedię zrzuca się na książkę, grę czy program telewizyjny (moim głównym zarzutem jest: gdzie byli rodzice, czemu broń była tak zabezpieczona, że dziecko miało do niej swobodny dostęp, itp). Tak się tu stało.

Bo w gruncie rzeczy "Rage" to historia o trudnym dojrzewaniu w dysfunkcyjnej rodzinie, która ukształtowała bohatera tej powieści, a który to mając solennie dosyć wszystkiego, postanawia dokonać tak okropnego czynu (i zwrócić na siebie desperacko uwagę, po części też się wyżalić). Charlie Decker pojawia się w szkole z bronią. Padają trupy wśród nauczycieli, a nastolatek bierze za zakładników swoją klasę. Bunt przeradza się w chęć wyznania win, ukazania co doprowadziło do takiej sytuacji. Podobne odczucia zbierają się wśród zatrzymanych, który zaczynają się uzewnętrzniać, w pewnym stopniu sympatyzując z nastoletnim przestępcą. Bo na jego miejscu w końcu mogli być oni sami.

W czasie, gdy wokół szkoły zbiera się oddział policji, w środku klasy usłyszymy "spowiedź" wielu rówieśników Charlie'ego, którzy mają własne problemy, które jednak pokazują, że napastnik wcale się wiele nie różni od nich, a do takiego zachowania doprowadziło w końcu wiele czynników. Troszkę mierzwi, że tematami rozmów w głównej mierze jest seks, ale nie dziwi mnie to tak mocno. W końcu taki wiek.

Jedyny zarzut, jaki miałby w stosunku do King, to postawienie postaci w gruncie rzeczy jednak negatywnej, jako bohatera, któremu można współczuć, albo nawet kibicować, bo w końcu każdy z nas był nastolatkiem i różne rzeczy się w życiu przeżyło, za które chciałoby się odegrać na jednym czy drugim nauczycielu. Więc hipotetycznie Charlie'm mógłby być każdy z nas, jeżeli spotkałyby go takie rzeczy w dzieciństwie. Bez dobrego wzorca do nauki. Tyle, że nie usprawiedliwia to śmierci innej osoby.

"Rage" jest lekturą krótką, z nieco leniwym tempem akcji, jak na początku i choć rozwija się całkiem nieźle, to może miejscami przynudzać. Niektórzy zachwycają się zakończeniem, na mnie z kolei nie wywarło ono takiego wrażenia. Może to z racji czasu, bo książka wydana została pod koniec lat. 70 XX wieku, ale całość była przewidywalna (no może poza pewną kłódką, ale tego też można by się spodziewać). King w swoim portfolio ma znacznie lepsze pozycje, a ta należy do jego "standardu". Przeczytać się da i to z przyjemnością, ale ci którzy oczekiwali fajerwerków będą rozczarowani. W końcu nie taki dobry ten zakazany owoc...

PS. O ile nastolatkowi nie dały bym tego do czytania, to wydaje się to lektura dobrana dla młodych rodziców. Będą sobie w stanie odświeżyć jak może myśleć nastolatek i jaki niebagatelny wpływ ma nasze zachowanie na nich. W końcu my woły łatwo zapominamy, że kiedyś było się cielęciem...

UWAGA! Materiał zawiera "elementy mędrkowania". Zatem proszę o wyrozumiałość.

Pozycja, której "wyrzekł się" sam mistrz, pochodząca z początków jego...

To była naprawdę szybka, niesamowicie angażująca, ostra podróż. Bez trzymanki i bez zatrzymania, a nawet nie chciałam wysiąść! Ile dałabym, żeby książka stanęła na mojej półce, ale ebook też daje radę, musi. Do meritum! Ilość prawd oczywistych i obnażonych w tak zmyślny sposób sprawiła mi nie lada przyjemność. Jest to potwornie dobrze obnażona prawda o naszych życiach, o pozorach i rzeczach, które próbujemy ukryć, o tym, że nie da się wpasować, że zawsze coś jest nie tak i że każda rzecz jedna, najmniejsza i najmniej istotna, ma niesamowicie istotny wpływ, a to wcale nie zależy od nas, która taki ma. Tak szczerze, będą po lekturze Gniewu i Carrie, gdzieś już prawie pod koniec Cmętarza dla Zwieżąt aż trudno mi uwierzyć, że W wysokiej trafie też wyszło spod tego samego pióra...

Ponadczasowa.
Wciągająca.
A zarazem próbująca zmusić człowieka, aby sam uzewnętrznił swoje skrywane tajemnice.

Ponadczasowa.
Wciągająca.

Pisałem już gdzieś, że lubię książki Stefana za czasów Ryśka... No! I w tej kwestii nic się nie zmieniło

Moralitet w wykonaniu Kinga. Czyli po prostu; flaki z olejem. Ta powieść, to naciągany bełkot, mający niewiele wspólnego z rzeczywistością.
W stanach (i ogólnie na świecie),co jakiś czas zdarzają się masakry w szkołach i innych ośrodkach użytku publicznego, - a motywy zabójców bywają bardzo zróżnicowane. Od zwykłej chęci, "postrzelania" sobie do ludzi, aż po jakieś wyolbrzymione urazy z przeszłości.

Na szczęście S. King ma na swoim koncie, parę naprawdę wciągających powieści do których, po jakimś czasie lubię wracać. Ta do nich nie należy.

• Stephen King