Uśpiona

Alicja Sinicka Wydawnictwo: W.A.B. kryminał, sensacja, thriller
W.A.B.
2022-06-15
2022-01-01

Bardzo dobra książka, choć bardzo prosta, to bohaterka z narkolepsją dodaje jej oryginalności. Takie książki po prostu lubię.

Książka nie jest zła, ale zdecydowanie mnie nie porwała. Dobra do przeczytania na raz. Ale przez brak narastającego napięcia czy rozbudowanego wątku nie miałam ochoty sięgać po nią po przerwie.

Ciekawa książka. Mocno mnie zdziwiła na koniec. Polecam.

Ciekawa książka. Mocno mnie zdziwiła na koniec. Polecam.

To moja druga ksiazka pani Sinickiej i ponownie bardzo pozytywne wrazenia w czytaniu. Przede wszystkim dobrze sie bawilem,solidny,wciagajacy kryminal,od ktorego trudno sie oderwac.

Bardzo dobra książka, ale nie jestem do końca przekonana co do zakończenia.

Bardzo dobra książka, ale nie jestem do końca przekonana co do zakończenia.

Wysłuchałam audiobooka. Po zachwycie "Florystkami", a także dużym uznaniu dla "Karnawału", przyznam, że spodziewałam się czegoś lepszego. Co prawda wymienione wyżej tytuły powstały po "Uśpionej", jednak myślałam, że ta powieść będzie równie dobra. Książka nie jest zła, jednak słuchanie jej, w pewnym momencie zaczęło mnie trochę nużyć. Nie czułam takiego napięcia jak w przypadku "Florystek" czy "Karnawału". Można przeczytać.

Mocne 7 ⭐

Bardzo ciekawa koncepcja z wykorzystaniem narkolepsji.

Fabuła i akcja budowane klasycznie jak na tego typu książkę czyli w tej sferze nie było żadnych zaskoczeń. Oczywiście podczas lektury podsuwane były nam tropy kto może za tym stać, ale tak naprawdę nic nie wskazywało na ostatecznego sprawcę. Może jakbym przeczytała po raz drugi (czego raczej nie zrobię) to zwróciłabym na jakieś szczegóły bardziej uwagę, ale nie było nic alarmującego za pierwszym razem 🤷‍♀️

ogólnie dobra książka, dzięki wykorzystaniu narkolepsji ma bardzo ciekawy element, który ją wyróżnia.

Mocne 7 ⭐

Bardzo ciekawa koncepcja z wykorzystaniem narkolepsji.

Alicja Sinicka to królowa polskiego domestic noir. Serca czytelników podbiła między innym jej bestsellerowa trylogia oławska: "Stażystka", "Obserwatorka" i "Służąca". Autorka z wykształcenia jest ekonomistką. Przez kilka lat pracowała jako analityczka finansowa. Mieszka w Oławie na Dolnym Śląsku. Jej twórczość charakteryzuje się znakomitymi intrygami utkanymi z tajemnic i symboli.

"Uśpiona" to thriller psychologiczny, który ukazał się w 2022 roku nakładem wydawnictwa W.A.B. Książka liczy sobie 352 strony.

Kiedy ona zasypia, ktoś ją odwiedza i powoli niszczy jej życie. Weronika Krzycka cierpi na narkolepsję. Każdego dnia musi zrobić sobie dwie godzinne drzemki, żeby normalnie funkcjonować. Nie zdaje sobie sprawy, że kiedy zasypia, ktoś wchodzi do jej domu. Ktoś, kto ma na jej punkcie niebezpieczną obsesję.
Krzycką zaczyna prześladować nieuzasadniony lęk. Pewnego dnia, tuż po przebudzeniu, widzi coś, co wywraca jej życie do góry nogami. Na podłodze w salonie leży martwy człowiek.
Rozpoczyna się drobiazgowe policyjne śledztwo. Weronika stara się pozbierać, ale sprawa zagadkowej śmierci nie daje jej spokoju. Nie wie, że to dopiero początek koszmaru.

