Dziennik łowcy przygód. Madagaskar. Klątwa pasiastego lemura

Okładka książki Dziennik łowcy przygód. Madagaskar. Klątwa pasiastego lemura Szymon Radzimierski
Okładka książki Dziennik łowcy przygód. Madagaskar. Klątwa pasiastego lemura
Szymon Radzimierski Wydawnictwo: Znak emotikon literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Znak emotikon
2019-10-02
2019-10-02
podróż Madagaskar lemur literatura dziecięca

Okładka książki Niesamowita Polska Aleksandra Lewandowska, Karol Lewandowski
Niesamowita Po... Aleksandra Lewandow...
Okładka książki Urbex History. Wchodzimy tam, gdzie nie wolno Łukasz Dąbrowski, Konrad Niedziułka, Jakub Stankowski
Urbex History.... Łukasz Dąbrowski,&n...
Okładka książki Jak zorganizować własną podróż do USA? Aleksandra Lewandowska, Karol Lewandowski
Jak zorganizow... Aleksandra Lewandow...

To pozycja tylko dla odważnych. Choć niektórym ta pozycja może przypominać książki Neli Małej Reporterki, to zupełnie inny kaliber literatury. To prawdziwa przygodowa książka dla starszych dzieci i nawet nastolatków. Razem z Simonem przeżyjemy nie tylko naprawdę bliskie spotkania z płochliwymi lemurami ale i ścigać wieloryby czy być świadkiem rytuału „obracania kości”. Przez chwilę poczujemy zapach prawdziwej suszonej słońcem wanilii, zetrzemy z twarzy krople wody, które padły z liści drzew w dżungli czy siądziemy w cieniu gigantycznego baobabu, takiego, jak Stasiowi i Nel z W pustyni i w puszczy tylko się śniło! Uwaga, książka przeznaczona dla dzieci do 18 roku życia (tak, DO). Książka z serii „Dziennik łowcy przygód”.
Więcej na: https://konfabula.pl/mali-podroznicy-dla-malych-czytelnikow/

Fajna książka. Dużo kolorowych zdjęć i zabawnych komiksów. Polecam.

Fajna książka. Dużo kolorowych zdjęć i zabawnych komiksów. Polecam.

Cóż odważyłam się złamać nakaz „wstęp tylko do lat 18” i przeczytałam. Wcale nie żałuję. Może klątwa mnie nie dopadnie, ponieważ raczej nie mam szans na wycieczkę na Madagaskar a tylko tam jest… No przecież nie będę wam zdradzać głównej zagadki książki. Sami z pewnością rozwiążecie szyfr. A jeśli nie, to Szymon wam pomoże. Za to mogę spokojnie napisać, że książki podróżnicze tego młodego autora są moimi ulubionymi. Jest w nich historia, jest geografia, jest trochę socjologii. I są również porady dla podróżników chcących pójść w ślady Szymona i jego rodziców. Cenię je za naturalność. Chłopak nie udaje, że przemieszcza się sam. Wręcz przeciwnie opisuje szczerze kiedy podpadł rodzicom, a kiedy sprawił, że byli z niego dumni. Ich przygody są zwyczajne, bez udziwniania i wyolbrzymiania. Chociaż z drugiej strony, ilu Polaków wybrało się na wczasy na Madagaskar? Bardzo bym chciała, ale sądzę, że nieprędko spotkam Malgasza na jego rodzimej wyspie. Polecam lekturę dla młodych i trochę starszych miłośników podróży, na pewno będziecie się dobrze bawić podczas lektury.

Książka jest pisana przez Szymona Radzimierskiego, który wraz z rodzicami wybrał się w podróż na Madagaskar. Nie jest to jednak zwykła krajoznawcza wycieczka, bo już zaraz po dotarciu udaje im się spotkać groźną i przebiegłą fossę. Do tego wszystkiego okazuje się, że może ich dotknąć klątwa pasiastego lemura. To "przekleństwo" towarzyszy im przez całą prawie podróż.

Madagaskar to nie tylko liczne zwierzęta, ale także wyjątkowa roślinność. Wraz z Szymonem poznajemy wspaniałe gatunki baobabów.

Cała recenzja: https://miraga80.blogspot.com/2020/02/dziennik-owcy-przygod-madagaskar-klatwa.html

Madagaskar - wyspa u wschodnich wybrzeży Afryki, w ostatnich latach rozsławiona dzięki serii animacji o grupie zwierząt z nowojorskiego zoo. To stąd pochodzi najbardziej znany lemur, czyli Król Julian.

