Eri czarodziejka

Okładka książki Eri czarodziejka Jacek Inglot
Okładka książki Eri czarodziejka
Jacek Inglot Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Eri i smok (tom 2) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Eri i smok (tom 2)
Nasza Księgarnia
2019-07-10
2019-07-10

Książkę dobrze jest przeczytać po przeczytaniu pierwszej części czyli "Eri i smok". Historie słowiańskich bóstw, południc, manam itd. niekoniecznie robią na mnie wrażenie. Fabuła dość zwięzła nie mniej jednak na samym końcu dowiadujemy się jaka była przyczyna porwania małego braciszka Eri-Miszy przez południce.

Jest to z pewnością jedna z tych pozycji, które nawiązują do pradawnych wierzeń Słowian. Jest wyrazem niejakiej mody w literaturze na tego typu tematykę podobnie jak np. "Szeptucha" Katarzyny Miszczuk.

O ile książki takie dla dorosłych są ok., ale dla dzieci to jak dla mnie średni pomysł....

Reasumując, książka ta nie zrobiła na mnie wielkiego wrażenia.

Jest to z pewnością jedna z tych pozycji, które nawiązują do...

Pamiętacie stare dobre książki i historie, pokroju Ronji córki zbójnika? To właśnie jest taka historia, dla dzieci, dla młodzieży i dorosły z przyjemnością ją przeczyta. Prosta, a zarazem cudowna - taka jest to opowieść, dobrzy i źli bohaterowie, piękne jak dla mnie ilustracje, takie trochę starej daty, ale mające w sobie to "coś". A i rodzima mitologia się w tej historii subtelnie przeplata. Kupiłam i nie żałuję i pewnie chętnie do tej książki wrócę

