Ciało nie kłamie

2019-09-04
2019-09-04
2014-08-12
Agnieszka Kalus
biografia wspomnienia ciało patolog medycyna sądowa śmierć kostnica sekcja zwłok autopsja

Okładka książki Aftershock Judy Melinek, T.J. Mitchell
Aftershock Judy Melinek, T.J. ...
Okładka książki Skalpel Judy Melinek, T.J. Mitchell
Skalpel Judy Melinek, T.J. ...

Z pamiętnika patolożki

Bardzo dosłowna, ciekawa, raczej merytoryczna i niekoloryzowana książka! Bardzo mi się kojarzyła z programem "doktor G. Lekarz sądowy". Polecam ale też ostrzegam że momentami jest drastyczna. Zrobiłam się ostatnio jakąś wrażliwa i momentami musiałam sobie zrobić przerwę

GENERALNA.
Opisane przypadki tak dokładnie, fachowo ale jednak prosto i do zrozumienia.
Ostatni rozdział o WTC mocno wstrząsa.

GENERALNA.
Opisane przypadki tak dokładnie, fachowo ale jednak prosto i do zrozumienia.
Ostatni rozdział o WTC mocno wstrząsa.

Bardzo swobodna opowieść o pracy lekarza sądowego z perspektywy amerykańskiej kobiety. Wiele ciekawych wątków z medycznymi zagadkami, przemyśleń dot. początków kariery lekarskiej, emocji towarzyszących wykonywaniu tak specyficznej pracy.

Książka napisana bardzo lekko i przystępnie jak na tak poważną tematykę. Lektura przypomina opowieść wyluzowanej, rozgadanej, choć chwilami dość grubiańskiej kumpeli. Szczególnie ciekawy fragment stanowi relacja pani doktor z pracy przy identyfikacji ofiar katastrofy z 11 września 2001 roku.
Mam drobne zastrzeżenia techniczne - pojawiają się literówki, z kolei użycie słowa krąg (kształt) zamiast kręg (element kręgosłupa) wypada słabo w książce o tematyce medycznej.

Świetna książka traktująca o zawodzie lekarza sądowego w Nowym Jorku. Autorka w przystępny sposób opisuje wiele przypadków śmierci z jakimi się zetknęła w swojej pracy. Od zwykłych zgonów, przez zabójstwa, samobójstwa i na masowych śmierciach kończąc (w tym przypadku za kanwę historii służyły wydarzenia z września 2001 roku). Serdecznie polecam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

A czy ty boisz się krwi?? Książka przedstawia jeden z najtrudniejszych zawodów, pełen tajemnic, niespodziewanych wyzwań i balansowania na pograniczu świata żywych a umarłych.
Obiektywny zapis wspomnień patolożki opowiada o sekcjach zwłok, dokonywaniu oględzin na miejscu zgonu i pocieszaniu pogrążonych w żałobie krewnych. Judy Melinek, jako patolog sądowy zajmuje się badaniem przyczyn chorób i zgonów. Współpracuje z sądem i orzeka na rozprawach. Dzięki jej pracy odkrywane są prawdziwe przyczyny zgonów. Taki lekarz badając ciało jest w stanie stwierdzić na przykład czy osoba zginęła podczas pożaru czy została zabita już wcześniej. W książce mamy wiele długich opisów. Niektóre lekko nudzą a niektóre mrożą krew w żyłach. Pani patolog pisze obiektywnie, nie osądza. Czyta się zatem bardzo lekko i przyjemnie.
W książce znajdziemy konkretne zapisy od rozpoczęcia sekcji czyli oględzin, pomiarów, wykonania koniecznych zdięć, otworzenia zwłok, oględzin narządów wewnętrznych po zabezpieczenie tkanek, próbek krwi czy DNA. W każdym przypadku przeprowadzone jest wnikliwe śledztwo i odczytując informacje z ciała zmarłego jest się w stanie określić okoliczności zgonu.
Książka skłania czytelnika do dostrzegania wartości życia i sensu dbania o zdrowie. Uważam, że jest to książka dla każdego.

Książka opisuje aspekty pracy jako Patolog sądowy.
Zawarte są w niej lekkie jak i ciężkie przykłady
(samobójstwa , utopienie , śmierć płodu).
Autorka książki rewelacyjnie podeszła do książki pod względem tematów jakie są w niej zawarte , aby nie uśpić czytelnika.
Zawarta jest w niej również strona Patologów Sądowych podczas WTC , emocje , czas jaki spędzili - jak ciężką pracę przechodzili.

Dobra książka dla osób , których ciekawią takie tematy 👍🏻

Książka opisuje aspekty pracy jako Patolog sądowy.
Zawarte są w niej lekkie jak i ciężkie przykłady
(samobójstwa , utopienie , śmierć płodu).

Uwielbiam ciekawostki z zakresu medycyny sądowej i ten tytuł dosłownie pochłonęłam!

Opowieść o pracy amerykańskie patolog sądowej.
Świetnie napisana, bardzo ciekawa, choć z racji tematu w niektórych momentach dość drastyczna książka.
Polecam, choć osoby "obrzydliwe" i o słabszych nerwach pewnie zrezygnują w trakcie.

Opowieść o pracy amerykańskie patolog sądowej.

Genialny reportaż! Zawiera on niezwykle interesujące historie z zakresu medycyny sądowej, makabryczne, ale i intrygujące opisy autentycznych autopsji oraz wiele ciekawostek na temat ludzkiego ciała.
Autorka przekazuje trudne treści w bardzo lekki i przystępny sposób. W niektórych momentach zupełnie zapomniałam, że czytam reportaż - ta książka wciąga bardziej niż niejeden kryminał.
Bardzo duże wrażenie wywarł na mnie rozdział dotyczący identyfikacji ofiar katastrofy World Trade Center z 11 września 2001 roku. Autorka pokazała tę historię z nieco innej perspektywy, o której nie mówi się za wiele.