1966. Rok, w którym eksplodowała dekada

2019-07-19
2019-07-19
Mikołaj Denderski
reportaż

To opowieść o dwunastu miesiącach, które przygotowały społeczeństwa do rewolucji obyczajowej i które wprowadziły do Lata Miłości oraz do Ery Wodnika(szczególnie tę jego młodą część).
To jest również historia o muzyce Pop, która przestawała być tylko i wyłącznie rozrywką, ale stawała się muzką rockową niosąca przesłanie i duży ładunek emocjonalny.
Polecam z całego serducha nie tylko miłośnikom lat sześćdziesiatych ubiegłego wieku, wczesnym i obecnym hippisom, ale także dla tych, którzy lubią dobrą książkę napisaną lekkim piórem.

Polecam ...

Szeroko opisane kalendarium przełomowego dla popkultury i muzyki roku 1966. Choć nie tylko. Bowiem Jon Savage, przez pryzmat zmian i pojawiających się nowych trendów, ujmuje w szerokim zakresie gros przemian i rewolucji przetaczających się przez Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone, zrządzeniem losu czy też powodowane kumulacją napięć społecznych i różnic pokoleniowych, w tytułowym roku 1966.

Niesamowita książka przede wszystkim - choć nie tylko - dla wielbicieli muzyki - utwory kapel debiutujących, będących u szczytu popularności i z wolna odchodzących w cień, zostały tu poddane dokładnej analizie, szeregom interpretacji, które umiejscawiają je w kontekstach politycznych, kulturowych, społecznych i... osobistych (dla ich twórców). A ponadto "1966..." Savage'a jest dokumentem opisującym całą epokę - mimo iż skupia się na 66-tym - z wielu różnych ujęć i perspektyw. Niesamowita książka, którą docenią wszyscy fani muzyki i ogólnie dzieł popkultury z tej przełomowej dekady! Polecam gorąco!

Najważniejsza książka o popkulturze. Brytyjski dziennikarz Jon Savage przygląda się wydarzeniom pierwszej połowy lat sześćdziesiątych w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych pokazując, jak budowały one naszą współczesność. Właśnie współczesność, bo z jego oglądu wynika, że właśnie wtedy tworzyły się podwaliny naszej rzeczywistości – z rewolucją obyczajową, walką o prawa obywatelskie Czarnych i mniejszości seksualnych, nowoczesnymi ruchami emancypacyjnymi oraz ostatecznym ukonstytuowaniem się konfliktu: starzy kontra młodzi. A wszystko to podane jest w oszałamiającym rytmie muzyki tamtych czasów; muzyki, która wówczas ostatecznie zaczęła wyznaczać trendy społeczne i psychologiczne. Savage, choć nie deklaruje się jako entuzjasta lub przeciwnik, pokazuje też, jak wielką rolę w tych zmianach społecznych odgrywały substancje psychoaktywne. Szczególną uwagę poświęca LSD, które – według niego – doprowadziło do prawdziwej rewolucji w świadomości obywatelskiej.
Z pozoru „1966” to praca hermetyczna, rzecz dla socjologów, psychologów, parających się kulturą dziennikarzy (prawdziwych, a nie mediaworkerów czy wytwórców kontentu),świadomych konsumentów popu oraz kawiarnianych mądralińskich, lubiących robić wrażenie w modnych śródmiejskich lokalach przy latte z mlekiem sojowym. Jednak przystępny język oraz czytelność wywodu sprawiają, że praca Savage’a – choć jej objętość może przerazić niedzielnych poszukiwaczy lektury lekkiej, łatwej i przyjemnej – doskonale sprawdza się jako „czytadło”. Może nie ma w tu prostolinijności i gładkości polskiej literatury sensacyjnej i obyczajowej, jednak jej mistrzowska konstrukcja, potoczystość oraz doskonale budowane napięcie powodują, że czyta się to tomiszcze niczym rasowy dreszczowiec. Deszczowiec służący czemuś więcej, niż rozrywce.
Lektura tej książki wiąże się jednak z pewnym ryzykiem. Savage pisze – zwłaszcza o muzyce – w sposób tak porywający, że od razu chce się kupować piosenki i płyty, które są – według niego – dla tamtego czasu gwałtownych zmian istotnie. A muzyka, nawet w streamingu, to dziś towar zbytkowny. W „1966” jest jej tyle, że może na nią pójść nawet pół pensji. Ale warto. Nawet, jeżeli do końca miesiąca trzeba będzie lecieć na suchym chlebie i zupkach w proszku. Warto, bo oprócz Beatlesów, Stonesów i kilku innych gwiazd, Savage pokazuje niezwykłe zjawiska i dzieła, o których dziś już prawie nikt nie pamięta. A powinno się je znać, i to nie tylko dlatego, że łatwiej wtedy zrozumieć świat i siebie samego. Rzeczy o których pisze autor „1966”, to po prostu kawał doskonałego grania, przy którym można też świetnie się bawić – na parkiecie albo w fotelu, z kieliszkiem wina w dłoni.
Świetna rzecz. Pod każdym względem. A w swoim gatunku – publicystyki społeczno/kulturalno/obyczajowej – arcydzieło.

Jon Savage w swojej książce skupia się na roku, w którym dokonała się jedna z najważniejszych i najbardziej ekscytujących przemian w historii muzyki popularnej. Książka wspaniale przedstawia genezę czasów dzieci kwiatów, wybuchu rocka i ówczesnych dynamicznych zmian społecznych.
Książki Savage’a nie czyta się jednym tchem. Jej konsumpcja trwa długo, bo wzbudza ona w czytelniku głód wiedzy – nie sposób opanować chęci odtworzenia utworów, o których jest mowa. Autor opisuje je w taki sposób, że po prostu chce się poznać każdą piosenkę bliżej, poczuć, jak wybrzmiewa, zrozumieć, co przeżywali ludzie w latach 60., a można to zrobić tylko dzięki muzyce.

Recenzja dostępna na Z CYKLU:

• Muzyka