Czym jest narkolepsja? To rzadka przewlekła choroba neurologiczna, która wpływa na regulację snu i czuwania. Osoby cierpiące na narkolepsję mają trudności z kontrolowaniem snu, co prowadzi do niekontrolowanych epizodów nagłego zaśnięcia w ciągu dnia. Choroba ta może utrudniać codzienne funkcjonowanie i wykonywanie codziennych czynności. Właśnie z tym mierzy się 34-letnia Weronika Krzycka, główna bohaterka powieści "Uśpiona". Weronikę poznajemy w momencie poszukiwań kandydata na nowego współlokatora. Wybór pada na młodego artystę malarza, 35-letniego Brunona Lira. Mężczyzna wzbudza w Weronice niepokojące emocje, ale mimo tego kobieta uważa, że można mu zaufać. Bruno wkrótce wprowadza się do wynajętego pokoju. Niedługo po przeprowadzce Brunona w życiu Weroniki zaczynają się dziać dziwne, niepokojące rzeczy... Po drzemce kobieta znajduje w domu coś, czego nie powinno tam być, ma wrażenie, że zamykała drzwi, a tymczasem są one otwarte itp. Wkrótce dochodzi do wstrząsającej sytuacji - na podłodze swojego salonu Weronika znajduje martwą kobietę. Jakim cudem kobieta dostała się do jej zamkniętego domu? Czego chciała? I przede wszystkim jak zginęła? Czy mowy lokator ma z tym coś wspólnego? Rozpoczyna się śledztwo, które doprowadzi bohaterów do wstrząsającego odkrycia. I to nie jednego...

Książka całkiem przyzwoita. Nie zachwyciła mnie tak jak poprzednie pozycje autorki, niemniej przeczytałam ją w ciągu jednego dnia. Dałam się wciągnąć rozwijającej się akcji i czytałam książkę z niemałą przyjemnością. Do samego końca nie wiedziałam kim jest tajemniczy obserwator Weroniki i za to plus. Książka ma kilka ciekawych zwrotów akcji, fabuła szybko wciąga, temat narkolepsji jest ciekawy, postacie wiarygodne. Akcja powieści toczy się w Oławie. Mamy tu do czynienia z narracją w pierwszej osobie z perspektywy Weroniki oraz jej tajemniczego podglądacza.

Dobra książka opowiadająca o obsesji. Całkiem przyjemny thriller. Nie tak wciągający jak inne książki autorki, ale jest to całkiem przyjemna pozycja. Książka godna polecenia.

Po tę książkę sięgnęłam z polecenia Zuzanny @zaksiazkowane. Wcześniej czytałam „Florystki” od tej autorki, ale ta pozycja zdecydowanie bardziej przypadła mi do gustu.

Główną bohaterką jest Weronika, która cierpi na narkolepsję. Jej sposób radzenia sobie z chorobą jest następujący: dwa razy dziennie, o stałych godzinach, robi dłuższą drzemkę. Od pewnego czasu ma wrażenie, że ktoś dostosował się do jej trybu dnia i podczas jej nieświadomości zakrada się do jej domu. Wera w pewnym momencie sama nie wie, co jest jawą a co snem.

Na maksa wciągająca fabuła. Nie mogłam się od niej oderwać. Historia jest niepokojąca, czyta się ją z lekkim dreszczykiem na plecach. Bohaterowie są bardzo dobrze wykreowani, a styl pisania lekki i przyjemny. Co parę rozdziałów zmieniamy narratora i możemy trochę bliżej poznać stalkera (spokojnie, to nie żaden spojler). Zakończenia szczerze się nie spodziewałam, byłam w lekkim szoku, ale wcale nie było naciągane.

Ocena 8/10⭐️

Nigdy wcześniej nie miałam tak, że czułam niepokój w trakcie czytania. Natomiast tutaj się tak stało.
"Uśpiona" trzyma czytelnika w niepewności do samego końca. Osobiście łapałam się na tym, że w momentach, gdy nie czytałam, rozmyślałam nad tym, kto może być tą tajemniczą, przerażającą osobą, która odwiedza główną bohaterkę. Okazało się, że wszystkie moje przypuszczenia były błędne.
Książka ta sprawiła mi dużo radości i będę do niej wracała myślami.

• Audiobooki
  • Przeczytane 2022