Jak zorganizować własną podróż do USA?

Okładka książki Jak zorganizować własną podróż do USA? Aleksandra Lewandowska, Karol Lewandowski
Okładka książki Jak zorganizować własną podróż do USA?
Aleksandra LewandowskaKarol Lewandowski Wydawnictwo: Sine Qua Non, Wydawnictwo SUPERTRAMP Seria: Busem przez świat literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Busem przez świat
Sine Qua Non, Wydawnictwo SUPERTRAMP
2020-05-18
2020-05-18

Okładka książki Jak zorganizować własną podróż do Gruzji? Martyna Kaczmarzyk, Magdalena Konik, Karol Lewandowski
Jak zorganizow... Martyna Kaczmarzyk,...
Okładka książki Turcja. Z dzieckiem na dziko Aleksandra Lewandowska, Karol Lewandowski
Turcja. Z dzie... Aleksandra Lewandow...
Okładka książki Poradnik podróży samochodowych i vanlifeu Katarzyna Gawlas, Łukasz Gawlas, Aleksandra Lewandowska, Karol Lewandowski
Poradnik podró... Katarzyna Gawlas, Ł...
Okładka książki Niesamowita Polska Aleksandra Lewandowska, Karol Lewandowski
Niesamowita Po... Aleksandra Lewandow...

Karol i Ola Lewandowscy przyzwyczaili mnie już do wysokiego poziomu swoich książek. ,,Jak zorganizować własną podróż do USA" również wpisuje się w kanon wartościowych lektur podróżniczych. W książce znajdziemy dużo wskazówek opartych na ich własnym doświadczeniu. Z jednym małym zastrzeżeniem- raczej będzie to podróż kamperem po Zachodnim Wybrzeżu i zwiedzanie parków narodowych (w tym autorzy są mistrzami). Jeżeli ktoś, jak ja, jest fanem Wschodniego Wybrzeża i woli historię (dużych miast) to przeczyta z zaciekawieniem, znajdzie kilka cennych wskazówek, ale do zorganizowania wycieczki po Nowym Jorku, Waszyngtonie czy Florydzie będzie musiał posiłkować się jeszcze innymi książkami.

Podróż do USA od dawna jest moim marzeniem.
Jednak dopiero od jakiegoś czasu, realnie myślę o zrealizowaniu tego marzenia. I choć wcale nie jestem blisko wyjazdu, to powoli gromadzę wszelkie informacje, które mogą być przydatne w przygotowaniach i w trakcie podróży.

Gdy zaczęłam w internecie szukać pozycji, które przybliżą mi temat podróży do Stanów, 'Jak zorganizować własną podróż do USA?' były najczęstszą propozycją i to właśnie w tę publikację się zaopatrzyłam.

Dlatego też, 'Jak zorganizować własną podróż do USA?' na ten moment jest jedyną książką, którą w tej tematyce przeczytałam - ciężko mi zatem stwierdzić, czy ta pozycja jest najlepsza na rynku, czy są inne - bardziej godne polecenia.

Uważam, że jest to książka, którą warto przeczytać - jest konkretna, przybliża wszelkie przydatne aspekty. Są opisane zarówno rzeczy bardzo oczywiste (o których się wie podróżując np. po Europie),ale też i takie, które są charakterystyczne tylko dla Stanów Zjednoczonych.

W każdym razie, szczególnie polecam dwie pierwsze części: 'przed podróżą' oraz 'w trakcie podróży' - wiem, że gdy w końcu wyjadę do USA, to na pewno skorzystam z wyczytanych stamtąd protipów.

Mam jednak pewne zastrzeżenia do ostatniej, trzeciej części: 'inspiracje' - wszystkie są związane z proponowanymi przez autorów planami podróży.
1. Te szumne 7 tras, to w rzeczywistości tylko 4 - trzy pierwsze ujęte są jako podróż na dwa oraz cztery tygodnie. Niby w teorii okey, bo przecież jest różnica w tym co się zobaczy i czego doświadczy jadąc na dłużej, jednak jest to bardzo naciągane. Myśląc o 7 planach, myślę o 7 różnych trasach, po różnych częściach Stanów, a nie o 4, z perspektywą dłuższej lub krótszej wycieczki w to samo miejsce.
2. Mam wrażenie, że autorzy w tych planach nie ujęli tego, że nie każdy będzie poruszał się po Stanach kamperem. Propozycje noclegów rzadko uwzględniają motele (traktując je bardziej jako atrakcje niż jako codzienny wybór). Rozumiem, że ich doświadczenie jest bardziej 'kamperowe' niż 'motelowe', uważam jednak, że powinni zaproponować takie trasy, które uwzględnią obydwie opcje noclegu. A jeśli jest to niemożliwe - warto żeby powstała osobna trasa 'motelowa', która zostałaby odpowiednio zmodyfikowana, nawet kosztem zobaczenia niektórych atrakcji. Zwłaszcza, że w pierwszej części książki znajdują się porównania dotyczące podróży kamperem, a korzystania z noclegów w motelach.
3. Brakuje mi propozycji planów wschodniej części USA. Rozumiem, że dla autorów Wschodnie Wybrzeże jest o wiele mniej atrakcyjne niż Zachodnie oraz że pragną, aby czytelnicy byli zadowoleni ze swojej pierwszej wyprawy do Stanów… Uważam jednak, że czytelnik sam powinien zdecydować, którą część USA chciałby wpierw zobaczyć. Owszem, warto zaznaczyć (i akurat to zostało zrobione),że pierwszą podróż lepiej spędzić na zachodzie niż wschodzie - ale aż się prosi, aby powstała choć jedna trasa po Wschodnim Wybrzeżu. A to, czy podróż będzie ciekawa czy nie, to już decyzja i ewentualny problem czytelnika.

