The Dom. Nowojorska bohema na polskim Lower East Side

Seria Amerykańska
Czarne
2018-09-12
2018-09-12
jazz kultura lata 70. XX w. literatura faktu muzyka Nowy Jork polonia reportaż sztuka wspomnienia

Okładka książki GaMa. Nowa Gazeta Magnetofonowa nr 2 / 2021 Tadeusz Baranowski, Jan Błaszczak, Marcin Flint, Leszek Gnoiński, Redakcja magazynu GaMa, Jarek Szubrycht
Ocena 6,0
GaMa. Nowa Gaz... Tadeusz Baranowski,...

Oficjalne recenzje i

Czy punk przyszedł z Polski?

Link do recenzji

1916 14 296

Wybitny reportaż. Wybitna książka. Najlepszy dokument/reportaż jaki w życiu czytałem, wliczając w to również artykuły. Reportaż, który nie męczy, który zadowoli zarówno tych bardzo zafascynowanych tematem (do których ja zdecydowanie należę i wciąż nie mogę uwierzyć, że ktoś naprawdę napisał książkę, której tak bardzo potrzebowałem) jak i osoby z tematem głębiej niezaznane. Masa anegdot o temacie głównym jak i jeszcze więcej do tematów pobocznych i do każdej z nich odpowiedni przypis ze źródłem - absolutna gratka dla wszystkich zainteresowanych, a mimo to książka nie przeciąża czytelnika faktami. Jan Błaszczak to mistrz storytellingu, a gdy story jest tak ciekawie i po prostu dobrze dobrane jak w przypadku tematu jakim jest The Dom i Manhattan lat 60. i 70. to po prostu nie mogę dać mniej niż 9.

Kolejna książka z amerykańskiej serii. Zdecydowanie dla amatorów muzyki lat 70. Faktycznie trochę dużo nazwisk i informacji, ale moim zdaniem to mimo wszystko ciekawe źródło wiedzy o Ameryce lat 70.

Dawno nic mnie tak nie zirytowało. Mnóstwo nazwisk, powierzchownych opowieści lub takich aż zbyt szczegółowych, o wszystkim i o niczym, w połowie straciłam zainteresowanie.... rozumiem, że autor się napracował, ale momentami odnosiłam wrażenie jakbym czytała książkę telefoniczną
Ewentualnie... kompletnie nie mój temat.

Ewentualnie... kompletnie nie mój temat.

Przeczytałam już tyle pozycji z amerykańskiej serii Czarne, że na tą niestety nie miałam siły. Zmuszałam się dwa razy ale nie poszło. Nuda jak sto gwintów!

Jak do każdej książki z serii amerykańskiej- podeszłam bardzo entuzjastycznie nastawiona. Wiadomo, czasem pozycje porywają mnie bardziej, a czasem mniej- za to nigdy nie mam uczucia straconego czasu. "The Dom"- kurczę, wynudziłam się niemiłosiernie, czytając ten reportaż.

Mam wrażenie, że była pisana trochę na siłę, i mimo i tak stosunkowo niewielkiej objętości, jest to raczej materiał na reportaż do gazety.

Kolejna świetna pozycja z Serii Amerykańskiej. Tym razem o polskim przedsiębiorcy i jego modnych wśród nowojorskiej bohemy lokalach. Autor opowiada historię Stanleya Tolkina, ale nie jest to jego jedyny cel - często to tylko pretekst do socjologicznych analiz, opowieści o sztuce i celnych point. Według mnie Błaszczak napisał jedną z lepszych części serii - Nowy Jork jest tutaj blisko czytelnika, kuszący i interesujący, a przeciekawe losy Stanleya zapewniają narracji odpowiednie tempo i utrzymanie czytelnika w zaciekawieniu. Polecam

Nudna, męcząca i po prostu mało ciekawa historia rozbuchana do rozmiarów książki, kiedy wystarczyłoby o tym napisać kilka żwawych stron. Niestety, od tego tytułu zaczął się wyraźnie zauważalny upadek moje ulubionej "amerykańskiej" serii Czarnego.

odniosłem wrażenie, że czytałem książkę "writing of"; "jak pisałem książkę x", a tymczasem właściwa książka nie istnieje

Książka pełna ciekawych informacji, ale momentami ciężko się ją czytało ze względu na wręcz przeładowanie informacjami. Dużo nazwisk, miejsc, zdecydowanie dla osób, które interesuje kultura Nowego Jorku lat 70.

Janka poznałam osobiście w momencie, kiedy miał książkę pisać. Czuć było na każdej stronie miłość do muzyki, szwędactwa i poznawania ludzi. Miejscami za dużo wątków, drobnych historyjek, książka nie dla wszystkich. Pozdro dla kumatych!

Jan Błaszczak The Dom. Nowojorska bohema na polskim Lower East Side Zobacz więcej