Sekret pustej książki

literatura dziecięca
Skrzat
2019-07-22
2019-07-22

Świetna książka przygodowa dla Czytelników rozpoczynających przygodę z literaturą. Duża czcionka, śliczne rysunki oraz bardzo ciekawa fabuła zachęcą Dzieci do obcowania z książkami.

Historia jest przy tym urocza, podkreślająca co jest jednym z najcenniejszych skarbów na świecie. Dodatkowo zagmatwane zagadki mogą stać się punktem wyjścia do wymyślenia zabaw już po lekturze.

Polecam zarówno młodym jak i nieco starszym Czytelnikom.

Bardzo udana książka dla najmłodszych jak i dla rodziców, wciągnęła mnie samego. Duża ilość zagadek i przygód wciągnęła mojego szkraba. Polecam.

Hania zmieniła miejsce zamieszkania, przenosi się do nowej szkoły. Ciągle jest zła i naburmuszona, nie ma kolegów. Jedyna dziewczynką na jej podwórku jest Aurelia, ale ona ciągle siedzi z nosem w książce, więc z pewnością niezła z niej nudziara. Pewnego dnia Hania zostaje zmuszona do zapoznania się z czytająca okularnica, a ten dzień stał się początkiem przygód obu dziewczynek.

Wszystko zaczyna się od książki, pozornie pustej, którą znajdują w nowym domu Hani. Książka kryje jednak zagadkę prowadząca do następnej. Dziewczynki uczą się współpracy, a Hania, która do tej pory nie lubiła czytać, zaczyna dostrzegać urok książek.

Sekret pustej książki to historia ucząca współpracy i pokazująca, że pozory często mylą. Aurelia wydawała się nudziarą, a okazało się, że jest skarbnicą wiedzy i bardzo sprytną dziewczynką. Tak samo dziewczynki zmyliło zachowanie ich sąsiadki, którą obie nieładnie przezywały, by ostatecznie przekonać się o jej motywacji.

Przede wszystkim książka pokazuje cenę przyjaźni, udowadnia, że z drugą osobą jest zawsze raźniej. Warto więc szukać wsparcia i towarzystwa nawet wśród osób, które z pozoru wydają się nieciekawe. bo w duszy mogą skrywać niejeden sekret i niejednokrotnie zaskoczyć skrywanymi umiejętnościami.

Książeczka jest bogato ilustrowana. Obrazki sa kolorowe i przykuwają oko, a na każdej stronie znajduje się roślinny motyw.

Książka autorstwa Marty Kucharz to bardzo przyjemna opowiastka dla dzieci, niosąca ze sobą morał, a to, w takich historiach najważniejsze.

Tytuł: Sekret pustej książki
Autor: Marta Kucharz
Ilustracje: Elżbieta Moyski

Zapraszam na moją opinię

Zapraszam na moją opinię

ZARYS FABUŁY
Hania wraz z rodzicami zmienia miejsce zamieszkania. Nie jest z tego powodu zadowolona: musiała zostawić swoich przyjaciół, kolegów z klasy, swoją szkołę. Boi się, czy odnajdzie się w nowym otoczeniu i czy w klasie będzie lubianą i popularną uczennicą. W dodatku okazuje się, że w nowym domu ma samych nudnych sąsiadów: staruszkę Widmo oraz okularnicę Nudziarę. Na domiar złego wraz z pokojem otrzymuje... biblioteczkę książek, których nienawidzi. Czy może być coś jeszcze gorszego? Czy pierwsze oceny wydawane przez Hanię się sprawdzą?

"Sekret pustej książki" to cudowna historia dziecięcej przyjaźni. Opowieść zarówna śmieszna, jak i pouczająca. Wszystko zaczyna się od pochopnych ocen Hani, która wraz z czasem musiała dokonać zmian w swoich osądach. Historia, którą napisała Pani Marta pokazuje dzieciom, jak bardzo pochopne oceny i osądy mogą być nieprawdziwe i krzywdzące. Młodzi czytelnicy dowiadują się również jak wiele rzeczy, które na pierwszy rzut oka są nieciekawe mogą być bardzo wartościowe.

