Harry Potter i Czara Ognia (Wydanie ilustrowane)

Okładka książki Harry Potter i Czara Ognia (Wydanie ilustrowane)
J.K. Rowling Wydawnictwo: Media Rodzina Cykl: Harry Potter (tom 4) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Andrzej Polkowski
fantastyka Harry Potter magia czarodzieje J.K. Rowling

niestety jedna z nudniejszych książek jakie czytałam

niestety jedna z nudniejszych książek jakie czytałam

Na początku było mi ciężko czytać tom 4. Być może było to spowodowane tym że książka ma ponad 700 stron i byłam przerażona taką ilością. Poza tym przez jej długość akcja na początku dosyć mozolnie się rozwijała przez co odczuwałam lekkie znudzenie. Natomiast kiedy cała historia się rozwinęła to ciężko było mi się oderwać od lektury. Byłam zdumiona jak wiele ciekawych wątków zostało pominiętych w filmie. Czasami miałam wrażenie że czytam zupełnie nową historię Harrego Pottera. Trzymajcie kciuki żebym dała radę przebrnąć przez następny tom!

Po fenomenalnej trzeciej części, ciutkę niżej, ale z 9-tki na 8-kę to żadna ujma dla autorki, wciąż arcyzajmująca.

Wracam co jakiś czas do całej serii - to wspaniała odskocznia od ponurej, mugolskiej rzeczywistości. Uciekam do Hogwartu za każdym razem kiedy zaczyna przygniatać mnie depresja i stres.

Harry Potter i Czara Ognia to czwarty tom przygód młodego czarodzieja! To jednocześnie taki tom, który jest wyraźnie bardziej przerażający i mroczny, niż poprzednie. Tym razem nasz bohater ma przed sobą Turniej Trójmagiczny, w którym wcale nie planował brać udziału. Uczestnicy sami wrzucają karteczki ze swoim imieniem do Czary, co więcej, aby to zrobić, muszą mieć minimum 17 lat. A więc jakim cudem kartka z imieniem 14-letniego Harry’ego się tam znalazła? Przed nim trzy bardzo trudne i niebezpieczne zadania…

Ta część mocno różni się od swojej filmowej adaptacji. Podsumujmy więc, czego nowego dowiedziałam się tym razem:
🪄Kto gotuje posiłki w Hogwarcie? I co stało się ze Zgredkiem po odejściu od Malfoy’ów? No przecież z czegoś trzeba żyć!
🪄Walka Hermiony o prawa skrzatów - wspaniały, bardzo życiowy wątek! Oczywiście skojarzył mi się od razu z walką o prawa mniejszości, czy zwierząt, ale przede wszystkim dzięki niemu jeszcze bardziej polubiłam Hermionę!
🪄Kojarzycie tę scenę w filmie, kiedy Knot krzyczy „Let the game begin!”, ekran się rozświetla, a my widzimy… że bohaterowie wrócili do namiotu i świętują? W powieści nie tylko poczytacie nieco więcej o meczu, ale także poznacie nowych bohaterów, którzy odegrają w tej historii bardzo ważną rolę, a których zabrakło w ekranizacji!
🪄Czy gdyby Harry spojrzał na mapę Huncwotów, odkryłby kto stał za całą tą intrygą?

Mogłabym tak wymieniać i wymieniać! Jeśli, tak jak ja, nie pamiętacie już książek, a jedynie filmy, a może w ogóle nigdy ich nie czytaliście, warto dać im szansę! Znajdziecie tam odpowiedzi na wszystkie wspomniane przeze mnie powyżej pytania! Mamy więcej wątków i postaci, jako fanka Harry’ego jestem zachwycona tym, że odkryłam tę historię na nowo! Wspaniała przygoda! I kolejna pozycja, która przeniosła mnie do mojego dzieciństwa. To także powieść, dzięki której wiele dzieciaków pokochało książki - warto więc pamiętać o tej ponadczasowej historii i przekazywać ją kolejnym pokoleniom czarodziejów i czarodziejek!

Wspaniała

Wspaniała

Rewelacja! To, co tu się odwaliło mroczny klimat tę intrygi! Po przeczytaniu jej chyba już nigdy nie siądę do filmu.

Po latach sięgnęłam ponownie po tę część serii i jestem pod wrażeniem, jak dobrze się to czyta! Sunięcie przez kolejne strony było dla mnie ostatnio najdoskonalszą formą relaksu, więc specjalnie chłonęłam lekturę, niespiesznie delektując się nią.

Nie mam pojęcia, dlaczego zawsze podchodziłam tak po macoszemu do tego tomu. Było świetnie; emocje zostaną ze mną chyba do kolejnej części (a później powtórka z rozrywki).

Na półkach: , , , ,

Kiedyś to była moja ulubiona część Pottera, ale teraz jestem szczerze mówiąc dosyć mocno rozczarowana. Mimo, że to wspaniały powrót do serii to zaczynam dostrzegać jej mankamenty. Tak jak przy poprzednich częściach już pisałam, wiele rzeczy jest bardzo pobieżnie i szybko opisanych, a tutaj się to niestety nie zmienia. Poza tym mało dzieje się na początku książki, a za dużo na końcu. Ponad to postać Hermiony w tej części była strasznie irytująca. Nic do niej nie docierało i była mocno zafiksowana na Wszy, o której myślałam, że pojawia się dopiero w kolejnej części. Szkoda bo na tą część rereadu cieszyłam się najbardziej. Mam mieszane uczucia, bo z jednej strony ta książka miała tyle wad, a z drugiej to książki mojego dzieciństwa i mam do nich ogromny sentyment, bo są klimatyczne, wręcz ociekają magią i wspaniałymi wspomnieniami i wiem, że zawsze będą dla mnie ważne.