Kraftwerk. Publikation

2013-06-18
2013-06-18
Maciej Szymański
Kraftwerk muzyka elektroniczna lata 80

Wyjątkowa biografia wyjątkowego zespołu. Świetnie przedstawiony klimat - także jest wyjątkowy, bo w stosunku innych wykonawców Kraftwerk jest równie (jeśli nie bardziej) wyrazisty, ale na zupełnie innych płaszczyznach. Styl trochę surowy. Treść inspirująca.

Dobra, momentami porywająca biografia być może najważniejszego zespołu w historii muzyki.

David Buckley wraca do czasów młodości, by przybliżyć najdziwniejszą z punktu widzenia wychowanego w powojennych czasach Anglika fascynację, która stała się udziałem także słynnych brytyjskich muzyków jego pokolenia. Zimna, minimalistyczna i futurystyczna muzyka skrajnie niemieckiego z ducha Kraftwerku natchnęła ludzi po obu stronach Oceanu i kompletnie zmieniła oblicze popu. Buckley w dość zachowawczej formie przechodzi przez całą historię zespołu, pokazaną głównie z perspektywy kilku byłych jego członków - przede wszystkim Eberharda Kranemanna, Karla Bartosa i Wolfganga Flüra.

Plusy? Sporo historii zza kulis, możliwość zwiedzenia słynnego studia Kling Klang w Düsseldorfie i wejścia w proces twórczy zespołu w czasach jego największej świetności, analiza otoczenia, w jakim powstawała muzyka Kraftwerku i poznanie opinii (czasem całkiem skrajnych) na temat tego, jakimi ludźmi są jego liderzy (a właściwie lider i były współlider) - Ralf Hütter i Florian Schneider.

Minusy? Czasem za mało tu samej muzyki (Buckley to nie Reynolds, "Kraftwerk. Publikation" to nie "Podrzyj, wyrzuć, zacznij jeszcze raz"), a za dużo rozważań o stylu, modzie i dziewczynach. Przede wszystkim, nie ma w tej opowieści perspektywy Schneidera i Hüttera. Obaj solidarnie, mimo rozpadu ich twórczej współpracy, odmawiają bliższych kontaktów z mediami, przez co w ujęciu Buckleya stają się na wpół mitycznymi ikonami, nierzadko złośliwie portretowanymi przez byłych współpracowników. I może nie byłoby to najgorsze, gdyby sama książka miała taką konwencję, ale jednak to dość standardowa opowieść reporterska, w której brak choćby symbolicznego udziału dwóch centralnych postaci momentami mocno doskwiera.

Niemniej jednak każdy, kto choć trochę lubi/docenia Kraftwerk, powinien "Publikation" przeczytać. Choćby po to, by uświadomić sobie siłę stworzonej przez tych ludzi muzyki i docenić absolutne wizjonerstwo. Chwilami wręcz niedorzecznie wybiegające poza współczesną percepcję.

Udana próba rozszyfrowania twórczości dość tajemniczego fenomenu, jakim jest Kraftwerk. Szkoda, że tylko jeden tom ;-)

Zimna jak muzyka Kraftwerku, o ile zespołowi w tym do twarzy, biografii nie.

Zimna jak muzyka Kraftwerku, o ile zespołowi w tym do twarzy, biografii nie.

To nie jest typowa biografia. David Buckley opisuje bardzo dokładnie historię grupy, nie tylko się zachwycając, ale przedstawiając fakty, te gorzkie też. Każda postać jest opisana bardzo obiektywnie, co sprawia, że książka jest autentyczna. Podróżując razem z Kraftwerkiem, dużo dowiemy się na temat muzyki ogólnie, o jej rozwoju, jej dziejach i ewolucji. Autor zdecydowanie zna się na muzyce, styl pisania jest lekki co ułatwia i umila czytanie tej bardzo dobrej lektury!

Davida Buckleya wcześniej kojarzyłam tylko z wydanej i cenionej biografii Davida Bowiego, dlatego też z miłą chęcią sięgnęłam po "Kraftwerk. Publikation" i się nie zawiodłam. Książkę praktycznie czyta się jednym tchem. Autor dogłębnie analizuje twórczość zespołu stawiając wiele interesujących tez i zwraca uwagę na wiele ciekawych kwestii. Ponadto bardzo dokładnie przedstawia scenę muzyczną tamtego okresu i swobodnie posługuje się nazwami zespołów i nazwiskami. Dodatkowym atutem książki są niezliczone ilości cytatów takich znanych osobistości jak John Foxx, David Bowie, Gary Numan...

Cieszyć czytelnika może też wydanie i projekt książki. Z przyjemnością tak wydaną biografię można postawić na półce.

polecam, bo warto.

9/10