Dokta. Opowieść o Wandzie Błeńskiej

Okładka książki Dokta. Opowieść o Wandzie Błeńskiej Eliza Piotrowska
Okładka książki Dokta. Opowieść o Wandzie Błeńskiej
Eliza Piotrowska Wydawnictwo: Wydawnictwo Święty Wojciech biografia, autobiografia, pamiętnik
120 str. 2 godz. 0 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Święty Wojciech
Data wydania:
2019-05-01
Data 1. wyd. pol.:
2019-05-01
Liczba stron:
120
Czas czytania
2 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380653030
Tagi:
Dla dzieci
Średnia ocen

8,3 8,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Oddech smoka Krzysztof Kochański, Barbara Kosmowska, Marcin Kozioł, Eliza Piotrowska, Katarzyna Ryrych, Tomasz Samojlik, Małgorzata Strzałkowska, Rafał Witek, Maciej Wojtyszko
Ocena 5,0
Oddech smoka Krzysztof Kochański...
Okładka książki Ortografia – twardy orzech, ale każdy zgryźć go może! Aleksandra Krzanowska, Eliza Piotrowska
Ocena 7,0
Ortografia – t... Aleksandra Krzanows...
Okładka książki Pstryk! Ale historia! Joanna Gębal, Eliza Piotrowska
Ocena 7,6
Pstryk! Ale hi... Joanna Gębal, Eliza...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,3 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
70
22

Na półkach: , ,

Nie znałam wcześniej historii głównej bohaterki ale teraz mam ochotę przeczytać więcej na jej temat. „Dokta” czyli biografia Wandy Błeńskiej w wersji dla dzieci, napisana jest oczami afrykańskiej dziewczynki, czyta się ją jednym tchem. Język dostosowany jest do najmłodszych czytelników, moje dzieci słuchały z dużym zainteresowaniem i były pod ogromnym wrażeniem, że te historie z książki działy się na prawdę. Jednocześnie książka przemyca ważne wartości o których warto porozmawiać z dziećmi w każdym wieku.

Nie znałam wcześniej historii głównej bohaterki ale teraz mam ochotę przeczytać więcej na jej temat. „Dokta” czyli biografia Wandy Błeńskiej w wersji dla dzieci, napisana jest oczami afrykańskiej dziewczynki, czyta się ją jednym tchem. Język dostosowany jest do najmłodszych czytelników, moje dzieci słuchały z dużym zainteresowaniem i były pod ogromnym wrażeniem, że te...

więcej Pokaż mimo to

avatar
712
585

Na półkach: , ,

Dzięki literaturze dziecięcej znów dowiedziałam się czegoś nowego i poznałam niezwykle odważną i inspirującą osobę – doktor Wandę Błeńską, która poświeciła swoje życie opiece nad trędowatymi w afrykańskiej Ugandzie. Wszystko za sprawą publikacji „Dokta. Opowieść o Wandzie Błeńskiej” Elizy Piotrowskiej, książki skierowanej do dzieci wczesnoszkolnych i szkolnych, którą miałam ostatnio przyjemność przeczytać.
Postać Wandy Błeńskiej nie jest chyba rozpoznawalna i bliska wielu ludziom, nawet poznaniakom, mimo że pochodzi z tego miasta, dlatego cenię sobie publikacje, które przybliżają i promują osoby kierujące się dobrocią i pomagają potrzebującym. Nie chciałabym tu przytaczać życiorysu bohaterki, wystarczy, że napiszę, że spędziła ponad czterdzieści lat w Bulubie, w Ugandzie, gdzie pomagała mieszkańcom chorym na trąd, zdobywała środki na stworzenie i rozbudowę szpitala oraz angażowała się w życie lokalnej społeczności, dzieląc trudy codziennego życia razem z miejscową ludnością.
Książka Elizy Piotrowskiej jest bardzo kolorowa, ozdobiona motywami sztuki afrykańskiej oraz barwami charakterystycznymi dla afrykańskich wzorów. Całostronicowe ilustracje są proste, infantylne, a dzięki temu przyjazne i sympatyczne. Treść została napisana w formie pamiętnika pisanego przez dziewczynkę, która mieszka w pobliżu Dokty, często do niej wpada, szukając pomocy, rozmawiając o przeszłości kobiety, czasach wojny, wyjazdach do innych krajów oraz o Polsce i różnicach, jakie można zauważyć pomiędzy naszą ojczyzną a Ugandą. Cała opowieść jest bardzo pogodna, naznaczona naiwnością dziecka, z którego perspektywy jest przedstawiana. Nawet kiedy dzieją się rzeczy niebezpieczne, to najważniejsze jest to, że wszystko dobrze się kończy.
Od Wandy Błeńskiej możemy uczyć się odwagi – nie tylko tej potrzebnej do pracy w odległym kraju i innej kulturze z ludźmi dotkniętymi niebezpieczną i zakaźną chorobą, ale również takiej, która jest niezbędna do realizowania własnych marzeń, podążania za głosem serca. Ta wspaniała kobieta od młodych lat marzyła o działalności misyjnej i z determinacją dążyła do swojego celu. Wykazywała się przy tym niezłomnością, tryskała żywotnością, dla każdego miała czas, uśmiech i pomocną dłoń.
Szukając informacji o Dokcie, zobaczyłam siwiutką, drobną staruszkę (Wanda Błeńska zmarła w 2014 roku w wieku 103 lat!) i pomyślałam sobie o ogromnej sile, jaką zgromadziło to kruche ciało oraz o trudach, którego musiało doświadczyć w swojej działalności. Jej poświęcenie zostało dostrzeżone i uhonorowane Orderem Uśmiechu, Orderem Ecce Homo, odznaczeniami państwowymi oraz tytułem honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, by wymienić kilka. Warto mówić głośno o takich ludziach, pokazywać ich wybory życiowe, promować postawy zaangażowania w pomoc potrzebującym. Wanda Błeńska jest tutaj doskonałym przykładem, z której życiorysu możemy czerpać garściami, by wskazywać młodemu pokoleniu istotne wartości. Zwłaszcza, kiedy ta nauka przybiera tak atrakcyjna formę, jak publikacja Wydawnictwa Św. Wojciecha.

Dzięki literaturze dziecięcej znów dowiedziałam się czegoś nowego i poznałam niezwykle odważną i inspirującą osobę – doktor Wandę Błeńską, która poświeciła swoje życie opiece nad trędowatymi w afrykańskiej Ugandzie. Wszystko za sprawą publikacji „Dokta. Opowieść o Wandzie Błeńskiej” Elizy Piotrowskiej, książki skierowanej do dzieci wczesnoszkolnych i szkolnych, którą miałam...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    11
  • Chcę przeczytać
    3
  • Dla dzieci
    2
  • Religia
    1
  • Bibliteka
    1
  • 2019
    1
  • 2021
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dokta. Opowieść o Wandzie Błeńskiej


Podobne książki

Przeczytaj także