Posiadanie niezwykłych umiejętności zwykle bywa w mniejszym lub większym stopniu nieświadome, a z czasem staje się też uciążliwe. Zwłaszcza w czasach zagrożenia zawładnięcia świata przez zło, które pojawia się regularnie. Zadaniem osób mających moc jest ratowanie. Może to być trudne, kiedy jest się małą dziewczynką nie do końca potrafiącą panować nad swoim darem. Ale od czego ma się sprzyjające istoty? O takiej bohaterce jest seria książek o Eri.
Pierwszy tom zatytułowany „Eri i smok” to opowieść o bohaterach, którzy w pewien sposób posiadają nietypowe cechy uniemożliwiają im zwykłe życie. Czasami te cechy są wrodzone, ale też nie zabraknie nabytych, pokazujących jak bardzo otoczenie oraz towarzyszące im wydarzenia potrafią zmienić naszą osobowość. Wszyscy na pozór delikatni, a jednak zostali wciągnięci w bardzo ważną i niebezpieczną misję wymagającą od nich sprytu, wiedzy oraz determinacji. Być może zadanie może się udać tylko dzięki dziecięcej, naiwnej wierze w jej powodzenie.
Historia zaczyna się dość prosto: główna bohaterka, Eri nie jest typową dziewczynką. Zamiast bawić się z innymi dziewczynkami, stroić lalki woli biegać do lasu budzącego strach w mieszkańcach osady, rozmawiać ze zwierzętami, pod kierownictwem szeptuchy Maruchy poznawać zioła, odkrywać sposoby leczenia chorób. Jej rodzice na te wizyty patrzą z niepokojem, jakby przeczuwając, że ta znajomość odbierze im córkę. A później nadchodzi właśnie dzień, kiedy wysłana do wiedźmy dziewczynka zostaje wysłana z misją. Musi zanieść smocze jajo Ewannie, siostrze Maruszy i pilnować, aby po drodze nie wpadło w ręce Widukinda. Nie byłoby w tym nic trudnego, gdyby nie to, że pragnący zdobyć niezwykły skarb mężczyzna nie był potężnym czarodziejem pragnącym zawładnąć całym światem. Do tego celu potrzebuje posiadane przez Eri jajo, z którego ma się wykluć smok. Stworzone dzięki jego mocy żelazne Wuki ruszają za uciekającymi. Wyprawa jest trudna i pełna niebezpieczeństw, ale po drodze bohaterzy znajdą wiele życzliwych magicznych istot. Ucieczka przed zagrożeniem to wyścig z czasem oraz demaskowanie manipulacji zdesperowanego czarnoksiężnika, a także analizowanie czy można własne szczęście i bezpieczeństwo narażać dla dobra świata, czy można dbać o własny interes kosztem innych ludzi.
Wyprawa Eri tylko pozornie wydaje się prosta. Dziewczynka się spieszyć, aby czarnoksiężnik nie był świadkiem narodzin smoka i nie mógł nadać mu imię, pozwalające na zdobycie nieograniczonej władzy nad smokiem, który w złych rękach może być niebezpiecznym narzędziem pozwalającym na zapanowanie nad całym światem. Motyw znany z książki Johna Ronalda Reuela Tolkiena „Władcy Pierścieni”, którą opowieść bardzo przypomina, ale jest dużo krótsza, posiada szybszą akcję, mniejsze opisy przyrody i żeńskiego bohatera. W książce brytyjskiego pisarza Frodo dostaje pierścień od wuja prowadzącego niezwykłe życie. Tu przyszywana ciotka opiekunka daje dziewczynce cenny dar, który trzeba pilnować. Od przejęcia go przez przedstawicieli złych sił zależą losy całego świata, w którym spotkamy majki, skrzaty, krasnale, ogry, dzikie smoki i wiele innych, niezwykłych istot.
W drugim tomie „Eri czarodziejka” bohaterka po pozytywnym zakończeniu wcześniejszej misji kontynuuje naukę u Maruchy. Od wczesnych godzin porannych wykonuje podstawowe zadania, pogłębia wiedzę o ziołach, odkrywa jaką wielką odpowiedzialnością jest mądre używanie czarów. Codzienność toczy się doś spokojnie do czasu wezwania szeptuchy do Zamku Magów. Eri wraca do domu, gdzie zajmuje się braciszkiem. W okolicy osady pojawiają się południce. Na szczęście udaje się je przegonić. Dziewczynka odkrywa, że nie bez przyczyny pojawiły się w okolicy i może mieć to związek z nią. Zwłaszcza, że uprowadzono jej brata. Eri po raz kolejny wyrusza w drogę. Tym razem będzie towarzyszył jej Miko – tajemniczy sympatyczny obieżyświat posiadający bardzo dużą wiedzę, znający tajemnice dziewczynki oraz potrafiący zaradzić wielu niebezpiecznym sytuacjom. Dwójkę bohaterów czeka wiele trudów, ponieważ droga nie tylko jest daleka i niebezpieczna, ale trzeba ją przebyć w określonym czasie: zdążyć przed przemianą Miszy we wuka (pół człowieka- pół wilka służącego złej wiedźmie).
Poza ważnymi i wciągającymi misjami książki o Eri poruszają kwestię dostosowania się do otoczenia, tradycji, rodzinnych misji, uzdolnień. Dzięki temu w pierwszym tomie poznamy mężnego gnoma Kołatka, skrzata Bajazego, dobrodusznego zbója - poetę Wergiliusza oraz szlachetnego błędnego rycerza Kokietko, chcącego polować na smoki, ale w ostateczności decydującego się na ich chronienie. W drugim znajdziemy strażnika lasu, skrzatów, które skryły się przed wykluczeniem w lesie, rusałki dbające o przyrodę Każdy z tych bohaterów w jakiś sposób nie wpisuje się w społeczne oczekiwania i przez to zostają skazani na tułaczkę, konieczność mieszkania w innym miejscu niż powinni.
Książki o Eri to przede wszystkim opowieści dla dzieci kochających niezwykłe, okraszone magią przygody. Dla starszego czytelnika będą to lektury pełna literackich tropów, dzięki czemu mimo prostej fabuly nie jest nudna. Znajdziemy tu w interesujący sposób przerobione motywy z baśni, legend i mitologii (od wiedźm, wodników, skrzatów, przez ogry, smoki, czarnoksiężników, żelazne wilki). Doświadczony czytelnik rozpozna tu motywy zaczerpnięte z „Don Kichota”, greckiej i słowiańskiej mitologii opowiadającej o bóstwach i opiekunach przyrody, baśni i legend zawierających opowieści o smokach i przywołanie dawnego wierzenia w moc imienia, dzięki któremu możemy nadać przedmiotowi rzeczy. Sięgający do pradawnych czasów, obecna w pismach starożytnych filozofów wiara w moc nadanego imienia jest tu głównym motywem napędzającym akcję. Do tego znajdziemy tu sprawdzony i obecny w mitologii motyw walki zła o przejęcie dominacji nad dobrem. Wyszukiwanie tych odwołań w powieści Jacka Inglota sprawia, że lektura jest także interesująca dla dorosłych czytelników. Piękny i prosty język, niedługie rozdziały, przejrzysta akcja sprawiają, że lekturę z powodzeniem można czytać przedszkolakom i uczniom nauczania początkowego. Dzięki żywemu językowi, czytanie na głos przygód Eri jest bardzo przyjemne. Wielkim plusem wśród wielu powieści przygodowych jest to, że tu mamy dziewczęcą bohaterkę śmiało wyruszającą na bardzo ważną misję. Inną zaletą jest poruszenie kwestii wykluczenia niektórych bohaterów z ich rodzinnych społeczeństw. To może być dobrym punktem do dyskusji o normach, ich znaczeniu w socjalizacji, wykluczeniu oraz pomoże pokazać, że nie zawsze ogólnie przyjęte zasady są dobre.
Seria książek o Eri to powieści o prostej fabule doskonale sprawdzającej się w przypadku młodych czytelników. Książki wzbogacono niewielka ilością subtelnych ilustracji pozwalających wyobrazić sobie to, co znajdziemy w czasie czytania oraz będących miłym wzbogaceniem tekstu. Zdecydowanie polecam.

