Pan Ciemności

2021-12-31
2021-12-31
Krzysztof Sokołowski
piraci kolonializm przygoda

Przepis na udaną powieść historyczną wydaje się być stosunkowo prosty. Może się on opierać na zaledwie dwóch składnikach:

1. Odnaleźć w kronikach świata historię na tyle ciekawą per se i obcą codziennemu doświadczeniu czytelnika, aby móc go nią zainteresować.
2. Opowiedzieć tę historię świetnym językiem w taki sposób, abyśmy uwierzyli, że opisywane wydarzenia mogły mieć faktycznie taki przebieg (wywołać poczucie realizmu opowieści).

Łatwiej powiedzieć niż zrobić, tym bardziej, że świetna, angażująca uwagę proza jest kartą atutową nielicznych. Silverberg zawsze miał talent narratorski i choć nigdy jakoś go nie podziwiałem stricte za język, tak jego “Pan Ciemności” jest powieścią przesyconą takim niesamowitym klimatem, że nie sposób wyjść po tej historii obojętnym na ten fantastyczny krajobraz XVI-wiecznej Afryki.

Podróż Andrew Battella jest pełna egzotyki, osobliwości, cierpień, moralnych dywagacji, zdrad, potworności, pogańskich rytuałów, śmiercionośnych chorób, groźnej fauny, ekstremalnego klimatu, beznadziei i przemocy. Ale z drugiej strony jest też piękno przyrody, zachwyt, rozkosze ciała, wyjątkowość potraw, różnorodność ludzkich wierzeń, współpraca w obliczu niebezpieczeństw, poczucie wspólnoty i braterstwa, chwile beztroskiej radości i spokoju.

Bohater wraz z przeżytymi latami przechodzi przemiany, jego świadomość poszerza się, spojrzenie na świat, moralność i religię ulega naturalnemu rozwojowi. Jego droga jest przepełniona cierpieniem przetykanym koralikami przyjemności i spełnienia. Jego duszę targają sprzeczne uczucia, tożsamość protestanta i Anglika przechodzi intrygującą transformację. A to wszystko we wspaniale odmalowanej Afryce, która poddaje w wątpliwość nasze rozumienie normalności i uniwersalnych zasad moralnych.

Od niewoli w portugalskim więzieniu, przez pływanie na krypach nieprzyjaciela, aż po ciemne zakamarki interioru wśród plemienia ludożerców, Silverberg całkowicie zachwyca czytelnika, relacjonując wydarzenia natury tak niewiarygodnej, wstrętnej, przerażającej, a jednocześnie tak fascynującej, że nie sposób odwrócić wzroku. Serca bije szybciej na myśl o tym, jak to jest możliwe, że ludzka dusza zdolna jest do tworzenia takich okropności? Co jest w tej relacji prawdą, a co fikcją literacką? Jak może się zmienić człowiek z tzw. świata cywilizowanego, popchnięty w sam środek afrykańskiego szaleństwa? Jak zachować klarowność myśli i wiary w istnienie boskiego planu w obliczu wszechobecnego grzechu i zniszczenia?”.

Nigdy nie zapomnę tej historii, jest opowiedziana w znakomity sposób. Polecam każdemu cierpliwemu czytelnikowi zdolnemu w całości zanurzyć się w fantastycznym i niepojmowalnym.

Książka dobra, czytało się dobrze,szczególnie pierwsze trzy części, dalej trochę gorzej, książka interesująca,ciekawa,jednak nie żadne wow,i na kolana nie rzuca.

Śledziłem już od wczesnych zapowiedzi, a długo trzeba było czekać na ostateczny termin wydania. Ale wiedziałem, że będzie warto już po samym opisie i bliskiej mi tematyce.
Po mistrzowsku i bez owijania w bawełnę opowiedziana historia, pełna zawiłości, zwrotów akcji, przygody, tajemnic Czarnego Lądu.
Arcydzieło.

Arcydzieło.

Co to była za podróż! Pan Ciemności to niesamowita książka przygodowa, którą powinien przeczytać każdy mający dzikość w sercu. Gorąco polecam

Jedna z najlepszych książek jakie czytałem. Bez poprawności politycznych i bez cenzury więc byłem zachwycony. Autor nie bawi się w ugrzecznianie fabuły więc książka jest momentami brutalna, przesiąknięta klimatem dzikiej Afryki i czasami kolonialnymi. Nie brakuje tu bitew, polityki, intryg, śmierci, smrodu lochów, seksu ale i uczuć. Raczej nie dla wrażliwców. Daję 9

Świetna powieść, dla fanów powieści historyczno-przygodowej może nawet obowiązkowa 🙂 Co prawda jest tu pewnie kilka razy więcej seksu i zabijania niż w typowej powieści historycznej, ale mi to nie przeszkadzało. No i kanibale, gotowanie ludzi w kotłach przewija się przez całą książkę.

