Liebes Kind

dtv
2019-01-01
2019-01-01
niemiecki

Sama nie wiem, co myśleć o tej pozycji. Były całe rozdziały, które pochłaniałam z zapartym tchem, ale też takie przez które ciężko było mi przebrnąć. Początek jest niesamowity: mroczny, tajemniczy i trzymający w niepewności, co tak naprawdę się wydarzyło. Każde kolejne wspomnienie czy relacja zamiast wyjaśnić sytuację tylko dodatkowo ją gmatwało i sprawiało, że zaczęłam tworzyć w głowie kolejne scenariusze, by jakoś wytłumaczyć sobie co zaszło.

Największy problem z tą powieścią mam ze względu na Matthiasa. O ile początkowo współczułam mu jako zbolałemu ojcu, o tyle z czasem zwyczajnie go znielubiłam, bo coraz częściej zaczął mi się jawić jako osoba chamska z wiecznymi pretensjami do wszystkich i o wszystko. Są pewne aspekty jego zachowania, które mnie irytowały, ale są też takie, które pokazywały jak genialnie Autorka stworzyła tę postać. Dopiero z czasem zdałam sobie sprawę, że ta postać właśnie taka miała być, miała wzbudzać sprzeczne emocje i o ile uważam, że było to "rozegrane" znakomicie, o tyle wcale nie ułatwiało mi lektury.

Druga sprawa in minus to zbytnie rozciągnięcie niektórych zdarzeń i przemyśleń bohaterów. Ja naprawdę nie czułam potrzeby szczegółowego poznania myśli bohaterów, gdy musieli komuś otworzyć drzwi czy ich wyobrażeń co ich spotka za chwilę. Dla mnie było tego momentami za dużo i za bardzo spowalniało to akcję przez co moje zainteresowanie malało.

Jeśli chodzi o thrillery psychologiczne to są takie, które kocham od pierwszej strony, ale też takie, których fenomen do mnie nie przemówił. "Ukochane dziecko" plasuje się tak po środku. Genialna warstwa psychologiczna i kreacja postaci (umiem to docenić nawet, gdy czasami bohaterowie mnie irytowali),nieszablonowy pomysł na fabułę i styl, który wywoływał we mnie uczucie niepokoju. A jednak nie mogę powiedzieć, by książka mnie zachwyciła. Była naprawdę dobra i każdy miłośnik thrillerów psychologicznych powinien po nią sięgnąć. Jednak z powodu tych drobnych mankamentów, o których wspomniałam nie mogłam tak całkowicie dać się pochłonąć tej opowieści. Mimo wszystko wolę historie, które nie wywołują we mnie irytacji, nawet gdy jest ona zamierzona. Niemniej uważam, że dla wielu osób byłaby to emocjonująca lektura.

Fajna pozycja, ciekawie napisana.

Fajna pozycja, ciekawie napisana.

Intrygujący początek, bardzo nużący środek, a zakończenie raczej kwestia indywidualna, nie przewidziałem go, lecz liczyłem na coś bardziej szokującego?

Sporo czasu potrzebowałem, aby się przekonać do stylu autorki. Książka moich oczekiwań nie spełniła.
Na plus wykreowanie postaci Hanny, która była najbardziej ciekawą postacią powieści. Wątki Matthiasa najbardziej męczące, ani przez chwilę nie potrafiły mnie zaciekawić.
Któregoś dnia chętnie obejrzę serial dla porównania 👍

Bardzo dobra książka. Wciąga od pierwszej strony i trzyma w napięciu do ostatniej.

Książka wciągnęła mnie od pierwszej strony. Zaskakujące zwroty akcji, zaskakujące zakończenie. Polecam.

Jestem świeżo po lekturze, książka wciągnięta w trzy dni.
Od początku wciąga, czyta się szybko, ciekawie poprowadzona narracja.
Nie jest to książka zmieniająca życie. Polecam jeśli chce się przeczytać pozycję która angażuje, jednocześnie nie wymaga pełnego skupienia.

Jestem świeżo po lekturze, książka wciągnięta w trzy dni.
Od początku wciąga, czyta się szybko, ciekawie poprowadzona narracja.

Fenomenalna książka! Mroczny, trzymający w napięciu od pierwszej do ostatniej strony thriller. Zakończenie, którego po części można się było odrobinę domyślić, absolutnie nie zawodzi. Po prostu wow! To chyba jeden z najlepszych thrillerów, jakie czytałam w moim życiu.

Ciekawa, do samego końca trzymała w napięciu. Koniec całkowicie mnie zdziwił.

Ciekawa, do samego końca trzymała w napięciu. Koniec całkowicie mnie zdziwił.

No nie powiem żeby nie było to dobre bo było. Bardzo dużo tutaj dodaje audiobook z Empik Go, który już był takim trochę słuchowiskiem. Robił niesamowity klimat i dynamizował akcje. Jeśli macie możliwość polecam z całego serca przesłuchać. Co do samej książki była świetna aż do zakończenia, które było dobre ale nie aż tak jak cała reszta książki.

Ta historia miała mnie zaskoczyć. Być czymś nowym i ciekawym, bo nie sięgam po ten gatunek zbyt często. I ta książka się taka okazała, a początek jej i końcówka mnie wciągnęły. Tak, że trzymałam ją w ręce, a strony się same przekładały. Ja tylko poznawałam historię Leny opowiedzianą przez Hannah, Matthiasa i Lenę. I tylko gdzieś w środku było mniej tajemnic, przez co było trochę nudniej.

Pojawiały się nowe fakty, informacje, a ja starałam się je łączyć. Wciągnęłam się w tę historię. Jednak też trochę się irytowałam. Początkowo przez perspektywę Hannah, która była taka dziwna, nie aż tak dziecinna, a bardziej dorosła, przez co nie potrafiłam się w nią wczuć. Jednak potem im więcej jej było, tym bardziej ją doceniałam, bo ona miała w sobie to coś. To coś, co ma w sobie element zapadający w pamięci. Niestety Matthias mnie irytował. Jego całe zachowanie i kroki, które podejmował. Był przez to taki dziwny, taki inny.

Po ,,Ukochane dziecko” Romy Hausmann chciałam sięgnąć od dawna. Zaciekawiła mnie ta książka, wciągnęła mnie i jacie, wiem, że będę chciała jeszcze bardziej i lepiej poznać ten gatunek.

• Audiobooki