Słowiańska demonologia jest bogata w przeróżne istoty, w które wierzyli wieki temu mieszkańcy naszych ziem, a w niektórych regionach, nadal chrześcijaństwo styka się z nimi, bo człowiek od zarania był zabobonny i wierzył w różne rzeczy... Co więc powiecie na powieść dla dzieci naszpikowaną wieloma istotami, o których część z Was na pewno słyszała?

Eri powraca! Wreszcie! Czekałam cierpliwie na ciąg dalszy przygód małej dziewczynki i ponownie dałam się ponieść fabule, bo książka zachwyca na każdej stronie. Drugi tom przygód Eri czyta się chyba jeszcze przyjemniej niż poprzedni. Historia wciąga od samego początku i do końca dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń.
Jacek Inglot kolejny raz serwuje taką ilość niespodzianek, że młodsi czytelnicy nie będą mogli narzekać na nudę. A większa niż zazwyczaj czcionka ułatwi przedzieranie się przez ciemny las wraz z bohaterami powieści.

Autor ma szalenie lekkie pióro, a język, jakim się posługuje, jest prosty, a jednoczenie niezwykle plastyczny. Opisami odmalowuje przed czytelnikiem – niezależnie od wieku – barwne i cudowne, choć czasami nieco przerażające obrazy, które zapadają w pamięć na długo. Słowami pełnymi emocji, pozwala poczuć to, co czują bohaterowie, ba!, usłyszeć las i poczuć to charakterystyczne leśne powietrze.
Dialogi zaś nie tylko uzupełniają zwarty tekst, przyspieszając lekturę, a świetnie oddają wiek bohaterów, przez co w odbiorze są bardzo naturalne.
Całość wzbogacają również ilustracje autorstwa Anity Graboś, które po mistrzowsku obrazują opisaną przez Jacka Inglota historię.

