Chirurg

Michał Larek Wydawnictwo: Oficynka kryminał, sensacja, thriller
Oficynka
2020-02-07
2020-02-07
Literatura polska kryminał morderstwo śledztwo Poznań

"Chirurg" Michał Larek - pierwsze moje skojarzenie, to książka o tym samym tytule autorstwa Gerritsen ( uwielbiam). Ale to by było na tyle jeśli chodzi o podobieństwa.
Fabuła bardzo ciekawa, wciągająca, ale i mocno szokująca. Morderstwo 12 latki, brutalne okaleczenie jej ciała to jedno, a z drugiej strony bezczeszczenie "świeżych" zwłok młody kobiet, które w identyczny sposób zostały naznaczone przez sprawcę. Miejscowa policja ma nie lada zadnie- czym prędzej musi odnaleźć sprawcę lub sprawców owych przestępstw, znaleźć dowody na ich winę oraz poznać motywy tych działań. Niby proste, ale na miejscach, gdzie leżały zwłoki, nie ma żadnych innych śladów. Nie ma śladów - nie ma podejrzanych. Śledztwo początkowo nabiera tempa, wytypowano kilku rzekomych winnych. Niestety, każdy napotkamy trop prowadzi do ślepego zaułka. Do czasu!
Ja wiem, że lata 80- te to był specyficzny moment, a to właśnie w tym okresie toczy się fabuła, ale non stop opisywanie, że bohaterowie cały czas piją i to od rana, zaczynało mi przeszkadzać. Przychodzili do pracy, pili wodę, wsiadali do aut i ruszali w miasto, poniżej pili ( często na komendzie),analizowali dane, kończyli pracę i ponownie w domu lał się alkohol. Jak dla mnie to tego za dużo.
Pomijając ten minus, całość wypada bardzo dobrze. Ten thriller czyta się szybko, łatwo i z ciekawością, tak więc polecam.

Jak ognia unikam powieści polskich autorów. Są jednak pewne wyjątki, na które z uśmiechem na twarzy mogę sobie pozwolić. Wiem, że ten czas z lekturą nie będzie stracony. Wiem też, że nie będzie to kolejna mdła historia, bez wyrazu i tego czegoś.

Pierwszy raz natknęłam się na Michała Larka poprzez podcasty. Z czasem postanowiłam zgłębić jego twórczość i trafiłam na historię, która wciągnęła mnie już od pierwszych stron. Chirurg - kryminał opierający na prawdziwych wydarzeniach z XX wieku. Jest to pozycja obowiązkowa dla każdego fana wielbiciela tego gatunku.

Lata 80. Poznań. Spokój mieszkańców zakłócają wydarzenia na jednym z cmentarzy – wykopywanie zwłok ze świeżych grobów, a także wątpliwe zachowania poszczególnych osób - od księży począwszy, aż po tych z pozoru zwykłych, porządnych ludzi. Dopiero jedno szczególne wydarzenie wywraca do góry nogami życie całego miasta – jest to morderstwo i okaleczenie zwłok dwunastoletniej dziewczynki. Od tego momentu stróże prawa stają na rzęsach, by znaleźć potwora, który dokonał tak obrzydliwego czynu.

Jesteśmy świadkami śledztwa prowadzonego przez Zabójczą Trójkę - Zbója, Freddy’ego i Harry’ego. Śledztwa, która tak samo jak na samym początku nabrało rozpędu, tak z biegiem czasu coraz częściej utyka w martwych punktach. Znalezienie sprawcy wymaga od milicjantów nie lada odwagi i sprytu. Jest to wyścig z czasem – sprawca w każdej chwili może zaatakować ponownie. Zagrożone jest życie wielu młodych kobiet.

Czy możliwe jest, by zabójstwo i okaleczenie zwłok małej dziewczynki zostało dokonane przez jedną osobę? A może dziewczynka padła ofiarą dwóch sprawców? Tak wiele pytań, a odpowiedzi niewiele. Żmudne śledztwo Zabójczej Trójki wyjawia na światło dzienne grzechy wielu osobników, ale czy w końcu uda im się odnaleźć tego, który w tak okrutny sposób potraktował Martynkę?

