Doktor Sen

Danny Torrence ekranizacja
Inne

Okładka książki Czarny Dom Stephen King, Peter Straub
Ocena 6,7
Czarny Dom Stephen King, Peter...

Fajnie było przeczytać Kinga po raz kolejny. Tym razem wybrałam książkę “ Doktor Sen” czyli kontynuację “Lśnienia”. Książkę czytało mi się bardzo dobrze i ciężko było mi ją odłożyć. W tej części poznajemy losy Dannego, dorosłego już syna Jacka i Wendy Torrens z hotelu Panorama. Największym problemem Dana jest niestety alkoholizm, który niszczy jego życie. Często przez to zmienia pracę i miejscowości w których mieszka. Pewnego razu trafia do New Hampshire, gdzie jego życie zmienia się dość mocno. Dostaje pracę w hospicjum i właśnie tam dostaje tytułowy przydomek Doktor Sen, ale nie będę zdradzać dlaczego. Poznaje w tym miasteczku wielu przyjaznych i pomocnych ludzi, poznaje też pewną dziewczynkę Abrę, które posiada taką samą moc jak on tylko dużo silniejszą. Właśnie ta moc staje się poniekąd przekleństwem bo zwabia grupę ludzi którzy wysysają ją z takich dzieci jak Abra. Mi siępodobało.

Stephen King ma niesamowity warsztat pisarski. Jestem przekonany, że gdyby chciał, mógłby napisać wybitne Dzieło, poświęcone bolączkom współczesnego człowieka, idealnie odzwierciedlające nowoczesny świat i zwracające uwagę na problemy, którym ludzkość będzie musiała stawić czoła w niedalekiej przyszłości. Ale nie chce. I nikt tego od niego nie oczekuje. Dlatego pisze pozornie "czytadełka", które być może są wyrobem rzemieślniczym, ale to rzemiosło najwyższej próby. To w sumie moje trzecie spotkanie z tym Autorem, ale za każdym razem mam to samo wrażenie: jak lektura przyjemnie wciąga i zmusza do wykorzystania każdej wolnej chwili do czytania. Być może "Doktor Sen" jest nawet lepszy od "Lśnienia". A przynajmniej jest w szlachetny sposób "nowocześniejszy". Szczęśliwie (wreszcie) lektura pozbawiona jest przemocy wobec żon, zamiast tego fajnie wpleciono wątki walki o wytrwanie w trzeźwości. Gęstniejący z każdą stroną klimat także pomaga w utrzymaniu uwagi czytelnika. Jednym słowem nie sposób żałować czasu poświęconego na tę lekturę. Czyżbym powoli stawał się fanem S. Kinga? Niemożliwe... :)

220430 audio G5.
Dopiero w posłowiu "Od autora" dowiedziałem się, że to kontynuacja "Lśnienia". Niestety nie czytałem (widziałem film), więc się nie zorientowałem. Jedynie hotel "Panorama" coś mi mówił. Jakoś nie powaliła mnie. Tylko momentami wciągająca.

220430 audio G5.

W mojej opinii jedna z lepszych książek Kinga. Bardzo przyjemna kontynuacja po Lśnieniu, choć już czuć że w sposobie jaki jest napisana odbiega od Lśnienia. Pomysł na kontynuację bardzo dobry, trzyma w napięciu choć horrorem nazwać tego nie można. Książka przeczytana jednym tchem.

Doceniam również ekranizację, warta obejrzenia.

Doceniam również ekranizację, warta obejrzenia.

Książka z całą pewnością nie jest horrorem. Aczkolwiek niesamowicie przyjemnie było czytać dalsze losy Dana szczególnie po tylu latach. Więcej nawiązania do jego rodziny , genów nowa dziewczynka z jeszcze większą jasnością...
Naprawdę świetna książka ciekawa , wciągająca i czyta się ją z sentymentem do poprzedniej. Polecam

