Opis nieszczęścia. Eseje o literaturze

Okładka książki Opis nieszczęścia. Eseje o literaturze
W.G. Sebald Wydawnictwo: Ossolineum Seria: Sztuka Czytania publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Sztuka Czytania
Ossolineum
2020-01-28
2020-01-28
Małgorzata Łukasiewicz

więcej Więcej

Na półkach: , , , ,

Czytać „Opis nieszczęścia” Sebalda tak, jak pisze cytowany przez tego samego Sebalda, EliasZ Canetti: „Czytać, póki rzęsy nie zaczną cicho dźwięczeć ze zmęczenia”. Na raz całość i oddzielnie każdy esej. Po kolei i przypadkiem, na wyrywki. Po lekturze opisywanych znanych już nam autorów i przed poznaniem nowych. Dążyć do ideału najuważniejszego czytania.

Sebald to mistrzostwo, szkoda, że jeszcze tak malo u nas czytany.

Na półkach: , , , ,

Każda nowa książka autorstwa W.G. Sebalda na polskim rynku wydawniczym, nawet jeżeli jest jedynie nowym wydaniem, jest zdecydowanym sukcesem polskiego czytelnika. Mowa tu zarówno o pozycjach beletrystycznych, jak i również krytycznych. W.G. Sebald, pamiętajmy o inicjałach, należał do nielicznej grupy literatów wywodzących się z kręgów akademickich. Zaczynał jako krytyk...

Dokonywanie interpretacji dzieła, które w swojej istocie jest komentarzem innych utworów, wydaje mi się zadaniem karkołomnym i bezcelowym. Dlatego podchodząc do omówienia niniejszego tomu postaram się zwrócić uwagę nie na szczegóły analizy, ale na zależności przekazywanych myśli z twórczością samego autora. W.G. Sebald dzięki zamieszczonym w zbiorze „Opis nieszczęścia”...

• 2021
  • Do kupienia