Mózg w żałobie

Okładka książki Mózg w żałobie
Lisa M. Shulman Wydawnictwo: Filia biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Before and After Loss: A Neurologist's Perspective on Loss, Grief, and Our Brain
Filia
2019-10-16
2019-10-16
Emilia Skowrońska
lekarz choroba walka rak

Mam wrażenie, że autorka nie wie, co chce powiedzieć czytelnikowi... Książka jest chaotyczna. Nie wnosi nic nowego do rozkminiania tematu śmierci. Chwytem marketingowym ma być tutaj profesja autorki. Jest to zabieg udany, ale na tym koniec. Im dłużej czytasz, tym większe rozczarowanie. Ani to pamiętnik, ani opis przypadku, który prowadzi czytelnika przez daną opowieść.
Na początku dużo słów opisujących szok i bezradność, a później jeszcze więcej ... bełkotu z pogranicza psychologii, psychiatrii, neurologii.

Na...

Spodziewałam się dużo więcej po książce, wydaję mi się, że w pewnym momencie pojawiło się zbyt dużo suchych faktów nie popratych zderzeniami z życia, przez co czytało się ją jak artykuł medyczny.

Książka wpadła mi w ręce przypadkiem w trakcie buszowania w bibliotece. Skusił mnie tytuł i opis z tyłu okładki, który sugerował że to popularnonaukowa pozycja, która skupia się na neurologicznych zjawiskach jakie zachodzą w mózgu ( i całym ciele człowieka) w trakcie stresu żałoby .
Tymczasem "Mózg w żałobie" to taki bardziej pamiętnik ostatnich miesięcy życia męża i czasu po jego śmierci. Jest tam kilka ciekawych spostrzeżeń, ale to raczej natury psychologicznej . Oprócz tego mnóstwo banalnych "prawd" jak to żałoba jest indywidualnym procesem, jak każdy przeżywa ją inaczej itd. To raczej wszyscy wiedzą. Stawiam 6/10 bo dobrze się czytało, ale to nie to czego szukałam.

Kupiłam tę książkę spodziewając się porywającej lektury, ale niestety się przeliczyłam. Książka niespójna, raz opowiada o osobistych doświadczeniach, raz przeskakuje na naukowe tony, innym razem autorka wplata cytaty, które moim zdaniem zupełnie nie pasują. Liczyłam jednak na pozycję bardziej popularnonaukową, a otrzymałam dziwny pamiętnik ze wstawkami z neurologii. Dotrwałam do końca, ale czy warto było się męczyć? Raczej nie.

Książka smutna, bo pisana w formie pamiętnika osoby, która straciła swojego męża. Połowa książki jest na prawdę smutna, jeśli się postawi w miejscu autorki, której z dnia na dzień zaczyna się "sypać" życie i wraz z mężem żyją z wyrokiem. Przyznam, że drugą połowę książki po prostu przekartkowałam. Jak już wcześniej wspomniano w opiniach, bardzo naukowe podejście w drugiej części do budowy mózgu, która jego część za co jest odpowiedzialna ... Gdyby nie osobisty początek stwierdziłabym, że to psychologiczno medyczna książka z elementami rodzinnymi.

Niska ocena spowodowana zbyt dużą ilością opisów fachowej medycyny gdzie przeciętny czytelnik i tak nie rozumie ...

Niestety ksiazka bardzo nudna , nie spójną. Zgadzam się tu z przedmowcami , że chaos w niej totalny i czyta się to tylko z nadzieją żeby dobrnac do końca. Rozczarowana książka na maksa

Najniższa z możliwych ocen za:
1. Zwodniczy, oszukańczy tytuł, mający sugerować, iż autorka poświęci gros pracy, by przybliżyć funkcjonowanie mechanizmów neurologicznych oraz spróbuje wyjaśnić, dlaczego odczuwamy ból związany ze stratą bliskiej osoby. Otrzymujemy parę zdań na temat "neuroplastyczności", wymieszanych z freudyzmami i próbą analizowania snów. Wyjątkowo nudne, a zarazem chaotyczne. Każda strona przybliżała mnie do upragnionego końca ( oddziaływanie szkodliwego nawyku książkoholiczki, zmuszającego do przeczytania nawet grafomańskiego gniotu od deski do deski, gdy już pochłonie się pierwszą stronę);
2. w nawiązaniu do punktu pierwszego; kompletna dezintegracja. Wymieszanie poszczególnych wątków; pamiętnikarskich, autorefleksyjnych i popularnonaukowych, przy czym wszystko potraktowane tak płytko niczym poziom wody w brodziku dla niemowląt.
3. Frazes, banał, komunał, a wśród nich piętnaście stron o tym, jak powinno się pisać dziennik. Intelektualny policzek dla czytelnika, który zakończenie kształcenia zintegrowanego w szkole podstawowej ma już dawno za sobą.
4. Zapychacze - czyli jak uczynić książkę grubą nie mając nic do przekazania. Perfidne umieszczenie kilkunastu stron miejsca na "pisanie dzienniczka" jest zwykłym wydawniczym złodziejstwem. Załączanie kulinarnych, instagramowych fotografii nie wnosi zupełnie nic, ale także spełnia swoją rolę w tej przykrej hochsztaplerce.

Nie polecam tej książki nikomu, zwłaszcza tym, którzy faktycznie zmagają się z żałobą.

Najniższa z możliwych ocen za:

Dla mnie "mózg w cierpieniu". Nim dotarłam do końca zdania, zapomniałam o czym czytam, często się wyłączałam, aż w końcu uznałam tę lekturę za nadobowiazkową i porzuciłam

„Mózg w żałobie” to książka, którą przeczytałam z ogromnym zainteresowaniem.
Dr. Lisa M. Shulman, wybitna neurolog, na własnym przykładzie starała się wyjaśnić procesy, jakie zachodzą w mózgu człowieka podczas żałoby.

Pani doktor i jej mąż dr. William Weiner, lekarze neurolodzy pracowali w tej samej klinice.
Byli dla siebie nie tylko małżonkami, ale przyjaciółmi, jak też współpracownikami konsultującymi ze sobą przypadki swoich pacjentów.
Można powiedzieć, że z dnia na dzień cały ich harmonijnie poukładany świat runął w gruzach, kiedy w 2011 roku zdiagnozowano raku u dr. Williama.

Historia tych dwojga ludzi jest świadectwem tego, że nawet wybitni lekarze, codziennie diagnozujący różne schorzenia nie są przygotowani na tak druzgocącą wiadomość, jaką jest informacja o nieuleczalnej chorobie. To trudna droga, pełna silnych emocji i bezradności.

Dr. Lisa, zdecydowała się na opisanie swoich i jej męża przeżyć, żeby dać wsparcie innym ludziom, znajdującym się w podobnej sytuacji…
Polecam, bo warto przeczytać.

„Mózg w żałobie” to książka, którą przeczytałam z ogromnym zainteresowaniem.

Byli dla siebie nie tylko małżonkami, ale przyjaciółmi, jak też...

Dodaj cytat z książki Mózg w żałobie