Wiara i wina. Do i od komunizmu

Jacek Kuroń Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie literatura faktu
Wydawnictwo Dolnośląskie
literatura faktu
1995-01-01
Ta książka nie została jeszcze oceniona

Bądź pierwszy - oceń książkę

Od zauroczenia komunizmem w jego radykalnym odcieniu (stalinizm) do spektakularnej ostrej opozycji antykomunistycznej. Szczere wyznanie byłego twórcy czerwonego harcerstwa, opozycjonisty, więźnia systemu i ministra pracy.

Ponieważ Kuroń to dla mnie dość odległa ideologicznie postać więc i ocena książki nie jest przesadnie wysoka, choć przyznam, że czytałem ją z zainteresowaniem.

Kuroń ma ciekawy styl, jego wspomnienia czyta się dość lekko, jednak muszę przyznać, że dobrze by było interesować się opisywanym przez niego okresem.
Przez kartki jego historii przewija się dużo nazwisk i organizacji, które warto skojarzyć nawet i z czasami współczesnymi. Sięgnę po "Gwiezdny czas" czyli kontynuację jego pamiętnika nie mniej jednak muszę być "w...

Wielbicielom Jacka nie trzeba tej książki polecać. Autor świetnie opisuje niejednoznaczność tamtych czasów, że nic nie było czarne lub białe tylko szare. Najbardziej podobał mi się opis przemiany człowieka głęboko wierzącego w komunizm w gorącego przeciwnika tego systemu. Dlatego książkę powinni przeczytać wszyscy przeciwnicy Jacka.

Nie ma Cię już Jacku z nami - przeszedłeś do gabinetu cieni. Dobrze że pozostawiłeś po sobie pamiętniki. Książka dedykowana dla czytelników w wieku 50+ - czyli osób które żyły w czasach gdy trwała walka z komunizmem. Młodszy czytelnik musiałby szczegółowo zgłębić historię aby zrozumieć co działo się tych latach. Gmatwanina nazwisk osób , które w wspominasz w pamiętnikach...

Jest to autobiograficzna książka znanego i cenionego opozycjonisty, polityka i publicysty Jacka Kuronia. Traktuje ona o życiu tego nietuzinkowego człowieka, m.in. o jego pobycie w wojsku oraz w więzieniu. Autor przytacza wiele anegdot i opowieści, a także dokonuje analizy psychologicznej otaczającej go rzeczywistości.

• Historia
  • 2016
  • Historia.2.5. PRL
  • 05. Aud+
  • PRL

Dodaj cytat z książki Wiara i wina. Do i od komunizmu