Niewidzialna obrona. Przełomowe odkrycia dotyczące układu immunologicznego

Okładka książki Niewidzialna obrona. Przełomowe odkrycia dotyczące układu immunologicznego Matt Richtel
Matt Richtel Wydawnictwo: Muza popularnonaukowa
popularnonaukowa
An Elegant Defense: The Extraordinary New Science of the Immune System: A Tale in Four Lives
Muza
2019-11-13
2019-11-13
Jolanta Sawicka

Ciekawa i interesująca, na pewno warta przeczytania. Czasem zbyt dużo wstawek róznych sytuacji z zycia autora itp ale generalnie duza porcja wiedzy na temat układu immunologicznego podana w przystępny dla każdego sposób. Polecam

Rewelacyjna podróż przez układ immunologiczny i historie odkryć związanych z jego istnieniem i funkcjonowaniem, na tle przypadków konkretnych ludzi cierpiących na konkretne, nietypowe przypadłości.
Nie jest to lektura łatwa, lekka i przyjemna, ale jest szalenie ciekawa i jeśli tylko kogoś choć trochę interesują biologiczne aspekty życia człowieka, powinien po nią sięgnąć. Ja jestem bardzo zadowolona, że książka ta, choć przypadkiem, wpadła w moje ręce.

Jako ktoś kto wiedzę na temat układu odpornościowego czerpie głównie z medialnych reklam witaminy C lub innych farmaceutyków, z entuzjazmem zabrałem się za tę książkę. Temat niezwykle interesujący a sam autor nazywa układ immunologiczny festiwalem życia, na którym nieustannie toczy się gra o nasze zdrowie. ”Niewidzialna obrona” jest podróżą w głąb ludzkiego organizmu aby poznać i wyjaśnić zasady formowania się pierwszej lini frontu w walce z drobnoustrojami, złośliwymi komórkami czy też najrozmaitszymi patogenami. To także historie badań i odkryć, które immunologię doprowadziły do dzisiejszego stanu wiedzy. Na przykładzie kilku osób, autor wyjaśnia jak ważnym spoiwem naszego zdrowia a w konsekwencji również samopoczucia jest układ odpornościowy. Co dla mnie miało znaczenie, książka nie jest napisana jakimś wybitnie trudnym do zrozumienia medycznym żargonie, dzięki czemu treść jest łatwo przyswajalna nawet dla takiego laika w temacie jak ja.

Książka o wszystkim tylko nie o immunologii. Znajdziemy tu wywiady, które autor przeprowadził niby w ramach zgłębienia układu immunologicznego (są to tak naprawdę wypowiedzi o bardzo subiektywnym zabarwieniu poprzetykane filozoficznymi rozważaniami),dużo wątków autobiograficznych. Poznamy fachowe słownictwo z zakresu golfa. Sporo jest o meczach. Oczywiście nie brakuje też poprawności politycznej. A tak dobrze się zapowiadało…😔
Najgorsza książka popularnonaukowa z jaką się zetknęłam. Ocenę ratuje tylko fakt, że szybko to się czyta (krótkie i przystępne rozdziały).
Jeśli ktoś nie ma nic innego pod ręka może przeczytać, ale jeśli szuka się informacji na temat układu odpornościowego, to więcej oferuje Wikipedia.

Ta książka powinna być lekturą szkolną ponieważ wiedza w niej zawarta uchroniłaby społeczeństwo przed chorowaniem; Ponadto książka ta powinna być lekturą na uniwersytetach medycznych ponieważ wiedza zawarta w tej książce uchroniłaby społeczeństwo przed lekarzami nie mającymi pojęcia jak dbać o zdrowie swoich pacjentów. Pozycja obowiązkowa!

Jak dla mnie, książka błędnie zakwalifikowana do gatunku popularno-naukowych. To raczej zbiór wywiadów i autobiograficznych wspomnień, w który wplecione są jakieś szczątki wiadomości z dziedziny funkcjonowania układu immunologicznego. Dział wiedzy trudny i skomplikowany, więc autor zamiast posłużyć się rycinami, wykresami, schematami itp. wolał powierzchowne metafory, albo wręcz stwierdzenia, że to za trudne, by czytelnikowi tłumaczyć. Osobiście nie czuję się bogatszy w wiedzę po skończonej lekturze w przeciwieństwie do zbliżonych tematycznie książek Siddarty Mukherjee, czy Carla Zimmera.

Niezła książka, w której autor - choć nie jest immunologiem, wykorzystał swój status rozpoznawalnego dziennikarza aby uzyskać niezbędne informacje o układzie odpornościowym u źródeł w postaci wywiadów z gigantami immunologii.
Książka opowiada historię kilku osób, walczących z rakiem, HIV czy chorobami autoimmunologicznymi, dla których immunologia i działanie układu odpornościowego stało się ważne w pewnym momencie życia. Historie te są przeplecione opowieścią o historii immunologii, z której możemy się nawet sporo dowiedzieć... Jeśli zorientujemy się, gdzie należy skupić uwagę ;)
Niestety, wnikliwość (a także kompletność - np. nic nie było o roli dopełniacza) omówienia tematów biologicznych pozostawia trochę do życzenia - w pewnym momencie autor przyznaje nawet "profesor mi to wyjaśnił, ale to było zbyt trudne, więc nie będziemy wchodzić w szczegóły"... Szkoda tego trochę. Bo wiedza o układzie odpornościowym wciąż się rozwija, a ta książka daje posmakować tego, co o układzie odpornościowym wiadomo obecnie, a nie 20 lat temu.

Świetnia książka popularno-naukowa tłumacząca to jak działa nasz układ odpornościowy, opisująca jak z biegiem czasu poznawano działanie układu odpornościowego, jak nasz organizm walczy z chorobami, toksynami, obcymi ciałami.
Bardzo ciekawa książka, szczególnie, teraz w dobie kiedy panuje na świecie pandemia. Dzięki tej książce zrozumiałem też lepiej problematykę związaną z Covidem-19.

Świetnie napisana, z rozwagą, ale i z humorem.
Książka uporządkowała moją dotychczasową wiedzę na temat pracy naszego układu immunologicznego, ale i wiele wniosła nowych zagadnień.
Cieszę się, że żyję w czasach kiedy takie pozycje są dostępne dla "zwykłego" czytelnika, a nie tylko dla lekarzy. Książka wiele kwestii mi uzmysłowiła! Polecam wszystkim interesujących się tematyką, ale i dla osób cierpiących z powodu chorób autoimmunologicznych (np.: Hashimoto, Graves-Basedow, RZS, alergie itp.).

Świetnie napisana, z rozwagą, ale i z humorem.

Przecudowna książka wprowadzająca do immunologi. Łatwo i przyjemnie czyta się o kolejnych elementach naszego układu odpornościowego. Jedne znane, inne nowe ale wszystko arcyciekawe.

• Zdrowie
  • Popularnonaukowe
  • Medycyna

Matt Richtel Niewidzialna obrona. Przełomowe odkrycia dotyczące układu immunologicznego Zobacz więcej