Krew. Pieniądze, medycyna, tajemnice

Znak Literanova
2019-09-16
2019-09-16
Jan Dzierzgowski
krew krwiodawstwo składniki krwi lekki krwiopochodne miesiączka menstruacja osocze historia krwiodawstwa

Masa ciekawostek i danych o krwi. Lekko się czyta

Masa ciekawostek i danych o krwi. Lekko się czyta

Bardzo mi się podobała.

Bardzo mi się podobała.

Ludzie oddają ją za darmo, choć rynek handlu krwią jest wart 252 miliardy dolarów. Sam już mam oddane ponad 4 litry , czyli 10 jednostek, a każda jest warta ok 275 zł. Biografia krwi Rose George wydane przez Wydawnictwo Znak

Książka popularnonaukowa, autorka nie napisała czegoś nowego, ale jakże jestem jej wdzięczny za zgromadzenie tak wielu ciekawych rzeczy w jednej małej książce. Po mojemu spokojnie mogłaby mieć dwa razy więcej stron. Naprawdę dobrze się czytało.

Jeżeli chodzi o treść? Naprawdę spore zaskoczenie. Informacje naukowe. Jedna z nich wyjaśnia podział krwiodawców, dziś jednych nazywają Turbo-Honorowymi (którzy właściwie, jako jedyni są honorowymi, bo oddają dobrowolnie bez chęci zysku, w innych krajach płacono za donacje) i honorowymi (jacy są nakręceni na materializm).

Jakież to smutne, że za sprawą tych drugich, którzy nakręcają się na te dni wolne, przysporzyli wielu kłopotów takim państwom jak Wielka Brytania czy Stany Zjednoczone. W skrócie masowe zakażenie wirusem HIV i AIDS. Bynajmniej książka nie ma na celu przestraszyć kogokolwiek, ale skłonić do mówienia prawdy, gdy się jest u lekarza, o nie zatajaniu faktów, kiedy wypełniają kwestionariusz. Sam będąc zasłużonym już krwiodawcą widzę, jak niektórzy bezczelnie kłamią służbie medycznej. W dniu donacji nie zaleca się palić, a są tacy, którzy stoją przed gmachem i palą jak smok.

Wysoce pożądani są krwiodawcy, którzy oddają honorowo, dla idei pomagania innym. Ich nie interesuje chęć zysku i mówią prawdę. Książka również wyjaśnia skąd to szufladkowanie w punktach krwiodawstwa, skąd ta oschłość i podłe traktowanie, a są takie punkty, ludzie z personelu medycznego.

Pewnie wszyscy znają doktora Mengele, otóż nie tylko Naziści eksperymentowali na więźniach. Na sumieniu wielu ludzi mają także te państwa, które uchodzą za państwa wolności i obrońców praw człowieka. Za wiele zdradzać nie mogę, ponieważ koniecznie trzeba samemu przeczytać. No i sama moja ocena, jest poleceniem.

Ciekawą rzeczą jest to, jak jeden nikomu nieznany człowiek, uchodzący za wariata, poprzez głupie doświadczenia (bez udziału ludzi) dorobił się fortuny.

Jestem też zaskoczony nawiązaniem do Rosji i Związku Sowieckiego, prawdą jest, że te państwa to stan umysłu. Okazuje się, że nawet pewien sowiecki dyktator, który już uchodził za paranoika, wykładał grube pieniądze na absurdalne badania naukowe, wymyślone przez innego wariata. Mnie, jako miłośnikowi prawdziwej, niezakłamanej historii ta wiedza sprawiała wielką frajdę.

Wracając do Stanów, oni też z prawdziwym poświeceniem pomagali innym, byli tacy. Prawdziwą rewolucję wprowadził prezydent Nixon, i jego ustawa o walce z nowotworami, bardziej pożądano składniki krwi, niż krew pełną.

Jakież to smutne, że według badań WHO przeprowadzonych w 176 krajach, ino zaledwie 1% społeczeństwa oddaje krew.

Mógłbym umieścić tutaj wiele ciekawostek, które szokują, budzą podziw lub odrazę, ale to nie miałoby żadnego sensu. Uważam, że trzeba przeczytać samemu. Dodatkowy atut? Komiczne historie.