"Sekret pustej książki" to strzał w 10 dla młodego czytelnika. Historia, którą opowiada Pani Marta jest ciekawa i wciągająca. Ciągłe zwroty akcji nie pozwalają młodemu czytelnikowi się nudzić. Dodatkowo wydanie książki jest na najwyższym poziomie. Czytelnik otrzymuje książkę w twardej oprawie z mnóstwem kolorowych ilustracji. Już sama szata graficzna sprawi, że dzieci chętnie będą sięgać po dzieło Pani Marty Kucharz.

ZARYS FABUŁY

Zmiany przerażają chyba każdego z nas. Nowe miejsce zamieszkania, szkoła czy ludzie, których obawiasz się poznać, to wszystko wywołuje lęk bez względu na wiek. W takim stresie łatwo o pomyłki, zły humor czy nawet niechęć do kogoś, kto na to nie zasługuje. Jak ma sobie z tym poradzić mała dziewczynka? Co wspólnego z przyjaźnią ma Sekret pustej książki?

Hania właśnie się przeprowadziła i jest w strasznym humorze. Nowy dom i okolica wcale jej nie cieszą, a wręcz wydają się przeraźliwie nudne, bo jak tu znaleźć przyjaciół, gdy ulicami przechadza się dziwna starsza pani, a w domu obok mieszka dziewczynka, która czyta całymi dniami? Tak, Hania tego nie rozumie, bo czytać po prostu nie lubi. Na domiar złego w jej pokoju jest masę różnych książek, co tylko potęguje złość dziecka. Wszystko się jednak zmieni za sprawą jednej tajemniczej i o dziwo pustej książki.

Książek dla dzieci jest coraz więcej. Prześcigają się w pięknych okładkach i detalach na każdej kartce. Co skusiło mnie do sięgnięcia po Sekret pustej książki?

Opis, który przekonał mnie magią zaklętą w tych paru zdaniach. Uwielbiam przekonywać moje pociechy, że książki skrywają masę tajemnic, które warto poznać. Stąd też pomysł, że czytam im takie lektury, które zachęcają słowem do czytania. Marta Kucharz w niewielkiej książeczce skryła mnóstwo świetlistego pyłu, który sprawi, że wasze pociechy z ciekawością będą przysłuchiwać się lekturze i niecierpliwie wyczekiwać finału tej historii.

Sekret pustej książki ma wszystko to, co powinna posiadać książka dla dzieci. Twarda oprawa gwarantująca trwałość i idealne dopasowanie do małych rączek oraz równie trwałe strony. Ogromnie ważna w tego typu publikacjach jest czcionka, tu sporych rozmiarów, dzięki czemu starsze dzieci będą mogły odkryć historię Hani samodzielnie. Na plus zaliczam również ilustracje, które są idealnie dopasowane do tekstu, a ich delikatność przywodzi na myśl opowieści snute przez moją mamę i babcię.

Jednak książka to przede wszystkim bohaterowie. W powieści Marty Kucharz oczarowują niemal wszyscy, a ich kreacji nie można nic zarzucić. Charaktery, postawa życiowa i decyzje, które podejmują. Wszystko składa się w całość i otula ciepłej. Całości dopełnia kilka ważnych przesłań. Jakich? Zdradzę wam jedno z nich. Nie oceniajcie po pozorach. Czego oprócz tej ważnej lekcji nauczyła się Hania? Sprawdźcie sami. Ja zapewniam, że ta niepozorna książeczka skrywa wiele przygód i tajemnic do odkrycia. Maluchy są zachwycone, a ja razem z nimi.

Sekret pustej książki to historia dla dzieci i o dzieciach. Radosna, pouczająca i pełna ciepła opowieść o wadze przyjaźni, miłości do książek i przygód. Z czystym sumieniem polecam każdemu.

--------------------
-------------------

Hania właśnie się...