Eri czarodziejka to kolejna wariacja na temat motywu walki dobra ze złem. Wariacja udana, ciekawa i dająca wiele przyjemności w czasie czytania. Jacek Inglot ukazuje na kartach tej książki, że dobro przezwycięża zło, choć droga do wygranej nie jest usłana różami. Jednak gdy bardzo się czegoś chce i wierzy się w obrany cel oraz spotka się na swojej drodze przychylnych ludzi (albo istoty) można osiągnąć wszystko.

Bohaterowie wykreowani przez autora w większości wzbudzają sympatię. Szczególnie główna bohaterka, która choć jest małą dziewczynką, odznacza się odwagą, której wielu dorosłych nie może się poszczycić. Jej upór i empatia są godne podziwu. Oczywiście nie brak tu czarnych charakterów, które będziecie mieli okazję poznać, gdy zabierzecie się za lekturę tej książki.

Kontynuacja Eri i smoka ponownie przenosi czytelnika w zupełnie inny, nieco bajkowy świat, w którym legendy ożywają. Wartka akcja, świetni bohaterowie, i stworzenia, które ponoć żyją tylko w bajkach... Koniecznie przeczytajcie Eri czarodziejkę, uprzednio zapoznając się z pierwszym tomem.

Eri powraca! Wreszcie!...

"Eri czarodziejka" to powieść stanowiąca kontynuację książki "Eri i smok", która w ubiegłym roku ukazała się na rynku nakładem wydawnictwa Nasza Księgarnia. Jest to lektura dla dzieci w wieku szkolnym, w której autor zabiera nas do pięknego baśniowego świata zamieszkiwanego przez najróżniejsze magiczne stworzenia. Spotkacie w niej chochliki, krasnale, rusałki, strażnika lasu czyli Borowego, złą wiedźmę a nawet smoka.

Główną bohaterką książki jest tytułowa Eri. Dziewczynka jest uczennicą szeptuchy. Pewnego dnia, gdy opiekuje się bratem ten zostaje porwany przez południce. Dziewczynka jest zrozpaczona. Mimo zakazu rodziców postanawia wyruszyć w poszukiwaniu złej wiedźmy aby go uratować. Dołącza do niej Miko, wędrowny bajarz, który okazuje się być bardzo pomocnym towarzyszem. Dzieci w trakcie swej wędrówki przeżywają wiele przygód, właściwie jedna goni drugą. Ratują po drodze chochlika, odnajdują źródło wody zasilając niemal wyschniętą rzekę, odwiedzają szeptuchę Ennę... Czy jednak uda im się przed pełnią księżyca uratować małego Miszę z rąk okrutnej wiedźmy? Czy w ogóle dwójka bądź co bądź małych dzieci jest w stanie stawić czoła potężnej czarownicy? Kim w końcu okaże się Miko, towarzysz Eri?

Lektura już od pierwszych stron porywa młodego czytelnika. Różnorodni bohaterowie na czele z małą czarodziejką gwarantują rozrywkę na wysokim poziomie. W tej historii właściwie nieustannie coś się dzieje, każdy dzień przynosi nowe zaskakujące przygody i przybliża dzieci do tej największej, do spotkania z okrutną wiedźmą. Piękne jest to jak mała Eri z determinacją dąży do odnalezienia braciszka. Pomimo strachu nie poddaje się, nie traci nadziei i wierzy, że z pomocą przyjaciół zwycięży największe zło. Tego też uczy młodych czytelników, aby nie poddawali się nawet wtedy gdy wydaje się, że sprawa jest beznadziejna, aby walczyli z przeciwnościami losu i aby pozwolili sobie pomóc. Przyjaciele to bowiem wielki skarb, a ich pomoc często bywa nieocenionym wsparciem.

