Chirurg

kryminał, sensacja, thriller
Oficynka
2020-02-07
2020-02-07
Literatura polska kryminał morderstwo śledztwo Poznań

Słyszeliście o sprawie Edmunda Kolanowskiego - nekrofilu z Poznania?
Dodatkowo autor przenosi nas w początek lat 80-tych, wszędobylskiego dymu papierosowego i kieliszeczka na rozgrzanie.
To moje pierwsze książkowe spotkanie z Panem Michałem i przyznaję bez bicia jest ono zadowalające i liczę, że każde następne też takie będzie.
Polecam Wam książkę jaki i wysłuchanie podcastów o wspomnanej zbrodni.

Słyszeliście o sprawie Edmunda Kolanowskiego - nekrofilu z Poznania?
Książka Michała Larka "Chirurg" jest właśnie inspirowana wydarzeniami z życia Edumnda. Nie jest to jej odzwierciedlenie kropka w kropkę, nie mniej fabuła książki jest wciągająca i wstrząsająca. Zabójstwo dwunastolatki, zbezczeszczone zwłoki, rozkopane groby tego właśnie dopuścił się tytułowy chirurg....

Szorstki, klasyczny kryminał.

Szorstki, klasyczny kryminał.

Przygodę z twórczością Michała Larka zacząłem od zapoznania się z podcastami, w których przedstawia dawne sprawy kryminalne. Przygotowane są one w sposób profesjonalny, intrygujący. Pokazuje świat, w którym została popełniona zbrodnia dogłębny i wielostronnie. Dociera do źródeł takich jak akta spraw ale i do osób, szkiełów czy patologów, prowadzących. Dlatego z zainteresowaniem sięgnąłem po jego książkę pt. Chirurg. Niewątpliwie całkiem ciekawa fabuła (czy jednak aż tylu nekrofili urzędowało w Poznaniu i czy czarnym charakterem znów musi być czarny, tego nie wiem) rozgrywająca się w Poznaniu w początku lat 80 dwudziestego wieku zanurzona jest w świecie nieadekwatnym do tego czasu. Tzn. znalazłem w książce błędy, które mi przeszkadzają (a nie jestem zbyt spostrzegawczy, więc może być ich więcej) - anachronizmy, błędy topograficzne, czy błędne nazwiska prawdziwych osób.
Dodatkowo, ja dyslektyk, znalazłem literówki w tekście.
Podsumowując, polecam bardzo podcasty p. Larka. Książka natomiast, gdyby działa się w mieście X, w czasach "dawno temu w odległej galaktyce", a nie w Poznaniu w latach `80, była by całkiem niezłym kryminałem.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ta lektura zrobiła na mnie duże wrażenie.
Książka zawiera wszystko, co świetny kryminał winien posiadać - są ciekawi bohaterowie, intrygująca zagadka kryminalna, wartka akcja, a także nieprzewidywalne zdarzenia, które zaskakiwały mimo że historia będąca inspiracją dla autora jest mi znana. Jednak to co mnie najbardziej urzekło, to doskonale oddana mroczna, duszna, niepokojąca atmosfera tamtych czasów, czytając z łatwością przenosiłam się w osobliwe realia lat 80. Książka zawiera mocne, często szokujące opisy, a fakt że jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami daje efekt dość przerażający. Dla osób nie znających pierwowzoru tej makabrycznej historii może ona stanowić dobry wstęp do zapoznania się z nim.
Generalnie lektura bardzo wciągająca, którą szczerze polecam.

Ta lektura zrobiła na mnie duże wrażenie.

Michała Larka znam z podcastów kryminalnych, z jego książkami to drugie spotkanie i muszę przyznać, że książka się podobała.

„Chirurg” Michała Larka to thriller inspirowany realnymi wydarzeniami.
Akcja toczy się w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku.
W swoje dwunaste urodziny Martynka idzie na łąkę przy cmentarzu narwać trawy dla króliczka. Dostała go w prezencie. Musi się spieszyć. Za godzinę zaczyna się jej przyjęcie urodzinowe.
Jednak dziewczynka nie wraca. Wkrótce zostaje odnaleziona martwa niedaleko cmentarza na Naramowicach w Poznaniu. Jej ciało jest zbezczeszczone i okaleczone. Morderca pozbawił jej części ciała wycinając je.
Porucznik Dagmara Madej, zwana Zbójem, oraz jej koledzy z komendy Freddy i Harry rozpoczynają śledztwo. Wszystko wskazuje na to, że w Poznaniu grasuje wampir. Dokładnie nekrofil. To znaczy, że dla mordercy bodźcem stymulującym seksualnie są ludzkie zwłoki. Wykopuje je z grobów, profanuje i okalecza. Śledztwu nadano kryptonim „Chirurg”. Brzmi strasznie i niesmacznie.
Za to czyta się wyśmienicie. Kryminalna zagadka jest zawiła i intrygująca. Śledczy zajmujący się jej rozwikłaniem nadzwyczaj charakterystyczni. To dzięki nim ta historia rodem z horroru jest chwilami zabawna. Nie sposób ich nie polubić. Mimo, że mają swoje za uszami.

"Każda kobieta raz na jakiś czas lubi zagrać dziwkę, kochanie"

Ich błyskotliwe dialogi są wyraźnym atutem tej kryminalnej historii. Tak jak i zabawne przemyślenia wprawiające czytelnika w zażenowanie. Czarny humor? Nie brakuje go.
„Chirurg” Michała Larka to prawdziwy majstersztyk kryminalny z lat osiemdziesiątych XX wieku. GORĄCO POLECAM!

„Chirurg” Michała Larka to thriller inspirowany realnymi wydarzeniami.
Akcja toczy się w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku.
Jednak dziewczynka nie wraca. Wkrótce zostaje odnaleziona...

Drugie moje spotkanie z twórczością Pana Larka i drugi raz się nie zawiodłem. Można powiedzieć, że książka utrzymana w podobnym stylu co "Fatum". Tym razem poznańscy policjanci ścigają nekrofila i mordercę a najciekawsze są odpowiedzi, czy to jedna osoba czy więcej, czy unikną odpowiedzialności bo nic tu nie jest do końca pewne.
Na pewno nie jest to książka dla czytelników, którzy nie lubią brutalnych opisów ale książka warta uwagi.

Na pewno nie jest to książka dla czytelników,...

Dobrze się czyta, bohaterów da się lubić, pokazany świat milicji w latach 80-tych. Tylko autor poszedł trochę na łatwiznę opierając się na prawdziwych wydarzeniach. Czytałam "Zimnego chirurga" i cała fabuła tyczy się głównie "pracy chirurga", szukany jest psychopata, a wszystko wychodzi zupełnie inaczej. Zaskoczenie jest aczkolwiek nie jakieś łał.

Jako kryminał to średnia, taka typowa klasyka.
Duży plus za przeniesienie w czasy PRL.
Urodziłem się w końcówce tamtej epoki i nie jest to jakiś sentyment bo ledwo pamiętam. Ale coś jest w tamtych czasach, że uwielbiam czytać o tym.

Jako kryminał to średnia, taka typowa klasyka.
Duży plus za przeniesienie w czasy PRL.

Znam ta historie juz na pamiec, ale podobal mi sie sposob jej przedstawienia. Nowy (mimo tylu poprzednich) punkt widzenia byl jak swiezy powiew wsrod kurzu powtarzalnosci. Polecam wielbicielom tematu i nie tylko, bo czyta sie jak dobry kryminal

Dodaj cytat z książki Chirurg