Książka Szymona Radzimierskiego - zwanego Simonem - to trzecia pozycja w serii "Dziennik łowcy przygód". Cykl jest kierowany do młodszych czytelników, którzy chcą poznać świat i jest pisany w stylu dostosowanym do grupy docelowej, choć miałbym pewne zastrzeżenia co do opisywania zastosowania bambusa jako metody tortur.
Simon podróżuje wraz ze swoimi rodzicami, którzy również są równorzędnymi bohaterami tej historii. Muńka jest często nadopiekuńcza, ale zawsze na wszystko przygotowana a Daddy często ma kłopoty ze względu na swój wzrost (w pewnym momencie musiał zapłacić za dwa bilety w busie, bo jego nogi zajęły dodatkowe miejsce). Ta trójka jednak jest zżyta ze sobą i świetnie się uzupełniają i wspierają w trudach wyprawy.
A tych nie brakuje, bo prześladuje ich tytułowa klątwa. Jej efekty są z jednej strony utrudnieniem - spóźniające się autobusy, psujące się samochody czy nieprzewidziane upadki. Na szczęście żaden z nich nie skończył się poważnie. Z drugiej strony "zapach klątwy" przyciągał zwierzęta, które w normalnych warunkach bardzo trudno jest spotkać, m.in. fossy. A będąc przy okazji zwierząt - postaci z kreskówki o władcy lemurów mają źródła w naturze: Julian jest lemurem katta, Mort - lemurem mysim a Maurice - palczakiem madagaskarskim. Ten ostatni, zwany przez Malgaszy aj-aj, jest bohaterem jednego z przesądów. Otóż mieszkańcy wyspy wierzą, że długi palec tego zwierzęcia niesie śmierć temu, który zostanie nim wskazany. W książce można również przeczytać o wielu innych wierzeniach oraz tematach tabu (tu określanych jako fady) - spora część relacji opisuje lokalne społeczeństwo, a nie skupia się tylko na atrakcjach turystycznych, faunie i florze.
Jak w każdej tego typu pozycji i tu nie mogło zabraknąć zdjęć - jest ich bardzo dużo i pokazują różnorodność Madagaskaru, nie tylko tą przyrodniczą, ale również kulturową i etnograficzną. Dodatkowo zwierzęta mają swoje jednostronnicowe kartoteki z najważniejszymi informacjami, w tym z poziomem zagrożenia. Jest to bardzo istotne, gdyż spora liczba opisywanych gatunków jest niedaleka od wyginięcia.
Jeżeli więc macie chęć zaszczepić w dzieciach bakcyla podróży do egzotycznych krajów, to książka Simona będzie dobrym wyborem - ciekawe przygody przeżywane w odległym zakątku świata. Aż chce się spakować plecak i ruszyć przed siebie.

Książki Szymona znam wszystkie. Za każdym razem jego przygody fascynują coraz bardziej. Ciekawe opisy, mnóstwo emocji i niesamowitych zdjęć.
Ta książka zawiera jednak coś jeszcze. Historię pisaną z perspektywy zwierząt tam mieszkających. Tubylcy to ludzie bardzo przesądni, więc całość tworzy ciekawą i wciągającą lekturę.

Mało tego. Znajdziesz tu mnóstwo zdjęć i opisów żyjących tam lemurów, a także zagadki czy rebusy. To nie tylko relacja z wyprawy, ale czytając ją czułam jakbym sama tam była.

Pisać tak fajne książki z w takim młodym wieku t trzeba mieć dar! Gorąco polecam nie tylko dla młodzieży!

Mało tego. Znajdziesz tu mnóstwo zdjęć i opisów...

“Madagaskar. Klątwa pasiastego lemura” to lektura łatwa i przyjemna w odbiorze. Kierowana jest do młodszego czytelnika, więc cała jej forma zachęca do czytania. Informacje i ciekawostki o tej części świata i jej mieszkańcach, przetykane są kolorowymi zdjęciami, śmiesznymi grafikami oraz emocjonującymi opisami wyprawy.

Książka ma aż 23 rozdziały, a każdy z nich opowiada o innej ciekawostce, tradycji lub zwyczaju. Przeczytacie tu między innymi o Malgaszach, inteligentnych kaktusach, złodziejach zebu, tańcu humbaków, gadziej skale, czy inwazji pasiastych lemurów.

Na końcu dziennika, na młodych podróżników czeka quiz, krzyżówka, opis gry karcianej BEAVER, mapa plemion oraz wywiad z mieszkańcem Madagaskaru po polsku i po angielsku.

Przyznać się, kto jest fanem Króla Juliana i całej ekipy z Madagaskaru? Jeśli w Waszym domu nie brakuje chętnych, by wyginać śmiało ciało, to gorąco zachęcam Was do przeczytania tej książki. Będzie to wspaniała okazja do porównania treści bajki z rzeczywistością i wspólnego odkrywania faktów, np. jakim lemurem jest Król Julian, czy jak naprawdę wyglądają fossy....