Historia nekrofila z Poznania wciąga od początku, aż do samego końca. Opisy zbrodni, które z łatwością jesteśmy w stanie zobaczyć oczyma wyobraźni potrafią usidlić czytelnika w tę niezwykłą zagadkę kryminalną. Z zapartym tchem wyczekuje się każdej kolejnej odpowiedzi na zadawane pytania. Wystarczy dodać do tego barwne postacie i mamy gotowy przepis na historię, o której trudno zapomnieć.

Znaleziono okaleczone ciało dziewczynki. Historia jest oparta na faktach Poznańskiego mordercy - nekrofila. Sporo przesłuchań, sporo różnych motywów nigdy nie jest łatwo ani prosto ując mordercę...

#WyzwanieLC2023 lipiec
Przeczytam książkę, której tytuł lub nazwisko autora zaczyna się na „L”

Całkiem sprawnie napisany kryminał inspirowany prawdziwymi wydarzeniami.

#WyzwanieLC2023 lipiec
Przeczytam książkę, której tytuł lub nazwisko autora zaczyna się na „L”

Całkiem sprawnie napisany kryminał inspirowany prawdziwymi wydarzeniami.

nie zaiskrzyło miedzy mną a tą książką. Dla mnie była poprawna

nie zaiskrzyło miedzy mną a tą książką. Dla mnie była poprawna

Czym jest mrok, gdy okazuje się, że przybiera on postać człowieka...? Michał Larek w powieści "Chirurg" wraca do prawdziwych wydarzeń - odrażających czynów dokonanych w Poznaniu w latach 80. przez seryjnego mordercę i dewianta. Rzeczywistość wykracza poza sferę ludzkiej wyobraźni, a autor perfekcyjnie rekonstruuje realia PRL.

Dwunastoletnia Martynka Hamerska w dniu swoich urodzin zostaje brutalnie zamordowana. Znalezione w pobliżu naramowickiego cmentarza ciało zostało okaleczone. Sprawca, z chirurgiczną precyzją, usunął narządy rodne dziecka. Śledztwo w sprawie prowadzi nowo utworzony Wydział Zabójstw Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. Odrażający czyn na długie tygodnie zdominuje codzienne życie trojga funkcjonariuszy - Dagmary Madej, Freddy'ego i Harry'ego. Sprawca zdaje się nieuchwytny, a metody śledcze zawodzą. Kolejne zatrzymania nie zbliżają śledczych do rozwikłania tajemnicy. Wśród mieszkańców Poznania panuje psychoza strachu.

Autor w niebanalny sposób prezentuje psychikę zarówno przestępców, jak i policjantów. Czytelnik zyskuje szansę obserwacji wewnętrznych konfliktów i mrocznych tajemnic zabójcy - sposób postrzegania przez niego rzeczywistości, emocje, wyrzuty sumienia, a nawet koszmary senne.

Trudno nie nawiązać nici sympatii z prowadzącymi sprawę policjantami. Obok opisu rutynowych czynności, duży nacisk położono na prezentację towarzyszących im emocji, tłumionych często alkoholem czy erotycznymi zabawami. Czytelnik obserwuje skomplikowane sytuacje rodzinne stróżów prawa oraz konflikty nierzadko spowodowane życiem zawodowym.

Męski konkret wzbogacony o warstwę emocjonalną oraz żywe dialogi to wielki atut lektury. Narrację poprowadzono z kilku punktów widzenia - policjantów, nekrofila i ofiar. Zaskakujące zwroty akcji nie pozwalają odłożyć książki, a zakończenie szokuje.

"Chirurg" jest świetnie napisanym thrillerem kryminalnym z wartką akcją i poruszającą fabułą. Głębsza analiza psychologiczna postaci i próba wielowymiarowego wglądu w przestępczy umysł powinny przypaść do gustu czytelnikom. Książka stanowi cenne uzupełnienie biografii seryjnych morderców autorstwa Michała Larka. "Chirurg" obfituje w poruszające, wzbudzające emocje sceny, które trudno wyrzucić z pamięci.

