Wiedźmin. Ostatnie życzenie

Okładka książki Wiedźmin. Ostatnie życzenie
Maciej ParowskiBogusław Polch Wydawnictwo: Ringier Axel Springer Polska Cykl: Wiedźmin (tom 5) Seria: Kultowe polskie komiksy komiksy
48 str. 48 min.
2016-04-20
1994-01-01
48 min.
fantastyka Wiedźmin

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 1 (40) / luty 2020 Redakcja magazynu Książki, Andrzej Sapkowski
Ocena 6,7
Książki. Magaz... Redakcja magazynu K...
Okładka książki Wizje alternatywne Andrzej Drzewiński, Jacek Dukaj, Eugeniusz Dębski, Jarosław Grzędowicz, Marek S. Huberath, Jacek Inglot, Mirosław Piotr Jabłoński, Krzysztof Kochański, Maja Lidia Kossakowska, Marek Oramus, Jacek Piekara, Andrzej Sapkowski, Jacek Sobota, Wojciech Szyda, Andrzej Ziemiański, Rafał A. Ziemkiewicz, Andrzej Zimniak, Maciej Żerdziński
Ocena 7,1
Wizje alternat... Andrzej Drzewiński,...

Okładka książki Wiedźmin. Gra wyobraźni. Miecz przeznaczenia Tomasz Kreczmar, Michał Marszalik, Maciej Nowak-Kreyer, Michał Studniarek, Joanna Szaleniec
Ocena 7,7
Wiedźmin. Gra ... Tomasz Kreczmar, Mi...
Okładka książki Wiedźmin. Mniejsze zło Maciej Parowski, Bogusław Polch, Andrzej Sapkowski
Ocena 7,7
Wiedźmin. Mnie... Maciej Parowski, Bo...

"Wiedźmin. Ostatnie życzenie" to pierwsza część przygód wiedźmina Geralta z Rivii autorstwa Andrzeja Sapokowskiego w formie oddzielnych opowieści.
Do przeczytania tej książki zachęciła mnie gra Wiedźmin 3: Dziki Gon. Zafascynowany tym mrocznym światem sięgnąłem po tą powieść. Nie zawiodłem się! Lektura napisana jest "zgrabnie". Przeczytanie jednego "opowiadania" zachęca do przeczytania kolejnego. W książce pojawiają się ciekawe unikalne postacie.
„Wiedźmin. Ostatnie życzenie” spodoba się każdemu czytelnikowi bez względu na preferencje literackie. Polecam ją serdecznie każdemu, a ja lecę czytać kolejną część ;)

Dla mnie raczej słabo, spodziewałam się więcej, ale zdążyłam zaciekawić się na tyle, żeby sięgnąć po kolejną część.
Nie spodziewam się po niej jednocześnie ochów i achów. Po prostu postawiłam sobie wyzwanie, jakim jest zaliczenie całej serii.

Bardzo mi się podobała. Świetnie wykreowany świat i bohaterowie. Wsiąknęłam i mam ochotę na więcej. Dobrze, że to dopiero początek ;)

Kot oglądał serial z zapartym tchem. Czarownice, smoki, wojownicy. Nic więcej do szczęścia nie było mu potrzebne. No, może oprócz jedzenia. Mruknął. Człowiek, który siedział zaraz obok, podał mu pachnący przysmak.
Pochłaniali odcinek za odcinkiem. Delektowali się wspaniałymi widokami i z przyjemnością smakowali zabawnych dialogów. Gdy serial dobiegł końca, byli wciąż nienasyceni.
Jedna scena zapadła Kotu wyjątkowo w pamięci. Cały czas zastanawiał się, jakby to było, gdyby znalazł dżina, który spełnia życzenia. Zadumał się. Nie wiedział, czego by zażądał. Wybór był duży. Pieniędzy? Sławy? Wiecznego zapasu karmy?
Gdzie on mógłby się schować? – zastanawiał się.
Ponoć dżiny lubiły oświetlone miejsca. Kot rozejrzał się po mieszkaniu. Zlokalizował pstrokaty żyrandol. Tam? – zapytał. W życiu! Żaden szanujący się duch nie zamieszkałby w czymś tak paskudnym! A już na pewno nie potężny dżin.
Kot zastanawiał się długo, aż przypomniał sobie o lampce, która stała przy łóżku Człowieka. Używał jej wieczorami, kiedy czytał. To z pewnością była ona. Nierzucająca się w oczy, a zarazem piękna w swojej prostocie. Kot podjął decyzję. Poczeka.
Zapadł zmrok. Człowiek włączył lampkę i oddał się lekturze. Kot bacznie obserwował swój cel. Czaił się, nie zmieniając pozycji ani razu. Gdy Człowiek poszedł do łazienki, Kot wykorzystał okazję.
Skoczył.
Nie wycelował dobrze i uderzył głową o kant nocnej szafki. Runął na podłogę.
– Co jest? – zaniepokoił się Człowiek.
Kot wstał, zatoczył się i ponownie upadł. Człowiek wziął go na ręce i pogłaskał po głowie. Kot zapiszczał. Na jego czole w zatrważającym tempie wyrastał guz.
– A tobie co się stało? – zapytał Człowiek. – Wyglądasz jak jakiś kotorożec.
– Miau! – poskarżył się Kot i skinął w kierunku lampki, z której przyglądał im się dżin.
Chyba jednak czas zamieszkać w brudnym żyrandolu – pomyślał duch. – Tam przynajmniej to żarłoczne kocisko mnie nie dosięgnie.

Po długich namowach w końcu sięgnęłam po Wiedźmina. Za cel postawiłam sobie przeczytać całą sagę.
Już dużo wcześniej "Ostatnie Życzenie" przewijało się gdzieś na półkach mojego brata, jednak nie miałam odwagi sięgnąć po książkę, aż do teraz ;).
"Ostatnie Życzenie" jest prostym, wciągającym zbiorem opowiadań. Myślę, że spodoba się każdej osobie, która uwielbia fantasty.
W tej książce spotkamy jednych z ważniejszych bohaterów. Możemy przyjrzeć się nie tylko ich wyglądowi, ale również charakterom (osobiście moje serce na "dzień dobry" zostało skradzione przez Jaskra). Zapewne znajdzie się część czytaczy, którym przeszkadzać będą niepowiązane ze sobą wątki w książce, ale to w końcu zbiór opowiadań. Osobiście uważam, że warto sięgnąć po tą książkę i sama z chęcią przygarnę kolejny zbiór :).

W...

przyznam, ze z niepewnością sięgnęłam po Wiedźmina, ale wciąga mnie ten czarodziejski świat i fajny, pełen humoru styl pisania ... sięgam po następne.

Czytałem ją w podstawówce, i pamiętam, że bardzo mi się spodobała. Sapkowski stworzył fantastyczny świat, do którego zagląda się z przyjemnością.

Jak kazda poprzednia czesc tak i ta porywa nas w fanstastyczny swiat Geralta, z ktorego za nic nie chce sie wychodzic. Wiec tkwie i siegam po kolejna czesc... :-)

Fajniutkie!

Fajniutkie!

Książka zawiera niezwiązane ze sobą opowiadania, co bardzo obniża ogólny odbiór książki. Jednak napisana została prostym, nieskomplikowanym językiem i stanowi bardzo dobry wstęp do przyszłej sagi.