Monumentalna powieść, którą sam autor zaliczył do gatunku "fantastyki historycznej". Innymi słowy, Silverberg wziął postać autentycznego angielskiego marynarza z przełomu XVI i XVII wieku (o którym tyle wiadomo, że spędził w Afryce jako więzień ponad dwadzieścia lat),a potem uzupełnił luki w jego życiorysie używając do tego swej doprawdy genialnej wyobraźni. Wyszła z tego powieść bardzo treściwa, wypełniona przygodami, z dużą szczyptą erotyki i jeszcze większą grozy typu gore. Język, stylizowany na opowieść prostego Anglika czasów szekspirowskich, od początku daje poczucie obcowania z czymś autentycznym, ale w przeciwieństwie do chociażby "Rytuałów morza" Goldinga, zupełnie nie przeszkadza w odbiorze. Słowem - bardzo smakowite. Szczególnie powinno się spodobać tym, którzy z przyjemnością czytali "Terror" Dana Simmonsa.

Wspaniała to jest historia, nie zapomnę jej nigdy. Książkę pochłonąłem w niecały tydzień. Jest to fikcja historyczna opierająca się na strzępkach prawdziwej historii. Andrew Battell istniał i przeżył 21 lat niedoli poza swoją ukochaną Anglią. Bohater który go reprezentuje oraz jego historie zostały dopracowane i rozszerzone przez autora na potrzeby książki. Ufam że fikcja literacka ma swoje odzwierciedlenie w źródłach historycznych i mogła mieć miejsce, choć nie jest historią samego Andrew Battell'a.

Jeśli interesujesz się sytuacją panującą w świecie kolonializmu na przełomie XVI i XVII wieku warto sięgnąć po tę książkę. Czytając ją możesz wcielić się w bohatera i ujrzeć trudy i znoje z jakimi borykali się ludzie tamtych czasów. Ta książka to nie tylko opowieść o samym bohaterze. To też opis bujnej natury Afryki, eksploatacji Czarnego Lądu przez kolonialistów oraz życia rdzennych plemion. Widzimy rozwój kolonii i wczuwamy się w intrygi polityczne które nią rządzą. Poznajemy losy niewolników z perspektywy jeńca politycznego. Patrzymy na religię katolicką i pogańskie zwyczaje okiem zatwardziałego protestanta. Zaglądamy ze zgrozą w szatańskie oczy tytułowego Pana Ciemności.

Przejdę teraz do oceny wydania. Książka bardzo ładna, okładka hipnotyzująca - to ona przykuła mój wzrok i dlatego po tę książkę sięgnąłem. Ale wydanie to ma kilka minusów. Najpierw błahostka, jest dość sporo literówek, znalazłem ich kilka lub nawet kilkanaście, nie liczyłem. Kolejnym i ostatnim w mojej ocenie błędem jest brak grafik przedstawiających położenie kluczowych miejsc geograficznych na mapie kontynentu lub bliżej - kraju w którym historia ma miejsce. Bohater powieści odwiedza bardzo dużo miejsc, jest to nie do ogarnięcia. Jestem z tych czytelników którzy lubią znać położenie miejsca akcji na mapie, stąd moja boleść. Takie grafiki pomogłyby uświadomić czytelnikowi skalę z jaką bohater się przemieszczał. Wydanie „Terror” wydawnictwa Vesper takową mapkę posiadało co było dla mnie bardzo dużym udogodnieniem.

Rewelacyjna powieść przygodowa / fantastyczno-historyczna, grozy czy horroru za dużo tu nie ma w rozumieniu budowania klimatu tego typu, bo sama groza dotycząca wydarzeń jest wręcz nieustanna, ale powiedziałbym, że jest ona innego typu.

Nadużyciem jest informacja, że książka opowiada czyjąś historię. Po prostu jest inspirowana, czyimiś pamiętnikami. Za dużo romansu i seksu jak dla mnie.

• Vesper
  • Do kupienia