Doktor Sen

2019-11-07
Tomasz Wilusz
Danny Torrence ekranizacja
Inne

King jakiego uwielbiam.. Nie moglam sie oderwac..

"Doktor Sen", czyli odpowiedź na pytanie "a co się stało z tym chłopcem z Lśnienia?", które, jak podaje sam Autor w notce wieńczącej książkę, stało się jego powtarzaną przez lata mantrą, zagadką, która z czasem stawała się obsesją.

King wraca zatem do rodziny Torrrance, poznanej przed laty w nieobcej większości osób obcujących z literaturą powieści "Lśnienie", klasyce...

Mnie się podobało bardziej, niż „Lśnienie”. Dynamika powieści i akcja podobna do „Outsidera”. Choć trzeba przyznać, że przez pierwszych (prawie) 200 stron niewiele się dzieje - to jakby taki przydługi wstęp do właściwej akcji.

Uważam, że "Lśnienie" i "Zielona mila" są o niebo lepsze od tej nieudanej książki. Taki bzdet, który niczego w życiu czytelnika nie zmieni - ot kolejna strata czasu. Nawet zatwardziałemu fanowi horrorów nie polecam, bo wulgaryzmy i młodzieżowy slang niemiłosiernie mnie wkurzały. Syn Jacka Torrance jest nękany przez duchy, ale nic sobie z tego nie robi, historia nie zmierza...

Po takim wybitnym nazwisku spodziewałem się czegoś więcej. Nie jest to jednak najlepsze dzieło Kinga. Żaden fragment nie zmroził mi krwi w żyłach.

Bardzo udana kontynuacja Lśnienia. Dan dorósł, jednak demony z hotelu nigdy go nie opuściły. Czy Abra pomoże mu się z nimi uporać? Musicie przeczytać!

Jak w większości książek Kinga tak i w tej toczy się walka z demonami. Czasami mam wrażenie iż w swoich książkach King pokazuje synonimy walki z własnymi zmorami, lękami czy koszmarami. Co skłania człowieka do destrukcyjnych zachowań? Może właśnie demony przeszłości jak w przypadku Dana Torrance, który nie był słaby, ale był bezradny wobec mocy jaka drzemie w substancji,...

Nie porwała mnie ta książka. Jestem świeżo po przeczytaniu Lśnienia i bezpośrednio po nim Doktora. Cóż, można odczuć przeszło 30 lat dorobku literackiego między tymi dziełami.
Dla mnie Lśnienie było książką dużo lepszą, ciekawszą i mniej przewidywalną. Prawdę mówiąc, nie sądzę żebym jeszcze kiedyś wrócił do tej pozycji. Ewentualnie film?

,,W pierwszych latach znany był jako Dan albo Dan T., ale szybko się rozeszło, że pracował w lokalnym hospicjum, i teraz już prawie wszyscy nazywali go Doktorkiem. Jako że tak czasem w dzieciństwie mówili do niego rodzice, Dan uznał to za przejaw ironii losu... ale w dobrym tego słowa znaczeniu. Życie to koło, jego jedynym zadaniem jest się toczyć i zawsze wraca do punktu...

Zdecydowanie przyjemniejsza niż pierwsza część. Okazuje się, że Pan King dopuszcza do siebie myśli o happy endzie.

Dyskusje

9 105