Czekolada

Joanne Harris Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Vianne Rocher (tom 1) literatura piękna
Chocolat
Vianne Rocher (tom 1)
literatura piękna
Zofia Kierszys
czekolada Francja nietolerancja ekranizacja

Dobra rozrywka z realizmem magicznym co dodawało jej tego czegoś. :)

Do małej francuskiej prowincji przyjeżdża tajemnicza kobieta wraz z córką. Vianne odnawia starą piekarnie i otwiera w niej sklep z czekoladą. Wywołuje to zdziwienie u mieszkańców miasteczka i zgorszenie u miejscowego proboszcza, zwłaszcza, gdy otwiera swój sklep w niedzielę.
A w sklepie zaglądającym do niej ciekawskim proponuje gatunek słodyczy, który każdy z nich lubi...

Dobra książka. Nie wszystko mi w niej zagrało, chyba zwłaszcza styl pisania na początku nie pozwalał wciągnąć się w opowieść, ale po połowie brnięcia, poszło jak z płatka. Zamierzam zapoznać się z kolejnymi tomami.

Czytałam tę książkę wiele lat temu po raz pierwszy i niesamowite jest to na jak długo ta opowieść we mnie pozostała. Magia zawarta na jej stronach i zapach czekolady pozostawiła we mnie takie ciepłe wspomnienie i często wracałam do niej myślami.

Postanowiłam przeczytać raz jeszcze i nie zawiodłam się. Chyba podobała mi się jeszcze bardziej niż za pierwszym razem.

To...

Nie, jakoś tak... Nie do końca mój klimat. Troszkę wiało nudą. Niezbyt zaiskrzyło między nami 😔

Lekka, momentami bardzo zabawna. Polecam:)

Czytając książkę można przenieść się w niesamowitą krainę płynącą czekoladą...uwodziły mnie opisy zapachów, rytuałów i nastrojów. Dla takiej smakoszki czekolady jak ja książka idealna :) Wspaniała na długi zimowy wieczór.

Jestem zachwycona! Piękna opowieść o walce dobra ze złem, chociaż to, co czym jest zależy od perspektywy bohatera. Dla księdza Reynauda dobro to sztywne przestrzeganie wszystkich nakazów i zakazów religijnych. Dla Vianne Rocher dobro to sprawianie ludziom przyjemności, życzliwość i pomoc. Dla księdza Reynauda zło to uleganie pokusom, samodzielne decydowanie o własnym życiu...

Czy jest coś lepszego niż czekolada przyprawiona szczyptą magii, podana w chocolaterie na terenie małego francuskiego miasteczka? Taka czekolada potrafi mieszkańców Lansquenet-sous-Tannes rozbudzić i wyzwolić ich drugą naturę. Tylko do czego to doprowadzi? W końcu nie każdy może pochwalić się swoim drugim obliczem. "Czekolada" to powieść pełna duchów -przeszłości, ale też...

Jestem zachwycona!
Jestem wielką fanką filmu ,,Czekolada''. Nawet nie zliczę ile razy oglądałam film, bo ja po prostu ten film kocham. To był też główny powód na to, żeby zapoznać się z książką. Przyznaję też, że jest to pierwszy raz kiedy czytam książkę po obejrzeniu filmu i moje wrażenia są bardzo pozytywne. Powiem więcej, niesamowicie się cieszę, że ją przeczytałam, bo...

4 553
    2 625