The Dom. Nowojorska bohema na polskim Lower East Side

Jan Błaszczak Wydawnictwo: Czarne Seria: Seria Amerykańska literatura faktu
Czarne
jazz kultura lata 70. XX w. literatura faktu muzyka Nowy Jork polonia reportaż sztuka wspomnienia
literatura faktu
Seria Amerykańska

Oficjalne recenzje i

Czy punk przyszedł z Polski?

[ 1 ] Link do recenzji

Przeczytałam już tyle pozycji z amerykańskiej serii Czarne, że na tą niestety nie miałam siły. Zmuszałam się dwa razy ale nie poszło. Nuda jak sto gwintów!

Jak do każdej książki z serii amerykańskiej- podeszłam bardzo entuzjastycznie nastawiona. Wiadomo, czasem pozycje porywają mnie bardziej, a czasem mniej- za to nigdy nie mam uczucia straconego czasu. "The Dom"- kurczę, wynudziłam się niemiłosiernie, czytając ten reportaż.

Mam wrażenie, że była pisana trochę na siłę, i mimo i tak stosunkowo niewielkiej objętości, jest to...

Kolejna świetna pozycja z Serii Amerykańskiej. Tym razem o polskim przedsiębiorcy i jego modnych wśród nowojorskiej bohemy lokalach. Autor opowiada historię Stanleya Tolkina, ale nie jest to jego jedyny cel - często to tylko pretekst do socjologicznych analiz, opowieści o sztuce i celnych point. Według mnie Błaszczak napisał jedną z lepszych części serii - Nowy Jork jest...

Nudna, męcząca i po prostu mało ciekawa historia rozbuchana do rozmiarów książki, kiedy wystarczyłoby o tym napisać kilka żwawych stron. Niestety, od tego tytułu zaczął się wyraźnie zauważalny upadek moje ulubionej "amerykańskiej" serii Czarnego.

odniosłem wrażenie, że czytałem książkę "writing of"; "jak pisałem książkę x", a tymczasem właściwa książka nie istnieje

Książka pełna ciekawych informacji, ale momentami ciężko się ją czytało ze względu na wręcz przeładowanie informacjami. Dużo nazwisk, miejsc, zdecydowanie dla osób, które interesuje kultura Nowego Jorku lat 70.

Janka poznałam osobiście w momencie, kiedy miał książkę pisać. Czuć było na każdej stronie miłość do muzyki, szwędactwa i poznawania ludzi. Miejscami za dużo wątków, drobnych historyjek, książka nie dla wszystkich. Pozdro dla kumatych!

Rzadko zdarza mi się sięgać po reportaże. Ostatnio jednak w pracy na mobilnej bibliotece znalazłem 'The dom' i postanowiłem przeczytać. Jedynie po przeczytaniu blurba na okładce miałem mgliste pojęcie o czym może być książka.

Jan Błaszczak rozpoczyna swoje 'śledztwo', podążając śladami Stanleya Tolkina, człowieka, który prowadził The Dom oraz Stanley's Bar - dwa kultowe...

nie było to do końca to, czego się spodziewałam, ale warto przeczytać

Do poznania historii lokalu The Dom wystarczy przeczytać blurb, nie trzeba zapoznawać się z całą treścią książki, ponieważ nie wnosi ona żadnych nowych informacji. Mogłabym to opisać jako luźnie ze sobą związane (a czasami nawet nie) historie osób, które kiedyś mieszkały w nowojorskiej dzielnicy Lower East Side.

• 2019
  • USA