Historia dziewczynki obdarzonej niezwykłą mocą i pradawna sekta, która zrobi wszystko, aby ją dorwać czyli Stephen King w pełnej krasie.
Tak jak się spodziewałem Doktor Sen spodobał mi się bardziej niż Lśnienie. Powieść Lśnienie została napisana ponad 40 lat temu. W moim odczuciu uległa już pewnemu przedawnieniu. W tym sensie, że kanony strachu jakie przyjął King w Lśnieniu nie są już straszne (więcej o tym napisałem w mojej opinii na temat tamtej książki). Osobiście potrzebowałem czegoś świeżego. Czegoś co jest w stanie wystraszyć współczesnych czytelników. Z pomocą przyszedł właśnie Doktor Sen.
Myślę, że ogromnie trzeba tu docenić fakt, że Doktor to nie jest zwykły skok na kasę po napisaniu klasyka. To nie to, że King'owi skończyła się kasa i trzeba wrócić do hitów sprzed lat. Doktor Sen to nie żerowanie na hotelu Overlook. To zupełnie osobna historia, w której głównym bohaterem jest nie kto inny jak Dan Torrance.
Obowiązkowa pozycja dla wszystkich co przeczytali Lśnienie.
Co do filmu:
Ekranizacja podobała mi baaardzo. Wydaję mi się, że jest to jedna z lepszych inscenizacji powieści Stephen'a King'a. Film prawie w ogóle nie różni się od książki (co bardzo doceniam).
Jest jednak pewien haczyk. Zakończenie w filmie jest zupełnie inne i nijak ma się do tego co napisał King. Nie chce spojlerować więc oszczędzę sobie szczegółów ale o dziwo film nie wyszedł przez ten zabieg w moich oczach źle. Oczywiście fajnie jakby i oryginalne zakończenie było zawarte w filmie ale dzięki tej zmianie jako czytelnik oraz widz mamy okazję obejrzeć alternatywne zakończenie (smutniejsze) i to jest super.
To wszystko co chciałem powiedzieć/napisać.
Ale się rozpisałem.

Lubię Stephena Kinga, to mój król guilty pleasure. Doktor Sen to kontynuacja fabuły z powieści "Lśnienie", zaskakująco wciągająca, chociaż kilka wątków było dość denerwujących - nie wiem czemu, ale czułam się zażenowana opisami "czułości" pomiędzy Danem a Abrą, opisami, jaką to ona nie jest piękną dziewczynką, że to prawie kobieta (co z tego, że 12-stolatka). Poza tym, wciąga, akcja wartko prowadzi do kulminacji, ani przez chwilę się nie nudziłam.

Świetna.

Świetna.

Stephen King ma przede wszystkim bardzo luźne pióro i jego książki czyta się szybko. Pochłonęłam "Doktor Sen" w zatrważającym tempie zaraz za "Lśnieniem" będącym pierwszą częścią dwutomowego cyklu.
Pierwsza część ma rzecz jasna swój urok, jest napełniona emocjami, dreszczem, mrokiem, jednakże drugi tom... Cóż, ma w sobie więcej brutalności, jest w moim odczuciu bardziej mistyczny, chociaż akcja rozwija się zdecydowanie wolniej. Przede wszystkim bardzo mi się spodobał ten cały wątek związany z alkoholizmem, pokazanie trudów życia dosłownie "na dnie" i stawianie pierwszych kroków jako trzeźwy człowiek. Poza tym bohaterowie są całkiem fanie wykreowani, można wyrobić sobie o większości jakąś opinię, jednakże nie brakuje tutaj typowych "tokenów", zapychaczy tylko do jednej roli, acz nie gryzie to tak bardzo jak w przypadku innych autorów.
Suma sumarum myślę, że "Doktor Sen" podobał mi się trochę bardziej od pierwszej części. Mimo wszystko ja jestem fanką krwi, lubię kiedy jest brutalnie i bez trzymanki, więcej tego otrzymałam w tej właśnie książce.
"Lśnienie" ma swój urok, budzi zupełnie inne odczucia, dlatego przy porównywaniu tych dwóch powieści mrużę oczy.

Ostatnio zaliczyłem Lśnienie i Doktor Sen i jakoś Doktor mocno mnie wynudził.

Ostatnio zaliczyłem Lśnienie i Doktor Sen i jakoś Doktor mocno mnie wynudził.