Dodatkowo, nie wiem, czy był sens, aby w osobnym podrozdziale przedstawić 27 najpiękniejszych parków w USA, skoro są one opisane w proponowanych trasach - czytelnik kilka razy czyta jedno i to samo.

Mimo tych kilku niedociągnięć, nie pozwalającymi dać najwyższej oceny - polecam zapoznać się z 'Jak zorganizować własną podróż do USA?', a przynajmniej z dwoma pierwszymi rozdziałami.

Podróż do USA od dawna jest moim marzeniem.

Bardzo ładnie wydana książka z piękną oprawą graficzną. Informacje bardzo przydatne zwłaszcza dla tych, którzy w Stanach nigdy nie byli. Świetnie zorganizowane zresztą - książka powinna służyć za przykład tego, w jaki sposób powinno się organizować i przedstawiać dane! Znalazłem parę mniej istotnych błędów merytorycznych, ale całość naprawdę godna polecenia.

Książka podchodzi do tematu zwiedzania USA trochę inaczej niż większość osób może to sobie wyobrazić. Skupia się na parkach narodowych, ciekawych miejscach wyjętych spoza typowych tras oraz przepięknych obliczach natury. Nie powinno to zniechęcić czytelnika, ponieważ sam nie miałem pojęcia o tym jak piękne mogą być Stany Zjednoczone poza metropoliami i typowymi atrakcjami. Dzięki tej książce możemy odkryć nieznane, przepiękne oraz dzikie oblicze USA.
Książka jest przyjemna w formie, dokładna, prowadzi czytelnika od tego jak się przygotować i zdobyć wizę aż do propozycji gotowych planów na zwiedzanie. Jedyne co mnie osobiście denerwowało w książce to częste odnośniki do stron internetowych oraz kilka reklam na kody zniżkowe. Dodatkowo, trochę mało proponowanych tras, jednakże rozumiem, że są to trasy w 100% sprawdzone i przez to polecane przez autorów.

Niesamowicie szybko się czyta. Zazwyczaj tego typu informacje wyszukane w Internecie szybko się nudzą, ale wiem, że muszę się przygotować do wyjazdu, więc siedzę, czytam i się męczę. W tej książce wszystko jest nie tylko istotne, ale też ciekawe. Książkę się pochłania, a informacje same wpadają do głowy. Tekstu jest dokładnie tyle, by się dowiedzieć o każdej ważnej kwestii, ale się nie znudzić. Tabelki i zestawienia, listy i fotografie dodatkowa uatrakcyjniają czytanie. Polecam i na pewno gdy sama będę planować podróż do USA jeszcze raz przeczytam wszystko od A do Z. Z pewnością wtedy podróż będzie banalnie prosta.

Choć mam za sobą kilka miesięcy życia w USA i wiele podróży po stanach - tych małych i dużych, to mimo wszystko zdecydowałam się sięgnąć po tę książkę. I nie zawiodłam się! Wszystkie przydatne wskazówki skondensowane w jednej książce, gotowe listy i porady płynące prosto z doświadczenia. Do tego gotowe trasy podróży i wskazanie ciekawych, kultowych wręcz miejsc, które warto zobaczyć. Chcesz spędzić kilka tygodni w aucie? Nie ma problemu! A może chcesz odhaczyć z listy najlepsze szlaki? Tutaj znajdziesz właśnie takie rzeczy. I nawet dla osoby, która zna USA i układała sobie plany podróżnicze, zanim tak siążka w ogóle powstała, to mimo wszystko będę po nią sięgać. Bo czasem coś się zapomni, a może będę chciała odkryć inną część Ameryki Północnej. Warto - choćby dlatego, że do USA powinno się lecieć z porządnym przygotowaniem. Nie dlatego, że to obcy kraj. To po prostu unikatowy, inny świat.

Jeżeli ktoś planuje podróż do USA i ma jakiekolwiek wątpliwości/pytania to ten przewodnik jest wręcz obowiązkowy.

Trochę mnie ta książka rozczarowała. Jak na tak dużą ceną dość mało treści. Są oczywiście przydatne porady i wskazówki, ale jednak można było napisać trochę więcej. I to co mnie najbardziej zawiodło to gotowe plany podróży. Na okładce i w opisie książki jest napisane, że jest ich 7, a w rzeczywistości są tylko 4 (podzielone na 2 i 4 tygodniowe trasy). Czyli niby jest 7(ostatni tylko w wersji 2-tygodniowej),ale mimo wszystko jest to trochę naciągane.

Jeżeli ktoś na serio chce się wybrać w podróż do USA, to nie znam lepszej książki niż ta. Polecam!

Przewodnik jest przekozacki i mówię to zperspektywy osoby, która już była w USA i ,,zaliczyła'' samodzielną organizację wyjazdu, w tym ogarnianie kampingów, wynajem samochodu, trasy, hoteli, ubezpieczenia itp. Pamiętam, że musiałam przewertować wiele stron i blogów żeby wszystko ogarnąc, a dzięki tej książce wszystko jest w jednym miejscu, podane w przejrzystej formie. Z pewnością będzie również bardzo pomocna w planowaniu kolejnego wyjazdu.

• Podróżnicze
  • Poradniki
  • Książki o USA
  • 2220

Dodaj cytat z książki Jak zorganizować własną podróż do USA?