Fantastyczna książka dla małych i dużych 🙂 Polecam serdecznie zwłaszcza pod choinkę ! Moi synowie byli zachwyceni 🙂

Madagaskar. Klątwa pasiastego lemura. Szymon Radzimierski.

Kapitalna lekcja geografii dla dzieci i dorosłych. Trzecia już książka Szymona Radzimierskiego, nastoletniego blogera i podróżnika pochodzącego z Łodzi. Pierwsze było ekstremalne Borneo, potem tajemnicza Etiopia, w trzecim reportażu z wyspy Madagaskar mamy równie piękne, samodzielnie wykonane zdjęcia i rysunki oraz reporterskie wspomnienia z osobistego albumu 13-letniego polskiego globtrotera znanego jako "Simon".
Bystra narracja błyskotliwego nastolatka, mnóstwo egzotycznych ciekawostek z „czerwonej wyspy”, znanej większości młodych ludzi z kinowego hitu amerykańskiej wytwórni filmowej DreamWorks pt. Madagaskar, którego ostatnia, czwarta już część, zagości niebawem na dużym ekranie także polskich multikin (dokładnie dziś 13.12.2019. światowa premiera). W zabawnej filmowej wersji mamy czterech uroczych, zwierzęcych bohaterów : lwa, zebrę, żyrafę i hipopotamicę oraz parę niemniej ważnych postaci drugoplanowych, w tym słynnego króla lemurów Juliana XIII i przezabawną drużynę pingwinów.
W barwnym „dzienniku łowcy przygód” Simona, w zwiedzaniu gorącej wyspy położonej w zachodniej części Oceanu Indyjskiego u południowo-wschodnich wybrzeży Afryki, towarzyszą czytelnikom, prócz sympatycznego, młodego autora, jego wspaniali rodzice Muńka i Daddy, oraz kilku madagaskarskich autochtonów - bezcennych przewodników po afrykańskiej wyprawie, m.in. Haja - „żywa encyklopedia Madagaskaru” i zarazem, jak mówi sam autor „worek anegdot i niesamowitych opowieści”, Elysee – strażnik dżungli i tropiciel lemurów, Frances - „stąpająca na palcach” po skalnych labiryntach, czy dostojna Madam Lalah nosząca przy sobie święte drzewo chroniące przed rabusiami.
Książka jest świetną, wielofunkcyjną rozrywką dla całej rodziny, nie mówiąc o tym, że spokojnie może zastąpić interaktywny, multinaukowy podręcznik do bezbolesnej, kreatywnej nauki geografii, zoologii, ekologii, antropologii społecznej i kulturowej, botaniki czy nawet biologii, czwartej co do wielkości i chyba najbardziej znanej i lubianej, wyspy świata. Oprócz sympatycznej, wciągającej narracji młodego przewodnika, zawierającej nie tylko niebanalne ciekawostki, ale kompendium wiedzy na temat legendarnej „waniliowej wyspy”, mamy tam grę familijną (beaver),quiz, krzyżówkę, maszynę szyfrującą, mapę osiemnastu plemion madagaskarskich wraz z ich nazwami plemiennymi, zwyczajami i charakterystyką kulturową, ciekawe przybliżenie świata zwierząt zamieszkujących bajeczną, „czerwoną wyspę”, w tym całą plejadę lemurów, kameleonów, wydr, wiewiórek i wiele innych zwierzaków - dzieci "Matki Lasu", i to co chyba najważniejsze – kapitalny radosny klimat prawdziwej przygody oraz fajne ekologiczne podejście młodego autora. A wszystko to ozdobione własnoręcznymi rysunkami i komiksami Szymona i jego autentyczną reporterską relacją, która sprawia, że czytelnik czuje na własnej skórze smak i zapach zwiedzanych miejsc, czy blask wschodzącego i zachodzącego słońca, tak samo wiarygodnie jak strach, pragnienie czy upał odczuwane przez uczestników wyprawy.
Kapitalny prezent pod choinkę i nie tylko. Do czytania, oglądania, podziwiania i zabawy na rodzinne wieczory latem i zimą.

Madagaskar. Klątwa pasiastego lemura. Szymon Radzimierski.

Fascynująca, wciągająca i niezwykle edukująca książka. Autor książki, Szymon ma zaledwie 13 lat, a zwiedził już ok. 40 krajów, a w niektórych był kilkakrotnie. Niezwykły talent opowiadania i wciągania we własne historie. Czy klątwa pasiastego lemura działa naprawdę? Musicie zajrzeć do książki. Gorąco polecam!

• Dla dzieci
  • Literatura dziecięca
  • Książki podróżnicze

Dodaj cytat z książki Dziennik łowcy przygód. Madagaskar. Klątwa pasiastego lemura