Książkę czyta się lekko i szybko. Napisana jest przystępnym dla dzieci współczesnym językiem. Jej strony zdobią czarno białe ilustracje, które pomagają czytelnikowi wyobrazić sobie między innymi opisywane w niej stworzenia. Baśniowy świat wykreowany przez autora również daje sporo miejsca do popisu naszej wyobraźni. Przy tej lekturze na nudę na pewno narzekać więc nie można. Zainteresuje zarówno chłopców jak i dziewczynki. Polecam gorąco ;)

Druga część z serii książek o uroczej, rudowłosej Eri, uczennicy szeptuchy. Jeszcze lepsza niż poprzednia, wciąż należy pamiętać, że to książka dla dzieci, jednak dorosły również przeczyta ją z przyjemnością. Fantasy w słowiańskim klimacie dla młodszych odbiorców. Nieco mroczne, pełne magicznych stworzeń i przygód głównej bohaterki oraz kilku mądrości. Przyjemna lektura.

Z Eri miałam już przyjemność poznać się, w pierwszym tomie opowieści pt."Eri i smok" . Pięknie przedstawiony, baśniowy świat ogromnie przypadł mi do gustu, dlatego z przyjemnością sięgnęłam po kontynuację. Eri pilnie kontynuuje naukę czarów. Marusza jest wymagającą nauczycielką lecz również osobą cierpliwą i przyjazną. Dziewczynkę nudzą nazwy ziół lecz stara się zapamiętać wszystko jak najlepiej. Niespodziewanie jednak Marusza zostaje wezwana do Zamku Magów. Jaki jest tego powód? Eri dogląda domu czarownicy i pomaga rodzinie. Pilnuje braciszka, gotuje, ćwiczy zaklęcia. Jednak nie dane jej wyspać się i odpocząć. Spotyka ja ogromną tragedia. Podstępne Południce wykradają jej braciszka. Trzeba szybko ruszać ma pomoc by zdążyć przed zamienieniem go przez wiedźmę w wilkoczłeka. Mała Eri nie zastanawia się ani przez chwilę. Wie, że musi wyruszyć na poszukiwania. Ogromne poczucie winy i smutek przytłaczają ją.
Bardzo podoba mi się forma tej opowieści. Pięknie prowadzona narracja, mnóstwo baśniowych elementów, drobiazgowe, klimatyczne ilustracje Anity Graboś, tworzą opowieść na pograniczu fantasy. Oprócz złej wiedźmy spotkamy tutaj chochliki, skrzaty, rusałki, Borowego - stróża lasów i mnóstwo innych ciekawych postaci. Będziemy mieć do czynienia z przepowiedniami, czarami, walką ze złem. Czy autor pozwoli by dobro zwyciężyło? Czy głównym bohaterom wystarczy siły by odzyskać małego Miszę? Kim tak naprawdę jest bajarz Miko?
Coraz rzadziej można przeczytać baśń, która by nie powielała pewnych schematów. Tutaj autor postarał się byśmy byli zaskakiwani. Jeżeli wasze dzieci lubią tego typu literaturę, to warto podsunąć im historie o Eri, małej, dzielnej dziewczynce, która nie tylko marzy o tym by zostać czarodziejką, lecz pilnie uczy się, by posiąść jak największą wiedzę. Najważniejsze jednak jest to co nosi w sercu- miłość do braciszka i odpowiedzialność za niego.
Lojalność, osobista odwaga, prawdomówność, to wartości jakże ostatnio poszukiwane. Miejmy nadzieję, że dzieci nie będą poznawać je tylko z bajek. Polecam.

