Czekolada

Okładka książki Czekolada
Joanne Harris Wydawnictwo: Elipsa Cykl: Vianne Rocher (tom 1) Seria: Wielka kolekcja Viva!, filmowe hity literatura piękna
literatura piękna
1999-01-01
Zofia Kierszys
film czekolada

więcej Więcej

Przyjemny portret wiejskiego społeczeństwa będącego pod wpływem człowieka nierozumiejącego otaczającego go świata. Powieść niesłychanie aktualna ukazująca magię jako element ponadprzeciętnej dobroci i oddania drugiemu człowiekowi.

Dobra rozrywka z realizmem magicznym co dodawało jej tego czegoś. :)

Do małej francuskiej prowincji przyjeżdża tajemnicza kobieta wraz z córką. Vianne odnawia starą piekarnie i otwiera w niej sklep z czekoladą. Wywołuje to zdziwienie u mieszkańców miasteczka i zgorszenie u miejscowego proboszcza, zwłaszcza, gdy otwiera swój sklep w niedzielę.
A w sklepie zaglądającym do niej ciekawskim proponuje gatunek słodyczy, który każdy z nich lubi...

Dobra książka. Nie wszystko mi w niej zagrało, chyba zwłaszcza styl pisania na początku nie pozwalał wciągnąć się w opowieść, ale po połowie brnięcia, poszło jak z płatka. Zamierzam zapoznać się z kolejnymi tomami.

Czytałam tę książkę wiele lat temu po raz pierwszy i niesamowite jest to na jak długo ta opowieść we mnie pozostała. Magia zawarta na jej stronach i zapach czekolady pozostawiła we mnie takie ciepłe wspomnienie i często wracałam do niej myślami.

Postanowiłam przeczytać raz jeszcze i nie zawiodłam się. Chyba podobała mi się jeszcze bardziej niż za pierwszym razem.

To...

Nie, jakoś tak... Nie do końca mój klimat. Troszkę wiało nudą. Niezbyt zaiskrzyło między nami 😔

Lekka, momentami bardzo zabawna. Polecam:)

Czytając książkę można przenieść się w niesamowitą krainę płynącą czekoladą...uwodziły mnie opisy zapachów, rytuałów i nastrojów. Dla takiej smakoszki czekolady jak ja książka idealna :) Wspaniała na długi zimowy wieczór.

Jestem zachwycona! Piękna opowieść o walce dobra ze złem, chociaż to, co czym jest zależy od perspektywy bohatera. Dla księdza Reynauda dobro to sztywne przestrzeganie wszystkich nakazów i zakazów religijnych. Dla Vianne Rocher dobro to sprawianie ludziom przyjemności, życzliwość i pomoc. Dla księdza Reynauda zło to uleganie pokusom, samodzielne decydowanie o własnym życiu...

Czy jest coś lepszego niż czekolada przyprawiona szczyptą magii, podana w chocolaterie na terenie małego francuskiego miasteczka? Taka czekolada potrafi mieszkańców Lansquenet-sous-Tannes rozbudzić i wyzwolić ich drugą naturę. Tylko do czego to doprowadzi? W końcu nie każdy może pochwalić się swoim drugim obliczem. "Czekolada" to powieść pełna duchów -przeszłości, ale też...

4 577
    2 637