Dziękuję Wydawnictwu Oficynka za zaufanie i udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Zachęcam do śledzenia podcastu "Zabójcze opowieści", w których Michał Larek przybliża postacie seryjnych morderców.

Szczegóły techniczne:
Data wydania: 2020-02-07
Data 1. wyd. pol.: 2020-02-07
Liczba stron: 392
ISBN: 9788365891808

Dwunastoletnia Martynka Hamerska w dniu swoich...

Opowieść o nekrofilu wzorowana na prawdziwej historii. Czyta się szybko.
Polecam 👍

Opowieść o nekrofilu wzorowana na prawdziwej historii. Czyta się szybko.
Polecam 👍

Czyta się fajnie, niezłe zwroty akcji, przyjemny, mało wulgarny język. Dla mnie na plus to to, że opowieść osadzona jest w czasach w których dorastałem - Martynka byłaby tylko nieco starsza ode mnie. Mam dwa male zastrzeżenia - z treści można wywnioskować, że w ówczesnym społeczeństwie ludzie mieli jedynie dwie rozrywki: w dużych ilościach sex i wóda... - no chyba nie aż tak i zakończenie - (tu spoiler) tacy dociekliwi detektywi a nie poszli za ciosem i nawet nie próbowali szukać dziewczyny, która mogła być naocznym świadkiem w np klasach księdza?? dla mnie jakby nieco mało wiarygodne...

Bardzo porządna robota, trochę w klimacie kryminałów milicyjnych. Byłoby osiem gwiazdek, ale trochę za dużo opisów snów bohaterów, które pełnią wyłącznie rolę wypełniacza, zupełnie zresztą niepotrzebnego, książka mogłaby być trochę krótsza i też nic by się nie stało. Tym niemniej polecam

Cześć, Kochani 😘 chciałam się dziś z Wami podzielić kolejną inspiracją czytelniczą 📚 „Chirurg“, bo o tej książce mowa jest kolejną publikacją autorstwa Michała Larka @mi.larek, która wywarła na mnie ogromne wrażenie i tym samym znalazła się w mojej bibliotecznej kolekcji. I tym razem nie zawiodłam się, wręcz przeciwnie, otrzymałam cały pakiet emocji, zagłębiając się w lekturze. Pewnego dnia 1982 roku doszło do wydarzeń, które zmieniły życie mieszkańców Poznania. Jednakże, dla rezolutnej Martynki Hamerskiej będzie to wyjątkowy dzień, jej dwunastych urodzin 🎂 Jej szczęście nie zna granic, ponieważ w prezencie urodzinowym otrzymała królika, któremu nadała imię Kruszynek🐰 Rozanielona dziewczynka udaje się na pobliską łąkę, aby zebrać świeżą trawę dla futrzaka 🐇. Popołudniem zaplanowane było jej przyjęcie urodzinowe, tort czekał gotowy, a goście szykowali upominki. Niestety, jak się później okaże, Martynka nigdy nie wróci do rodzinnego domu i kochających rodziców. Jej okaleczone, zbezczeszczone ciało zostaje znalezione w pobliżu poznańskiego cmentarza na Naramowicach. Jeżeli jesteście zainteresowani, w jaki sposób toczyło się śledztwo prowadzone przez Dagmarę zwaną „Zbójem", Harrego i Freddiego, koniecznie sięgnijcie po książkę. Zdradzę Wam jedynie, że milicja stoi przed dużym wyzwaniem i ma nie lada orzech do zgryzienia, gdyż w trakcie ich pracy jawią się nowe poszlaki, jest wielu podejrzanych.... Dodam tylko, że autor inspirował się poczynaniami zdeprawowanego człowieka, mężczyzny, zaś „Chirurg" jest fikcją literacką. Polecam Wam serdecznie i życzę przyjemnej lektury 📚 ❤️

• Audiobooki

Dodaj cytat z książki Chirurg