Sekret Pustej Książki to historia o tym, że pozory mogą mylić, a wspólne przygody potrafią zawiązać przyjaźnie na całe życie. Bardzo lubię takie historie. Są dwie dziewczynki, które początkowo podchodzą do siebie z rezerwą, jest czarny kot oraz skarb, który muszą znaleźć. Każdy rozdział to zagadka, która prowadzi do sedna sprawy. Tu trzeba pochwalić autorkę za pomysłowość.
Historia jest spójna, obserwujemy rozkwitającą przyjaźń, a z całej przygody płynie morał, że nie wolno oceniać po pozorach i koniec jednego, może być początkiem kolejnych przygód. Żadne dziecko nie będzie się nudzić pomagając bohaterkom rozwiązać zagadki, a dla małego czytelnika na końcu czeka niespodzianka.
Muszę wspomnieć, że książka jest przepięknie ilustrowana. (na moim blogu dodam kilka zdjęć ze środka 😉)

Czym kierujecie się przy wyborze książki? Opis, okładka, tytuł, a może znane nazwisko? W moim przypadku bywa różnie, ale widząc tytuł powieści Marty Kucharz, od razu poczułam ciekawość i chęć przeczytania tej historii. Sekret pustej książki już za mną, a jakie są moje wrażenia?

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zdarza mi się sięgnąć po książki dla dzieci i nie ukrywam, że czynię to z ogromną przyjemnością. Trochę z tęsknoty za dawnymi czasami, kiedy to Wydawnictwo Skrzat i Wilga zachwycały moje pociechy przepięknymi książeczkami, a trochę z ciekawości, czy coś przez ostatnie dziesięć lat się zmieniło. Twórczość dziecięca jest tak ciepła i przyjemna w odbiorze, że ciężko mi zrezygnować z przyjemności zanurzenia się w dziecięcy świat. "Sekret pustej książki” jest tego najlepszym przykładem.
Hania to dziewczynka, która nienawidzi czytania. Ma sporo koleżanek i wypełnia czas zabawami, nie poświęcając ani chwili lekturze. Do czasu. Kiedy przychodzi moment przeprowadzki, Hanię ogarnia smutek. Nie dość, że musi rozstać się z koleżankami, to jeszcze jedyna dziewczynka z nowego sąsiedztwa siedzi ciągle z nosem w książce. Okropność. A do tego jeszcze nowy pokój Hani jest pełen książek pozostawionych przez poprzednich lokatorów. Na szczęście sąsiadka, o imieniu Aurelia, proponuje Hani pomoc przy porządkowaniu biblioteki... i tak zaczyna się przygoda. Dziewczynki podczas porządków znajdują książkę, która jest pusta. Okazuje się, że jest ona przepustką do wielkiej przygody pełnej tajemnic. Po rozwiązaniu wszystkich zagadek na dziewczynki czeka nagroda w postaci...
Powieść jest cudowna. Napisana w bardzo ciepły sposób, prostymi słowami przekazuje dzieciaczkom prawdę znaną od stuleci: to przyjaźń jest największym skarbem. Zanim jednak dziewczynki dojdą do tych wniosków, muszą uporać się z zadaniami, które są o tyle ciekawe, że mali czytelnicy mogą pomóc w ich rozwiązywaniu. Świetnie napisana powieść pozwala naszym milusińskim uczestniczyć w przygodzie dziewczynek. A na samym końcu na wytrwałych odbiorców czeka jeszcze jedna zagadka, którą muszą rozwiązać sami.
Całość powieści okraszona jest ilustracjami które zdobyły moje serce prostota kreski i jasnością przekazu. Rysunki, które przeniosły mnie w świat mojego dzieciństwa w prosty sposób są naturalnym uzupełnieniem treści. Należy podkreślić że pełnią bardzo ważną rolę, ponieważ są nośnikiem zagadek, które podkręcają akcję.
Moje wielkie uznanie dla Pani Marii Kucharz za ciepło serca i pióra. Jestem pod wielkim wrażeniem zwłaszcza, że Pani Maria jest debiutantką. Mam nadzieję że na jednej powieści nie poprzestanie!

Zabawa świetna z książką i córeczką sześcioletnią

Zabawa świetna z książką i córeczką sześcioletnią

• Dziecięce
  • Przeczytane - 2019 r.
  • Recenzyjnie - 2019 r
  • Książki dla dzieci
  • Przeczytane 2019

Dodaj cytat z książki Sekret pustej książki