Do tej pory nie znałam przygód Eri, tytułowej bohaterki serii książek Jacka Inglota, wydanej przez Naszą Księgarnię. Jednak otrzymana książka zachwyciła mnie już od pierwszych przeczytanych stron. Moją uwagę zwróciły czarno-białe ilustracje, które wykonała Anita Grabaś. Bardzo lubię takie rysunki w książkach, ponieważ przypominają mi te, które zdobiły stronice książek z okresu mojego dzieciństwa. Mam do nich ogromny sentyment i zawsze cieszy mnie ich obecność w publikacjach dla dzieci. 🙂
"Eri czarodziejka" jest drugim tomem przygód małej dziewczynki, która jest jednocześnie czarodziejką 🙂. Nie miałam okazji przeczytać poprzedniej części, jednak myślę, że po nią sięgnę. Szczególnie że niniejsza pozycja bardzo mi się spodobała! Jak już wspomniałam, Eri jest małą czarodziejką, która wraz z rodziną mieszka w pewnej wsi nieopodal Lasu. W Lesie tym mieszkają przeróżne stwory, zarówno te dobre, jak i źle. Co dzieje się w tym tomie? Jakie przygody czekają na bohaterkę?

Mała Eri pobiera nauki czarowania i zielarstwa od dobrej szeptuchy, Maruszy. Dziewczynka marzy, aby w przyszłości być równie dobrą czarodziejką i pomagać ludziom tak, jak jej nauczycielka. Kiedy szeptucha zostaje wezwana do Zamku Magów, Eri wraca do rodzinnego domu. Dni mijają jej głównie na opiece nad młodszym braciszkiem, malutkim Miszą. Pewnego dnia, mała czarodziejka zostawia małego braciszka na chwilę samego. Kiedy wraca, okazuje się, że dziecko zniknęło! Miszę porwały południce, złe zjawy będące na u wiedźmy Widory. Dziewczynka czuję się winna, dlatego wyrusza w niebezpieczną podróż, aby odnaleźć brata i uchronić go przed złymi mocami. Pomaga jej w tym napotkany w lesie chłopiec i bajarz, Miko, który wydaje się dziewczynce znajomy. Oboje wyruszają w pełną przygód podróż. Po drodze Eri pozna wiele istot, którym udzieli swojej pomocy. Czy Eri odnajdzie braciszka i uchronić go przed zemstą wiedźmy? Kto wygra tę wielką walkę? "Eri czarodziejka" to wspaniała, wręcz baśniowa opowieść pełna znakomitych przygód, gdzie dobro stoczy walkę ze złem. Książka jest pięknie napisana, a duża czcionka z pewnością zachęci do lektury dzieci, które potrafią już czytać samodzielnie. Treść jest przystępna w odbiorze i pobudza wyobraźnię, wszak książka przenosi nas w niezwykły świat magii i czarów. W tej publikacji przygoda goni przygodę, czytelnik nie ma chwili, aby się nudzić. Oprócz magicznych i wspaniałych przygód, między wierszami możemy przekonać się, że "Eri czarodziejka", to książka o determinacji, wierze we własne możliwości, a także o sile przyjaźni i miłości oraz o tym, do czego jesteśmy zdolni, żeby uratować i pomóc tym, których kochamy. To propozycja dla czytelników w przedziale wiekowym od 6 do 14 lat.Serdecznie polecam książkę jako wakacyjną lekturę, ale nie tylko!

Ok, każdy zna chyba książki przygodowe dla dzieci, prawda? A kto zna taką, w której mityczny świat nie opiera się na elfach, wampirach czy duchach ale na naszej rodzimej mitologii?

Słowiańskich książek jest sporo, ale te które ja kojarzę przeznaczone są raczej dla starszej młodzieży i dorosłych. A szkoda, bo słowiańskie bóstwa i stworzenia to kolorowy, klimatyczny świat rozbudzający wyobraźnię.

Na szczęście jest co najmniej jedna seria. "Eri czarodziejka" Jacka Inglota. To druga, po "Eri i smok" część przygód tytułowej Eri, małej dziewczynki obdarzonej wielką mocą.

Polecam. Jest lekko, jest dużo przygód, są rusałki, Borowy, szeptucha i wiele innych.

• Dla dzieci
  • Literatura dziecięca
  • DK / Sz / PM / Sec
  • Bardzo chcę!
  • Fantastyka/fantasy/science fiction

Dodaj cytat z książki Eri czarodziejka