Z tym podłym traktowaniem to coś w tym jest. Znam problem z autopsji. Trzeba przeczytać, koniecznie! Krewniak Bartosz, zasłużony już dla zdrowia narodu…

Krew (łac. sanguis, stgr. αἷμα, haima) – płyn ustrojowy, który za pośrednictwem układu krążenia pełni funkcję transportową oraz zapewnia komunikację pomiędzy poszczególnymi układami organizmu. Krew składa się z: krwinek czerwony (erytrocytów) , krwinek białych leukocytów, krwinek płytkowych (trombocytów) oraz osocza czyli plazmy - stanowiącego ok. 55% objętości krwi…. Jeśli liczycie na thriller medyczny to możecie się mocno zawieść. Ale jeżeli oczekujecie na zbiór reportaży ogólnie powiązanych z krwią, „rynkiem krwiodawstwa”, chorobami przenoszonymi przez krew, medycyną i ciekawostek mocno lub luźniej powiązanych z krwią, to z pewnością znajdziecie w tej książce coś dla siebie.

Bardzo kompleksowa - nieco długa, bo ponad 400 stron, ale nawet przypisy są ciekawe! Choć oczywiście bywają mniej interesujące fragmenty, to jednak autorka bardzo kompleksowo i wyczerpująco podeszła do tematu. Jest więc o samej krwi, jej składnikach, o ich wykorzystaniu, o krwiodawstwie (obecnym i bardzo ciekawa historia brytyjskiego krwiodawstwa),o przetwarzaniu składników krwi (udało się autorce dostać do autentycznej fabryki!),o sposobach leczenia chorób krwi (rozdział o pijawkach nie każdy polubi). Bardzo interesujące były też rozdziały o menstruacji - ile krwi się traci i że tak naprawdę nie wiemy jeszcze dlaczego! Człowiek jest jednym z niewielu ssaków, który w ramach ewolucji wygenerował taki proces, i to z częstotliwością miesięczną. Jak mało jeszcze wiemy o ludzkim organizmie i jak bardzo to dotychczas był temat tabu - to zresztą też podnosi autorka, w jak wielu krajach o menstruacji się nie mówi, a przecież dotyczy połowy ludzkości świata! W cyklu miesięcznym, przez ponad pół życia! I jak niewiele wynaleziono, aby pomóc i ulżyć kobietom, szczególnie że dostępność najprostszych środków higienicznych poza krajami rozwiniętymi jest bardzo, bardzo ograniczona i kobiety nadal posługują się szmatkami.
Rewelacyjna i pełna interesujących informacji książka, szczególnie że nadal nie wynaleziono żadnych preparatów leczniczych zastępujących chorym krew lub poszczególnej jej składniki - jak mało jeszcze wiemy!

W zasadzie teraz szukając książki do recenzji zorientowałem się, że wpisując KREW nic mi nie znajduje, a poprawny tytuł brzmi :
"Krew. Pieniądze, medycyna, tajemnice" - co w zasadzie mówi wszystko o tej książce. Nierówna pozycja, artykuły są i ciekawe i również takie przez które przebrnąć musiałem na siłę. Trochę nauki jest ale nie nazwałbym tej pozycji nawet w małym stopniu popularnonaukowej.

Spodziewałam się czegoś kompletnie innego, jednak książka jest ciekawym zbiorem wiadomości dla ludzi interesujących się medycyną. Niestety albo stety niedokończyłam jej. Nie ciekawią mnie takie tematy, kupiłam ją z nadzieją, że będzie to thriller o nielegalnym sprzedawaniu krwi itp. Pomyślicie teraz czemu nie przeczytałam tekstu na odwrocie książki? Był częściowo zaklejony naklejką gdzie znajdowała się cena. Przeklinam za to sklep w którym ją kupiłam.
Także podsumowując, książka jest ciekawa dla osób interesujących się krwią pod względem medycznym, historią transfuzji oraz rzeczami z tym wszystkim związanymi.

Z jednej strony czuję się rozczarowana, bo spodziewałam się zupełnie czegoś innego, a z drugiej mimo to książka bardzo mi się podobała. Tylko rozdział o pijawkach w medycynie mnie zanudził.

Bardzo ciekawy zbiór esejów na różne tematy związane z krwią. Dałabym 10/10, gdyby nie rozdział o pijawkach i o sztucznej krwi, których czytanie mi się bardzo dłużyło.

• Medycyna
  • Literatura faktu